Ćwicz jogę w domowym zaciszu

mata joga

Joga jest jedną z popularniejszych form aktywności fizycznej – stawiają na nią osoby, które poza sprawnością pragną utrzymać również doskonałą gibkość i rozciągliwość. Jogę stosuje się także jako uzupełnienie treningów siłowych. Ma ona niewątpliwie zbawienny wpływ na stawy i kręgosłup, jest jednak jeden warunek – poprawne wykonywanie ćwiczeń. Wiele osób widząc cenniki zajęć jogi szybko rezygnuje z pomysłu sesji grupowych i decyduje się na uprawianie sportu w domu. Nie ma w tym nic złego, o ile dobrze się do tego zabierzesz. Co zrobić, by joga była przyjemnością, a nie biletem do kręgarza?

Odpowiedni sprzęt

Pamiętać przede wszystkim należy, iż joga nie jest nieszkodliwą formą wyginania się, a sportem do którego należy podchodzić poważnie. Jeśli więc do biegania inwestujesz w najlepsze buty, a na siłowni lubisz korzystać wyłącznie z dobrej jakości sprzętu, taką samą zasadę zaaplikuj do ćwiczenia jogi. Przede wszystkim jednak postaw na dobrą matę. Jest ona podstawą każdych zajęć jogi, niezależnie od tego czy wykonujesz je w domu, czy na zorganizowanych zajęciach. Mata taka powinna być antypoślizgowa i przeznaczona do jogi, a nie na przykład fitnessu – każda z nich ma bowiem nieco inną charakterystykę. Wysokiej jakości matę do jogi znajdziesz na przykład w sklepie internetowym http://yoga-yoga.pl. Sklep ten oferuje także inne akcesoria do ćwiczenia jogi, dzięki którym poprawnie zaczniesz przygodę z tą dyscypliną.

Duże lustro lub osoba wspierająca

Joga, zwłaszcza dla początkujących, nie powinna być wykonywania bez żadnej kontroli. Jeśli jest szansa, by ktoś obserwował Cię podczas ćwiczeń – wspaniale, jeśli nie – postaw na ćwiczenie w pomieszczeniu z dużym lustrem. W jodze istotne jest zachowanie odpowiednich linii, co nie jest tak proste, jakim mogłoby się wydawać. Wiele osób ma tendencje do zbytniego wykrzywiania kręgosłupa w jedną lub drugą stronę mając poczucie, że właśnie w takim momencie trzymają ciało w linii prostej. To szybka droga do kontuzji, dlatego lepiej zabezpiecz się zanim dojdzie do uszkodzeń.

zestaw do jogi

Odpowiedni trening

W Internecie znajdziesz wiele filmików instruktażowych dotyczących jogi dla początkujących. Pamiętaj jednak, by mierzyć siły na zamiary i nie porywać się na zbyt trudne ćwiczenia tylko dlatego, że podstawa wydaje się zbyt łatwa. Joga to nie tylko rozciąganie ciała, ale i gimnastyka dla umysłu. Pozwól sobie na cierpliwość i nie daj się zwieść – nawet najłatwiejsze ćwiczenia przynoszą w ogólnym rozrachunku ogromne zyski i naprawdę dużo satysfakcji. Pamiętaj też, by próbować różnych instruktorów – każdy z nich ma swoją technikę i nie wszystkie będą Ci pasować. Joga potrafi przynieść wiele radości i pomoże znaleźć Ci wewnętrzy spokój – jedyne, co musisz zrobić Ty to stawić się na macie i regularnie ćwiczyć. Namaste.