Czy resekcja żołądka jest bezpieczna?

Home Zdrowie Czy resekcja żołądka jest bezpieczna?
Czy resekcja żołądka jest bezpieczna?

Resekcja żołądka to operacja polegająca na całkowitym lub częściowym usunięciu tego organu. Jest ona przeprowadzana zarówno u osób otyłych, cierpiących na wrzody lub u osób zmagających się z nowotworem żołądka. W zależności od indywidualnego przypadku pacjenta rokowania po wykonaniu resekcji mogą znacznie się różnić. Co warto wiedzieć o tym zabiegu? Czym jest resekcja i jakie są rokowania?

Resekcja żołądka przy otyłości

Na otyłość oraz nadwagę cierpi obecnie coraz więcej dorosłych osób jak i dzieci. Choroba ta zaliczana jest do cywilizacyjnych, a walka z nią mimo, że mogłabym wydawać się łatwa, bardzo często przysparza wielu problemów.

Brak aktywności fizycznej oraz spożycie dużej ilości wysokokalorycznych pokarmów jest najczęstszym, ale nie jedynym powodem pojawienia się o otyłości. Aby ułatwić proces odchudzania się coraz więcej osób decyduję się na resekcję żołądka. Operacje bariatryczne stają się coraz popularniejsze gdyż przynoszą odczuwalne efekty i pozwalają na szybsze i łatwiejsze zgubienie kilogramów. W sytuacji gdy resekcja przeprowadzona jest w celu zmiany wyeliminowanie otyłości najważniejszą rolę odgrywają wówczas nawyki żywieniowe. Wpływają w głównej mierze na rokowania.

Resekcja żołądka polega zazwyczaj na usunięciu około 85% organu i przeprowadzana jest przy wykorzystaniu laparoskopu. Usuwane są części organu, które wytwarzają hormon wpływający na apetyt. Żołądek przybiera kształt tuby lub rękawa, a jego objętość zmniejsza się do około 150 ml objętości.

Powoduje to, że osoba nie może przyjmować dużej objętości pokarmów co przekłada się na spożycie mniejszej ilości kalorii i szybsze chudnięcie. Wykorzystanie laparoskopu sprawia, że blizny są bardzo małe niemal niewidoczne, a powrót do zdrowia i gojenie się rozciętych tkanek jest znacznie szybszy.

Resekcja żołądka przy raku żołądka

W sytuacji gdy resekcja żołądka została wykonana w celu usunięcia nowotworu rokowania są zależne od stopnia jego zaawansowania. W przypadku gdy rak objął niewielką ilość tkanek powrót do zdrowia jest wysoce prawdopodobny. Niekiedy jednak nowotwór atakuje sąsiednie organy, a drogą krwionośne rozsiewa się on po organizmie powodując, że rokowania znacznie maleją. Równie istotne jest to w jakim stadium rozpoczęte zostały działania mające na celu zapobiegnięcie dalszemu rozwijaniu się nowotworu. W przypadku gdy rak nie był zaawansowany przeżywalność pięcioletnia wynosi nawet 80%.

Jakie powikłania mogą nastąpić po resekcji żołądka?

Resekcja żołądka jest zabiegiem skomplikowanym, który wykonywany jest przez doświadczonych profesjonalistów. Niekiedy wykonanie zabiegu może wiązać się z wieloma powikłaniami. Najczęściej występują krwawienia do jamy otrzewnej, a aby je wyeliminować konieczne jest ponowne wykonanie zabiegu. Może wystąpić również nieszczelność zespolenia żołądkowo-jelitowego co także musi zostać wyeliminowane poprzez ponowny zabieg.

Mogą pojawić się także problemy w momencie gdy konieczne jest spożycie posiłku, który może powodować ból brzucha, nudności, wymioty. W przypadku przeprowadzenia resekcji żołądka mającej na celu usunięcie raka tego organu należy liczyć się z możliwością ponownego wystąpienia choroby nowotworowej miejscu zespolenia. Z tych względów po operacji koniecznie należy stosować się do zaleceń lekarza, przestrzegać jego wskazówek oraz wykonywać regularne badania, które będą na bieżąco kontrolowały stan zdrowia.

Operacyjne leczenie otyłości

Dieta po resekcji żołądka

Niezależnie od tego czy resekcja żołądka wykonywana była w celu zapobiegania otyłości czy w przypadku występowania choroby nowotworowej koniecznie należy zastosować odpowiednią dietę która pomoże w gojeniu się ran oraz nie będzie obciążała żołądka.

Dieta musi być lekkostrawna i jednocześnie uboga w błonnik. Należy unikać produktów wzdymających takich jak kapusta, czosnek czy rośliny strączkowe. Nie wolno spożywać także potraw smażonych oraz zbyt pikantnych. Ze względu na bardzo małą objętość żołądka tuż po przeprowadzeniu resekcji konieczne jest zwiększenie ilości zjadanych posiłków przy jednoczesnym zmniejszeniu jej objętości. Przestrzeganie diety sprawia, że zespolenie będzie goiło się znacznie szybciej i sprawniej oraz zminimalizowanie zostanie ryzyko pojawienia się komplikacji. W przypadku osób, które zmagają się z otyłością i w tym celu wykonały operację dieta ta spowoduje szybką utratę kilogramów, a mniejsza objętość żołądka zredukuje chęć na spożywanie dużych ilości pokarmów.