Charakterystyka kosmetyków organicznych

Home Uroda Charakterystyka kosmetyków organicznych
Charakterystyka kosmetyków organicznych

Zainteresowanie zdrowym stylem życia stale wzrasta. Dbałość o środowisko i troska o własne zdrowie i dobre samopoczucie to tematy, które są stale omawiane w dobie kojarzącej się ze sztucznymi składnikami jedzenia, kosmetyków czy ubrań. Coraz więcej ludzi sięga po wiedzę na temat tego, jak żyć w zgodzie z przyrodą i jak dzięki temu czuć się lepiej. Jednym z ciekawych zagadnień dotyczących tego obszaru zainteresowań są kosmetyki organiczne.

Istnieje na ich temat ogólne pojęcie, lecz warto przyjrzeć się im z bliska i znaleźć odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Czym dokładnie charakteryzują się kosmetyki organiczne i jak różnią się od popularnych kosmetyków, które znajdują się w większości sklepów? Jakie składniki są organiczne, a jakie nie? W jaki sposób rozpoznać kosmetyki organiczne? I w końcu – czego unikać? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Cechy kosmetyków organicznych

Kosmetyki organiczne są, po pierwsze, wykonane z całkowicie naturalnych składników, które pochodzą z organicznych upraw. W takich miejscach nie wykorzystuje się sztucznych nawozów ani pestycydów – najważniejsze jest zachowanie natury w dobrym stanie, aby mogła ona w dalszym ciągu służyć. Uprawa organiczna nie pozostawia w glebie szkodliwych substancji, dzięki czemu jest to teren, który może być ponownie wykorzystany do uprawy.

 Profesjonalne kosmetyki organiczne

Ludzie z kolei otrzymują naturalne, zdrowe składniki do jedzenia bądź pielęgnacji. Po drugie, w przeciwieństwie do naturalnych kosmetyków, do których dodaje się niewielkie ilości sztucznych substancji, w kosmetykach organicznych jest to niedopuszczalne. Wymogi organizacji dbających o środowisko wskazują, że kosmetyki organiczne muszą być wykonane co najmniej z 95% organicznych, zdrowych składników.

Poszczególne organizacje wyodrębniają szereg substancji, które nie mogą znaleźć się w kosmetykach organicznych. Do niektórych z nich należą następujące składniki. Nie można używać sztucznych barwników ani olejów mineralnych, w tym parafiny (olej zastępowany jest, na przykład, olejem roślinnym), a także parabenów, silikonów, ani produktów modyfikowanych genetycznie.

Zabronione jest również używanie emulgatorów PEG, które mogą wywoływać alergie. To jednak nie wszystko. Wśród wymogów stawianych tworzeniu kosmetyków organicznych jest również warunek mówiący o tym, że kosmetyki te nie mogą być testowane na zwierzętach oraz że ich opakowania powinny być zrobione z biodegradowalnych materiałów.

 Profesjonalne kosmetyki organiczne

Rozpoznawanie kosmetyków z organicznymi składnikami

Dzięki naturalnym składnikom, kosmetyki organiczne są bardziej skuteczne, niż kosmetyki z dodatkiem sztucznych substancji. Ich naturalne właściwości są zachowane, dlatego wchłaniają się bez problemu i odpowiednio działają. Uprawa i zbiór naturalnych składników oraz produkcja poszczególnych formuł wymagają większych kosztów niż dodanie sztucznych i tańszych substancji, dlatego w konsekwencji kosmetyki organiczne są droższe, niż te, które zawierają sztuczne elementy.

Jednocześnie są zdrowsze i charakteryzują się bardzo znikomym prawdopodobieństwem działania alergicznego. Kiedy już znana jest różnica pomiędzy kosmetykami organicznymi a tymi, które zawierają sztuczne substancje, przychodzi pora na zakupy. Jak wobec tego można rozpoznać w sklepie kosmetyki z naturalnymi, zdrowymi składnikami?

Jednym ze sposobów jest dokładne zapoznanie się ze spisem składników, które znajdują się w danym preparacie. Wiedząc, czego unikać, łatwiej jest wybrać to, czego szukasz. Na niektórych kosmetykach pojawia się informacja, że są to formuły wykonane wyłącznie z naturalnych składników, ale najlepiej zapoznać się z dokładnym ich spisem, aby mieć pewność, że Twój kosmetyk zawiera jedynie takie składniki, jakich potrzebujesz.

 Profesjonalne kosmetyki organiczne

Drugim sposobem jest zwrócenie uwagi na oznaczenie kosmetyku certyfikatem. Istnieje na świecie kilka organizacji, które zajmują się ustalaniem standardów dotyczących zdrowych, organicznych kosmetyków. Organizacje te określają wspomniane normy, które muszą spełniać kosmetyki organiczne. Do najpopularniejszych z nich należy francuska organizacja Ecocert, która jest autorem większości ze wspomnianych wytycznych, które muszą spełnić firmy produkujące kosmetyki organiczne.

Certyfikaty przyznają również takie marki jak  Cosmebio czy NaTrue oraz Soil Association. Osoby szukające naturalnych składników w kosmetykach i chcące zadbać o zdrowie swojego ciała na co dzień, mogą to robić dzięki coraz większemu asortymentowi organicznych formuł. Rozpoznanie pełnowartościowych kosmetyków jest możliwe dzięki specjalnym certyfikatom, dzięki czemu poszukiwania ulubionych składników są łatwe i przyjemne.