Jak karate wpływa na nasze zdrowie?

Home Sport Jak karate wpływa na nasze zdrowie?
Jak karate wpływa na nasze zdrowie?

Karate jest jednym z najpopularniejszych obecnie stylów wschodniej sztuki walki Jej charakterystyczną cechą jest duchowy, fizyczny i emocjonalny rozwój, prowadzący do wewnętrznej równowagi. Karate to nie tylko rodzaj walki, a przede wszystkim styl życia, wpływający dodatnio na zdrowie człowieka.

Od samoobrony do samoświadomości

Adeptów sztuki karate najpierw przyciąga możliwość wzmocnienia swojego ciała, a przede wszystkim przekonanie, że uczy, jak walczyć z potencjalnym agresorem. Kojarzy się ze skomplikowanym systemem bloków, które efektywnie pozwalają odeprzeć napastnika, jednocześnie nie przechodząc
w ofensywę. System karate zwany Shinkyokushin sam w sobie zawiera tak dużą liczbę różnej formy bloków, że nie potrzeba uczyć dodatkowej samoobrony. Rozczarowany będzie ten, kto spodziewa się agresywnej taktyki. Jedną z naczelnych zasad karate jest nie inicjować walki samemu. Zamiast tego, można się przekonać, że ta sztuka walki ma inny cel, jakim jest wyćwiczenie wewnętrznej dyscypliny, która daje znacznie większe korzyści niż nauka technik samoobrony.

Karate przede wszystkim uczy równowagi, której zazwyczaj brakuje w codziennym pędzie życia współczesnego człowieka. Osoby pracujące w przewlekłym stresie, nie mają wyuczonych zdrowych nawyków na regenerację i odpoczynek, są najbardziej narażone na depresję, choroby ze strony układu krążenia, cierpią na problemy z koncentracją czy bezsenność. Odpowiedzią i zarazem istotą popularności karate jest nauka swoich własnych słabości, niedomagań i przekuwania ich w siłę.

karate_zdrowie

Karate uczy rozpoznawać swoje emocje, kształtuje prawidłową postawę ciała. Poprzez różne techniki wzmacnia mięśnie, kondycję, uczy prawidłowego oddychania. Podczas treningów uczy się innego spojrzenia na świat, zrozumienia natury jak i samego siebie. Ta sztuka walki z pewnością nie jest popularna w mass mediach, ponieważ nie promuje brutalnej, bezmyślnej siły. Towarzyszy temu zjawisku płytkie rozumienie, nieznajomość podstaw ani historii karate. Natomiast styl Shinkyokushin został do perfekcji stworzony przez Masutatsu Oyamę, „aby przekroczyć nie uświadomione granice ludzkich możliwości, wydobyć ukryty w nas potencjał siły ducha i zwyciężać siebie samego”. Filozofia wschodnich sztuk walki staje się coraz bardziej pociągająca, również w Polsce. Społeczeństwo bardziej zwraca uwagę na kwestię zachowania równowagi dla zdrowego trybu życia. Młodzi rodzice chętniej wysyłają swoje dzieci na treningi karate. W ten sposób pragną zaszczepić pewność siebie, wytrwałość w dążeniu do celu, a także nauczyć jak radzić sobie w przeciwnościami.

Karate rozwija każde dziecko

Rzeczywiście uzdrawiające działanie karate ma swoje potwierdzenie w badaniach. Udowodniono, że dzieci systematycznie trenujące mają lepszą koordynację ruchową, wzmacniają swoje mięśnie, co sprzyja poprawie pracy organów wewnętrznych i przekłada się na stymulację mózgu. Dzieci ćwiczące karate są nie tylko sprawniejsze, silniejsze fizycznie, ale również mają lepszą pamięć, koncentrację, lepiej funkcjonują ich procesy poznawcze. Systematyczne treningi karate to również szansa dla dzieci cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Badania wykazują zmniejszone występowanie stereotypizacji ruchowej, co zdecydowanie ułatwia ich funkcjonowanie w życiu społecznym.

Na karate nigdy nie jest za późno

Czy warto, żeby dorośli lub seniorzy rozpoczęli trening karate? Jak najbardziej. Na samorozwój nigdy nie jest za późno. Ponadto badania po raz kolejny wykazują pozytywny wpływ na zdrowie. Osoby dorosłe, które trenują karate, łatwiej i szybciej odzyskują równowagę fizyczną oraz psychiczną, a także poprawiają swoją kondycję, spowalniając zachodzące procesy starzenia się w organizmie.