Jak podejść do układania kostki brukowej?

Kostka brukowa

Kostka chodnikowa, wykonana z naturalnego kamienia wymaga specjalnego przygotowania nawierzchni oraz zachowania określonej kolejności poszczególnych prac. Nieregularne kamienie mogą bowiem sprawić wiele trudności podczas układania, szczególnie osobom niedoświadczonym. Aby więc nieco ułatwić Państwu pracę, przygotowaliśmy praktyczny poradnik, dotyczący samodzielnego układania kostki granitowej.

Na początek należy dokładnie wytyczyć plac lub ścieżkę, na której ułożymy następnie granit lub inne, naturalne kamienie. Przydatnym akcesorium może okazać się tutaj zwykły sznurek, który z powodzeniem można rozciągnąć w dowolnym kierunku. Wzdłuż linii należy później przygotować specjalny wykop, który posłuży nam do podbudowy. Pamiętajmy jednak, iż głębokość wykopu powinna być uzależniona od przeznaczenia przyszłej nawierzchni. Na duże obciążenia najlepiej użyć 10 centymetrowej kostki, wykop zaś powinien mierzyć wtedy około 20 centymetrów, zaś przy mniej odpornej kostce o grubości do 6 centymetrów wykop powinien mieć mniej więcej 15 centymetrów w głąb.

Następnie powinniśmy przygotować krawężniki, które ustawimy wzdłuż wykopu. Najlepiej kłaść takie krawężniki na warstwie cementowo-piaskowej lub na chudym betonie. Kolejnym etapem będzie przygotowanie nawierzchni pod kostkę granitową. Powinniśmy użyć tutaj podsypkę z piasku i cementu o grubości dostosowanej do rodzaju kostki (10 centymetrów dla mniejszej, około 15 dla większej i mocniejszej).

Przystępując do układania poszczególnych elementów, oczywiście z uwzględnieniem zaprojektowanego ułożenia, kostkę należy kłaść podbijając delikatnie gumowym młotkiem, nieustannie kontrolując poziom oraz niezbędne spady. Po ciasnym dopasowaniu wszystkich elementów, całą powierzchnię granitu należy posypać dokładnie piaskiem, jak w przypadku kostki brukowej.

Warto pamiętać, iż wszelkie zabrudzenia na kostce granitowej najlepiej usuwać za pomocą kwasu solnego lub specjalnych środków. W ten sposób nie tylko usuniemy z powierzchni różnego rodzaju smary czy oleje, ale również doskonale zaimpregnujemy granit, który przetrwa lata w niezmienionym stanie.

Ceny wykonania kostki na zamówienie

Jak już zapewne wiecie, kostka brukowa od lat cieszy się w Polsce niesłabnąca popularnością. Jednakże, czy można zlecić producentowi wykonanie specjalnego wzoru, specjalnie na nasze potrzeby?

Jak się okazuje, wiele osób, pragnących ciekawie zaaranżować najbliższe otoczenie domu lub posesji, decyduje się na zamówienie specjalnych rodzajów kostki, wykonanej z różnych materiałów i w różnych kolorach. Zlecając producentowi wykonanie interesującego nas rodzaju kostki brukowej zyskujemy nie tylko gwarancję najwyższej jakości i niepowtarzalności, ale również możliwość samodzielnego tworzenia projektów ułożenia, dostosowanych do rodzaju i przeznaczenia konkretnej nawierzchni.

Wykonane dla nas, na specjalne zamówienie modele kostki brukowej, doskonale nadają się do układania wzorów w ogrodach, na podjazdach, w garażach czy nawet na tarasach i niewielkich balkonach. Estetyczne i eleganckie kompozycje w ciekawych odcieniach potrafią bowiem niebanalnie zmienić najbliższe otoczenie i wprowadzić do niego więcej życia i koloru – przekonuje nas Drokan-1 kostka brukowa Sosnowiec.

Pamiętajmy jednak, aby przed złożeniem specjalnego zamówienia na kostkę brukową, dokładnie sprawdzić i porównać oferty poszczególnych producentów i importerów. Może się bowiem okazać, iż uda nam się dostać interesujący model, tym bardziej, że firmy o uznanej pozycji na rynku wprowadzają do swoich salonów coraz więcej odcieni i kształtów kostek na płaskie nawierzchnie, krawężniki, schody zewnętrzne czy specjalne płyty do zastosowania wewnątrz domu, wykonane z naturalnego lub sztucznego kamienia.

Układamy kostkę brukową

Zależnie od rodzaju materiału, z jakiego zlecimy wykonanie kostki specjalnie na nasze zamówienie, możemy za nią zapłacić nawet kilka tysięcy złotych za tonę. Tak wysoka cena narzucana jest szczególnie bardzo wymagającym projektom, uwzględniającym znaczną odporność kostki (modele o grubości powyżej 7 centymetrów). Koszt będzie równie wysoki, jeśli zdecydujemy się na naturalne materiały i trudno dostępne rodzaje kamienia. W przypadku większej ilości zamawianej kostki, cena może jednak okazać się niższa, rzędu nawet do 800 złotych, jednakże kwoty takie uzyskamy zamawiając co najmniej kilka ton wybranego modelu kostki.

Pamiętajmy również o czasie realizacji naszego zamówienia. Zazwyczaj łatwiej dostępne materiały i standardowe wymiary pozwolą na otrzymanie kostki w ciągu kilku lub kilkunastu dni, jednakże bardziej indywidualne zamówienia mogą być realizowane nawet przez kilka miesięcy, zależnie od dostępności niezbędnych materiałów.