Jak agencja aktorska wspiera pracę aktora?

agencja aktorska

Jeżeli jesteś aktorem, nieważne, czy z wykształcenia, czy amatorem, z pewnością przynależysz do jakiejś agencji aktorskiej. Agencja zaś posiada twoje portfolio, a  w nim takie dane jak:  twoje imię, nazwisko, numer telefonu, wzrost, waga, kolor oczu, znaki szczególne. Czy na podstawie takich danych byłbyś w stanie w miarę szczegółowo wizualizować się wygląd takiej osoby? No właśnie. Osoby odpowiedzialne za castingi także nie. Co więcej, te osoby mające przed sobą stos katalogów z informacjami o aktorach nie będą tracić czasu na wyobrażanie sobie wyglądu aktora na podstawie szczątkowych informacji, tylko przejdą do oglądania formularzy z zamieszczonymi tam zdjęciami.

Koniecznie stwórz dobre portfolio

Dlatego świetnym pomysłem, a nawet obowiązkowym,  będzie zamieszczenie w swoim aktorskim portfolio zdjęć, przedstawiających twoją osobę. Kiedy masz już za sobą jakieś doświadczenia na planie, warto umieścić zdjęcia stamtąd w portfolio, ponieważ od razu dajesz do zrozumienia, że żaden z ciebie nowicjusz i wiesz, co i jak.  Im bardziej różnorodne były to role, tym lepiej. Bardzo pożądaną i cenną cechą u wszystkich aktorów jest bycie swego rodzaju kameleonem, który potrafi na zawołanie przybierać najróżniejsze postacie.

Kiedy nie masz doświadczenia w graniu filmach, serialach czy reklamach, nie martw się. Zdjęcia wykonane przez fotografa chociaż trochę zajmującego się fotografią wystarczą. Pamiętaj, muszą to być zdjęcia profesjonalne, a przynajmniej tak wyglądające. Absolutnie nie wchodzą w grę fotografie wykonane na tle świątecznej choinki, kiedy stoisz w kapciach i garniturze i posyłasz uprzejmy uśmiech w stronę fotografującej cię mamy. Wtedy na pewno zapadniesz w pamięć osobom oglądające twoje zdjęcia, ale raczej nie w sposób, który by ci odpowiadał…

Jakie zdjęcia zrobić?

Warto pokusić się o zainscenizowanie jakiejś sytuacji lub agencja aktorska postaci, w której mógłbyś się wcielić w konkretny charakter i w pełni pokazać swoje aktorskie zdolności. Dobrze, żeby zdjęcia były różnorodne, byś mógł pokazać swoją umiejętność przedstawiania najróżniejszych emocji za pomocą tylko i wyłącznie ciała, jego mowy i mimiki. Cenne są także zdjęcia naturalne, czyli takie, na których występujesz bez żadnej charakteryzacji czy misternie ułożonej fryzury, a w tiszercie oraz dżinsach. Wtedy można doskonale dostrzec twoją naturalność, przy okazji ocenić twoje warunki – sylwetkę, posturę, wyraz twarzy. Wprawne oko zobaczy, do jakich ról się nadajesz nawet na podstawie takiego naturalnego zdjęcia.

Jeżeli absolutnie nie znasz nikogo, kto mógłby ci zrobić zdjęcia do portfolio, warto skontaktować się z agencją aktorską do której przynależysz i zapytać, czy posiadają oni fotografa, który wykonuje zdjęcia przeznaczone do portfolio. Przy okazji doświadczony z tego typu fotografiami zawodowiec będzie w stanie podpowiedzieć ci to i owo.


Osoby szukające profesjonalnej agencji aktorskiej zapraszamy do zapoznania się z ofertą JMC Studio.