Fundamenty – podstawa stabilnej konstrukcji

Home Pozostałe informacje Fundamenty – podstawa stabilnej konstrukcji
Fundamenty – podstawa stabilnej konstrukcji

Fundamenty to najważniejsze elementy konstrukcji budowli. Nie tylko domów czy mieszkań ale wszystkich budynków na trwale przytwierdzonych do gruntu. Od nich zależy bezpieczeństwo mieszkańców, od nich zależy także stabilność konstrukcji oraz jej wytrzymałość. Dlatego budowę domu zaczyna się od fundamentów na których wesprą się ściany i inne elementy konstrukcyjne.

Zadbaj o solidne fundamenty

Decyzja o wyborze sposobu fundamentowania wynika z wiedzy oraz doświadczenia osób planujących budowę – architektów, kierowników budowy czy innych osób decyzyjnych. Często jest jednak tak, że do wyboru pozostaje nam rodzaj takiej konstrukcji. Dlatego warto je poznać. W budownictwie domów jedno i wielorodzinnych repertuar fundamentów nie jest zbyt duży. Wynika to z faktu, że nie występują to bardzo duże obciążenia i zazwyczaj zastosowanie standardowych ław fundamentowych pozwoli rozprowadzić go bezpiecznie po powierzchni. Jednak zanim zapadnie decyzja odnośnie wyboru rodzaju fundamentów musimy wiedzieć coś o gruncie na jakim posadowiony ma zostać budynek. Głębokość występowania wód podziemnych, rodzaj materiału z na jakim znaleźć ma się budowla czy geologia – to tematy z jakimi zmierzyć musi się planista podczas projektowania. Inne kwestie jaki musi on wziąć pod uwagę to między innymi: głębokość posadowienia budynków sąsiednich czy głębokość na jakiej przemarza grunt. Mając tą wiedzę możemy zabrać się za decyzję: jaki rodzaj fundamentu wybrać?

W zakresie fundamentowania firma Termico przygotowała specjalną ofertę.

Fundament fundamentowi nie równy

W zależności od tego czy nasz dom ma być podpiwniczony czy nie musimy zastosować odpowiednią izolację. Źle zaizolowany fundament to jedna z najgorszych rzeczy jaka zdarzyć się może podczas budowy. Pochłanianie wilgoci przez fundament prowadzi do zawilgocenia całego budynku a to z kolei przekłada się na komfort życia. Dlatego tak ważne okazuje się zastosowanie na przykład drenażu opaskowego, który skutecznie radzi sobie z problemem wilgoci. Nie istotne czy wybierzemy płyty fundamentowe czy klasyczne fundamenty ławowe to dobra izolacja stanowi podstawę każdej jego budowy. W przypadku kiedy wody gruntowe są dosyć wysoko zalecanym rozwiązaniem jest budowa fundamentu płytowego bez piwnicy, osadzonego dosyć płytko. To znacznie zmniejsza ryzyko podmywania budynku a także ogranicza działanie wilgoci. Płyta fundamentowa może być zatem dobrym rozwiązaniem na terenach podmokłych, tam gdzie ławy fundamentowe szybko mogłyby ulec zniszczeniu. Dodatkowo można zaopatrzyć taką płytę w system grzewczy, który działa podobnie jak ogrzewanie podłogowe – równomiernie rozprowadzające ciepło i pozwalające na spore oszczędności. Skorzystanie zatem z płyt fundamentowych tam gdzie jest to możliwe zdaje się być rozwiązaniem bardzo sensownym.