Jak medycyna estetyczna pomaga kobietom?

Każdy chce czuć się jak najlepiej w swoim ciele. Czasem nawet drobny defekt może popsuć dopracowany wizerunek, szczególnie w przypadku kobiety. Nie jest więc zaskoczeniem, że szukamy magicznych środków, które poprawią naszą urodę, a tym samym samoocenę i pewność siebie. Wśród wielu sposobów na piękniejszy wygląd jednym z skuteczniejszych są zabiegi medycyny estetycznej. Niewiele jednak osób wie, że niektóre zabiegi oferowane przez gabinety stomatologiczne zaliczają się do tej grupy, przynosząc fantastyczne rezultaty. W końcu szczery, piękny uśmiech to najlepsza ozdoba każdej kobiety

Zabiegi stomatologii estetycznej

Zabiegi, które możemy wykonać w gabinecie dentystycznym, a które wpłyną na nasz wygląd możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to wszelkie działania związanie z rozjaśnianiem czy wybielaniem zębów mające na celu odtworzenie lub poprawę naturalnego koloru płytki. Druga to odbudowy kompozytowe, które nie tylko mogą zmienić barwę zęba, ale poprawić jego kształt, strukturę.

Wybielanie zębów

Im ciemniejsze i bardziej przebarwione zęby, tym rzadziej się uśmiechamy. Spada nasza pewność siebie i możemy być odbierani jako o wiele bardziej ponure czy przygnębione osoby niż jesteśmy w rzeczywistości. Na szczęście stomatologia estetyczna oferuje cały szereg zabiegów, które pomogą pozbyć się tego problemu.
Najprostszym z nich jest piaskowanie. W trakcie tego zabiegu drobinki piasku pod dużym ciśnieniem ocierają się o zęba. Dzięki temu możemy pozbyć się powierzchownych przebarwień. Na koniec zabiegu stomatolog poleruje zęby co powoduje ich wygładzenie, a co za tym idzie mniejszą podatność na przyleganie różnych substancji, które ponownie mogłyby je przebarwić. Piaskowanie polecane jest wszystkim dorosłym raz w roku. Jest dobrą metodą na niewielkie rozjaśnienie uśmiechu.

Bardziej zaawansowanymi zabiegami, ale dającymi trwalsze i lepsze efekty są zabiegi z użyciem lampy oraz z użyciem specjalnych nakładek. Wybielanie przy pomocy lampy, która aktywuje nakładany przez dentystę preparat na zęby odbywa się w gabinecie stomatologicznym i gwarantuje natychmiastowe efekty. W przypadku nakładek na widoczne oznaki rozjaśnienia płytki zębowej trzeba poczekać od 2 do 4 tygodni- w tym czasie pacjent na noc zakłada specjalnie dla niego stworzone nakładki na podstawie odcisku jego zgryzu, które wypełnione są żelem wybielającym. Warto pamiętać, że metoda ta wiąże się z koniecznością wcześniejszego wyleczenia wszystkich ubytków.

Odbudowy kompozytowe

Inaczej nazywane bondingiem obejmują różnego rodzaju zabiegi, w trakcie których wypełnia się lub nadbudowuje zęby. Jest to rozwiązanie nieco mniej trwałe niż wypełnienia protetyczne, ale za to tańsze i o wiele szybsze. Czasami stosuje się odbudowy kompozytowe jako rozwiązanie tymczasowe przed bardziej skomplikowanymi zabiegami, tak, aby pacjent jak najszybciej cieszył się komfortem. Odbudowy kompozytowe polegają na wypełnieniu lub „naklejeniu” na zęba żywicy kompozytowej. Jej kolor dobiera się do sąsiadujących zębów w przypadku odbudowy pojedynczego zęba lub jeśli zabieg obejmuje większą powierzchnię i ma na celu również odświeżenie uśmiechu dostosowuje się barwę żywicy tak, aby uzyskać efekt wybielenia zębów. W tym drugim przypadku mowa o popularnych licówkach, czyli „nakładkach” na zęby. W rzeczywistości są to cienkie płytki mocowane na wargowej stronie zęba. Można wybrać te prefabrykowane, które stomatolog dobierze do naszego kształtu zęba lub wybrać opcję stworzenia ich w gabinecie- dentysta wtedy na miejscu lepi z żywicy odpowiedni kształt.