5 wskazówek dla początkujących kierowców

Zdobycie prawa jazdy to jeden z pierwszych celów większości osób wchodzących w dorosłość. Niezależnie jednak od wieku osoby zdającej na prawo jazdy, stres towarzyszący z wyjechaniem na drogę i uczestnictwem w ruchu towarzyszy praktycznie każdemu. Nie ma w tym nic dziwnego i nadzwyczajnego, ale przełamanie tego strachu jest kluczem do doskonalenia jazdy i większego poczucia pewności na drodze. Przedstawiamy 5 wskazówek dla początkujących kierowców, dzięki którym jazda stanie się znacznie przyjemniejsza i mniej stresująca.

  1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania tak często, jak tylko musisz

Wielu początkujących kierowców oraz osób dopiero uczących się jeździć marzy o tym, by od razu zostać dobrymi kierowcami. Rzeczywistość wygląda jednak nieco trudniej, niż teoria, a kierowcy na drodze nie są symulacjami sterowanymi komputerowo. Statystyki pokazują, że aż 97% kierowców w Polsce łamie przepisy ruchu drogowego. To właściwie każdy! Piesi wcale nie są w tym wypadku lepsi. Dlatego jeśli dopiero zaczynasz jeździć pamiętaj, że zasada ograniczonego zaufania może uratować cię od nieprzyjemnego wypadku i zaoszczędzić mnóstwa stresu.

  1. Sprawdź, czy samochód jest gotowy do jazdy

Kwestia ta może wydawać się bardzo oczywista, ale w stresie często zapominamy o podstawach. Sprawdzenie ustawienia fotela i lusterek, poziomu paliwa i pozostałych płynów, włączenie świateł, zapięcie pasów i stosowanie się do wszelkich środków ostrożności podczas wyjeżdżania z parkingu jest niezwykle istotne w początkowych fazach przygody z prowadzeniem pojazdów. Wyrobienie sobie prawidłowych nawyków od samego początku może przyczynić się do lepszej jazdy w przyszłości i zniwelować ryzyko mandatu spowodowanego zapominalstwem.

kierowca samochodu

  1. Obserwuj sytuację na drodze

Wskazówka ta jest częściowo powiązana z zasadą ograniczonego zaufania i również może zaoszczędzić na drodze niepotrzebnego stresu. Chodzi bowiem o to, by jako początkujący kierowca szybko nauczyć się obserwować drogę. Wiele osób popełnia błędy już podczas nauki jazdy, na przykład podczas patrzenia na skrzynię zmiany biegów w czasie ich zmieniania. To rozprasza i odwraca uwagę od sytuacji na drodze. A ta może zmienić się w mgnieniu oka. Podobnie jak pogoda i warunki na trasie, do których musisz się bezwzględnie dostosować. To, co dzieje się poza samochodem jest znacznie ważniejsze niż śmiejący się na tylnym siedzeniu pasażerowie.

  1. Nie słuchaj „starych doświadczonych kierowców”

Każdy kierowca ma po latach doświadczenia swoje specyficzne przyzwyczajenia. Odwołując się do przywołanych wcześniej statystyk wygląda na to, że nie wszystkie z nich są prawidłowe. Jeśli jesteś świeżo po ukończeniu kursu na prawo jazdy lub jesteś w trakcie jego kończenia, słuchaj uważnie tego, co mówi instruktor. To on ma nauczyć cię poprawnej jazdy, nie brawurowy kolega z podwórka.

  1. Ucz się we własnym tempie

Presja wywierana na początkujących kierowcach jest ogromna. Oczywiście, nikt na drodze nie będzie przejmował się tym, że prawo jazdy leży w twojej ręce od tygodnia. Nie oznacza to jednak, że musisz czuć presję, by od razu jeździć perfekcyjnie. Nikomu to nie wychodzi, szczególnie w trakcie nauki jazdy. Ucz się w swoim tempie a jeśli potrzebujesz, trenuj w strefach mniejszego ruchu. Pewność za kierownicą to podstawa dobrej jazdy.


Właściwe przygotowanie do samodzielnego poruszania się samochodem zdobędziesz w Ośrodku Szkolenia Kierowców Aster.