Dobór odzieży snowboardowej – poradnik

Home Sport Dobór odzieży snowboardowej – poradnik
Dobór odzieży snowboardowej – poradnik

Właściwie dopasowana odzież snowboardowa to jedyny sposób na zagwarantowanie sobie optymalnego komfortu podczas pobytu na stoku. Nieprzemakająca i ciepła z pewnością przyda się w razie upadku, niskich temperatur, opadów śniegu czy wymagających kontaktu ze śniegiem akrobacji. Wbrew pozorom nie wystarczy tu jednak kombinezon czy odpowiednio dopasowane spodnie i kurtka – odzież snowboardzisty to także jego bielizna termiczna, bluza z polaru zapewniająca dodatkowe ocieplenie czy wreszcie szereg akcesoriów takich jak kask czy rękawice gwarantujących optymalne bezpieczeństwo. Jak dobrać odzież snowboardową (polecamy zakupy w sklepie Zyg Zak) do własnych umiejętności i potrzeb i na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupów?

Nieprzemakalne spodnie, oddychająca kurtka

Choć na nartach dość często korzysta się z pełnego kombinezonu, snowboardziści zdecydowanie bardziej preferują połączenie kurtki i spodni, które w razie potrzeby można sczepić ze sobą. Przez to jednak że są to części osobne, zarówno w przypadku spodni jak i kurtki warto zwrócić przy zakupie uwagę na to, by miały odpowiednie zabezpieczenia, ściągacze i wkładki, dzięki którym śnieg nie dostanie się do środka podczas jazdy. To jednak nie największy problem. Podstawową cechą każdej odzieży snowboardowej powinna być ochrona przed przemakaniem, wyrażana przez producentów jako wartość milimetrów słupa wody. Im wyższa, tym większy stopień ochrony przed wodą i wilgocią. W przypadku spodni i kurtek do jazdy rekreacyjnej wartość ta powinna znajdować się w przedziale 5-10 tys. mm słupa wody, przy czym 8 tysięcy uważa się tu za parametr najbardziej optymalny. Początkujący snowboardziści mogą postawić na wyższą ochronę, jako że u nich kontakt ze śniegiem jest zwykle znacznie częstszy.

Równie ważną kwestią jest tu oddychalność materiału wyrażana w g/m2/24h. Parametr ten informuje jaką ilość pary wodnej jest w stanie przepuścić przez siebie każdy metr kwadratowy materiału przez 24 godziny. W przypadku kurtki powinno to być minimum 5 tys. g/m2/24h, spodnie poradzą sobie z 3 tysiącami. Dla dodatkowej oddychalności warto upewnić się, że zarówno spodnie jak i kurtka posiadają dodatkowy sposób wentylacji

Cechy dodatkowe, które mogą okazać się niezwykle funkcjonalne to w przypadku odzieży snowboardowej przede wszystkim podklejane szwy, które zwiększają ochronę odzieży przed wilgocią oraz wspomniane już uszczelnienia – dla kurtki będzie to wewnętrzny fartuch śnieżny, a dla spodni rękaw który można zahaczyć o but i zapewnić sobie w ten sposób szczelność przed śniegiem. W kurtce przydadzą się też umieszczone pod pachami wywietrzniki z siatki, które można w dowolnej chwili odpiąć dla zwiększenia wentylacji wewnątrz kurtki. W przypadku spodni za wywietrzniki służą najczęściej duże kieszenie, które powinny być przede wszystkim wodoszczelne i pojemne.

Co pod spód? Snowboardowa bielizna termiczna

Niskie temperatury i ciągły kontakt ze śniegiem powodują, że ryzyko wychłodzenia organizmu na stoku jest bardzo wysokie. Aby temu zapobiec nie wystarczy jednak właściwa kurtka i spodnie – znaczenie ma tu też to, co ubierzemy pod spód, a więc oczywiście bielizna termiczna. Przydatne podczas sezonu snowboardowego okażą się na pewno koszulki z długim rękawem, kalesony oraz specjalne skarpety, które zagwarantują odpowiednie grzanie stóp jednocześnie nie doprowadzając do ich nadmiernego pocenia się. Bielizna termiczna powinna gwarantować oczywiście odpowiednie oddychanie skóry, a jednocześnie spełniać funkcję izolacyjną, chroniąc organizm przed wychłodzeniem. Jej zadaniem jest utrzymać optymalny poziom temperatury ciała przez cały okres pobytu na stoku, dlatego też materiał z jakiego została wykonana nie może wchłaniać potu – dobra odzież termiczna odprowadza go na zewnątrz, pozostawiając ciało suchym i rozgrzanym.

Dobra odzież snowboardowa zapewnia nie tylko komfort termiczny ale także swobodę ruchów.

Akcesoria dodatkowe – kaski, gogle, rękawice

Pozostałe elementy ubioru snowboardzisty to już kwestia mocno uzależniona od indywidualnych preferencji i umiejętności. Kask nie jest dla przykładu elementem obowiązkowym, choć warto zainwestować w niego szczególnie na początku przygody ze snowboardem, gdzie upadki zdarzają się znacznie częściej. Obowiązkowe nie są też wielofunkcyjne chusty, które mogą pełnić rolę szalika, czapki czy kominiarki i dodatkowo zabezpieczyć drogi oddechowe przed wdychaniem zmarzniętego powietrza. Wartą rozważenia inwestycją są tu też dodatkowe bluzy polarowe lub kurtki softshellowe, które zmieszczą się pod kurtkę i zadziałają jak środkowa, dodatkowo ogrzewająca warstwa odzieży.