Artroskopia kolana – jak wygląda zabieg i kiedy się go stosuje?

Home Zdrowie Artroskopia kolana – jak wygląda zabieg i kiedy się go stosuje?
Artroskopia kolana – jak wygląda zabieg i kiedy się go stosuje?

Badanie schorzeń kolana nigdy nie należało do najprostszych zadań, ze względu na jego rozbudowaną strukturę. Kolano to najbardziej złożony staw w ludzkim ciele, który niestety ulega urazom, które znacznie wpływają na motorykę ciała. Wówczas podczas badania stawu kolanowego wykonuje się badania USG oraz artroskopię stanu kolanowego. Artroskopia stawu kolanowego stanowi zabieg diagnostyczno-leczniczy. Jeśli posiadamy przewlekłe dolegliwości bólowe, ograniczoną ruchomość, blok stawu kolanowego czy też jesteśmy po urazie skrętnym — lekarz specjalista zaleci przeprowadzenie artroskopii stawu kolanowego.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem artroskopii stawu kolanowego należy wypełnić kartę przygotowania pacjenta. Do zabiegu artroskopii stawu kolanowego dopuszczani są najczęściej pacjenci w młodym lub średnim wieku. Mimo, że artroskopię zalicza się do mniejszych zabiegów ortopedycznych, niezbędne do jej wykonania będzie wcześniejsze przeprowadzenie odpowiednich badań. Wśród badań przedoperacyjnych znajdą się badania laboratoryjne oraz oznaczenie grupy krwi. Dokładniej powinniśmy oczekiwać przebadania grupy krwi, zrobienia morfologii, oznaczenia poziomu potasu (K) oraz sodu (Na), a także przebadanie układu krzepnięcia APTT, PT, INR.

bół kolana

Jak wygląda zabieg artroskopii stawu kolanowego?

Zabieg artroskopii stawu kolanowego wykonuje się pod znieczuleniem podpajęczynówkowym. Należy być świadomym, że zniesione zostanie odczuwanie bólu od pasa w dół. Chirurg przygotowuje chore kolano do operacji. Po czym następują punktowe cięcia skóry. Dzięki nim chirurg wprowadzi do wnętrza stawu specjalistyczne, wąskie narzędzie, które zakończone jest kamerką. Zaś w przez drugie punktowe cięcie skóry wprowadzi narzędzia chirurgiczne, które będą niezbędne do wykonania zabiegu na chorym kolanie.

W pierwszej kolejności specjalista wyszukuje przy pomocy kamery problematyczne miejsce. Następnie dostaje się do niego narzędziami i pod okiem kamery, która rejestruje obraz w czasie rzeczywistym, dokonuje reperacji stawu kolanowego. Kończąc zabieg — chirurg wypłukuje ze stawu krew, która pojawiła się w trakcie zabiegu i pozostawia specjalny dren, który zapobiegnie zbieraniu się nieczystości pod skórą.

Zabieg trwa zaledwie godzinę, a pacjent pozostaje w klinice jedynie dwa dni. W zależności od rodzaju uszkodzenia i sposobu jego leczenia — pacjent rozpocząć rehabilitację może już na dzień po zabiegu. W niektórych przypadkach kończyna zostanie unieruchomiona w ortezie na pewien okres. Wszelkie szczegóły postępowania pooperacyjnego pacjent powinien omówić ze swoim specjalistą, ponieważ każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia.

Sama rehabilitacja to zarówno ćwiczenia indywidualne, jak i te z rehabilitantem. Zdecydowanie pomoc rehabilitanta okaże się niezbędna podczas powracania pacjenta do pozycji pionowej, czyli pionizacji postawy. Rehabilitant powinien też nauczyć pacjenta, w jaki sposób prawidłowo poruszać się przy użyciu kul łokciowych, a także określić zakres ćwiczeń, które pacjent powinien wykonywać samodzielnie. Należy pamiętać, że rehabilitacja wykonywana z rehabilitantem, to zaledwie część powrotu do zdrowia. Najważniejsza część pracy pozostaje dla nas samych — ponieważ tylko sukcesywne i sumiennie wykonywane ćwiczenia pozwolą nam na całkowity powrót do zdrowia.

rentgen kolana

Co robić bezpośrednio po operacji?

Wśród standardowych zaleceń pooperacyjnych lekarz z pewnością zaleci zmianę opatrunków, co dwa dni — możemy jeździć na ten zabieg do szpitala lub poprosić pielęgniarkę o instrukcje, by odpowiednio zadbać o naszą ranę. Zdjęcie szwów zostanie przewidziane najpewniej w dziesiątej dobie od zabiegu. Specjalista zaleci też odciążenie operowanej kończyny, a okres zostanie wskazany na karcie informacyjnej. W tym pomogą nam instrukcje rehabilitanta. Lekarz przepisze nam też leki przeciwbólowe oraz przeciwzakrzepowe, dzięki którym rana pooperacyjna szybciej i łatwiej się zagoi. Pamiętajmy, że ból pooperacyjny nie należy do zwykłych bóli i leki przeciwbólowe mają nam pomóc w terapii, ponieważ zmniejszenie odczuwania bólu poprawia komfort psychiczny, który prowadzi do szybszego powrotu do zdrowia. Pamiętajmy też by poprosić rehabilitanta o zestaw obowiązkowych ćwiczeń, które usprawnią naszą kończynę.

Artroskopia kolana to raptem godzinny zabieg, dzięki któremu możemy wrócić do pełni zdrowia. Operacja trwa zaledwie godzinę, a okres hospitalizacji, to tylko dwa dni. Następnie czekać nas będzie proces rehabilitacji. W zależności od sprawności naszego organizmu, a także sumienności — możemy szybko wrócić do zdrowia.