Audio bajki – jakie mają zalety?

Rozwój jest niezwykle ważną sprawą, zwłaszcza w dzieciństwie, kiedy następuje najszybciej. Dzieci uczą się łatwo, każdego dnia i wykorzystują wszelkie nośniki, aby zdobywać wiedzę. Oczywiście maluchy nie robią tego intencjonalnie, one chcą się bawić i są ciekawe i właśnie te cechy sprawiają, że tak szybko nabywają wiedzę. Rodzice mogą im natomiast w tym rozwoju pomóc. I jest wiele możliwości w jaki sposób mogą to zrobić. Nie ma jednej drogi, która byłaby dobra dla wszystkich.

Jednak audio bajki to coś, co z pewnością dzieciom się spodoba i co pozwoli im na rozwój właśnie. Takie bajki nie tylko przyciągną ich uwagę, ale także zatrzymają ją na dłużej. Wspaniałe historie nagrane przez profesjonalnych aktorów modulujących głosy na pewno będą się brzdącom podobać. A najlepsze jest to, że takie dziecko może zyskać naprawdę wiele tylko dzięki temu, że słucha swoje ulubione historie. Jakie audio bajki mają dokładnie zalety? Co jest w nich takiego wyjątkowego?

Zalety audio bajek

Audio bajki to, jak sama nazwa wskazuje, bajki nagrane w formie głosowej. Mogą zostać puszczone za pomocą odtwarzacza i lecieć sobie swobodnie. Już sam fakt, że ten format nie posiada otoczki wizualnej jest ogromną zaletą dla dziecka, które może wyobrazić sobie samodzielnie akcję opowieści. Wyobraźnia pobudzana jest znacznie lepiej niż w przypadku bajek puszczanych w telewizji, ale także lepiej niż podczas czytania samodzielnego książek. Dlaczego? Za wszystko odpowiedzialni są profesjonalni lektorzy, którzy modulując swoje głosy, są w stanie przekazywać emocje i charaktery postaci. Nic nie jest jednak podane na tacy, tak jak w przypadku animacji, więc dziecko musi samo domyślić się czy postać jest radosna, zła, przestraszona czy znudzona!

Drugą zaletą bajek audio jest niewątpliwa poprawa koncentracji u dziecka. Współczesny świat jest pełen bodźców rozpraszających uwagę. Informacji na świecie jest zbyt dużo i docierają do nas zbyt szybko – wiele osób ma przez to poważne problemy z koncentracją właśnie! A koncentracja jest ważna, ponieważ dzięki niej można później skupić się na pracy, szkole czy innych zajęciach! Dziecko, słuchając audio bajek stara się skupić na tym, co słyszy, aby podążać za opowieścią. A jest nią zainteresowane, ponieważ go ona ciekawi i jest dobrze przedstawiona.

Kolejną, trzecią już zaletą audio bajek jest stymulowanie mowy malucha. Osoby, które czytają audio bajki mają doskonałą dykcję i wymowę. Posługują się doskonałym akcentem, a ich mowa posiada piękną melodię. I to jest właśnie to, czego malec się uczy. Ponadto zwiększa się też jego zasób słownictwa!

Czwartą zaletą, jaką dają bajki audio to kształtowanie wrażliwości emocjonalnej u dziecka, które słuchając ich uczy się tego, w jaki sposób rozpoznawać emocje i relacje społeczne. Uczy się odbierać mowę z pełniejszym zrozumieniem!

Dlaczego warto wybrać audio bajki?

Audio bajki to wspaniały sposób na to, by rozwijać swoje dziecko. Maluchy uwielbiają słuchać pięknych opowieści, które są przedstawione w ciekawy sposób. Ponadto, jest to świetna alternatywa dla bajek animowanych lub spędzania czasu na komputerze lub w Internecie. Jeżeli chcesz by twoja pociecha rozwijała się w ten sposób, szybo lecz przyjemnie, to audio bajki będą odpowiednim wyborem, którego warto dokonać!