Jak wybrać odpowiednią stalówkę do pisania, kaligrafii i rysunku?

Home Społeczeństwo Jak wybrać odpowiednią stalówkę do pisania, kaligrafii i rysunku?
Jak wybrać odpowiednią stalówkę do pisania, kaligrafii i rysunku?

Właściwie każdy kojarzy stalówkę jako ostro zakończoną metalową część pióra wiecznego, pozwalającą na bardzo estetyczne i eleganckie pisanie. Używanie pióra traktuje się jako doskonały trening ręki, dlatego też zaleca się je do stosowania u dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę pisania. Stalówki stosuje się jednak także w wielu innych sytuacjach, wymagających precyzji i elegancji jaką oferują. Artyści wykorzystują stalówki do rysunku, zanurzając je w tuszu i wykonując bardzo dokładne szkice, a kaligrafowie korzystają z nich do tworzenia niepowtarzalnych, pięknych czcionek i liter. Czy stalówki do każdego z tych zastosowań czymś się od siebie różnią? Jak wybrać odpowiednią stalówkę do pisania, kaligrafii i rysunku?

Najważniejsze informacje o stalówkach

Wybierając się na zakupy stalówek, bez względu na to do jakiego celu zamierzamy je przeznaczyć, warto znać pewne zasady jakimi kierują się producenci podczas ich oznaczania. Zwykło się przyjmować, że stalówki można podzielić pod kątem grubości linii jaką dają oraz wielkości samej stalówki. W przypadku pierwszej klasyfikacji, na stalówkach spotkamy następujące oznaczenia:

  • EF lub XF, czyli stalówka extra fine. Linie tworzone za jej pomocą są niezwykle cienkie i delikatne,
  • F – fine to stalówka cienka, przy czym zależnie od producenta, może być niemalże tak cienka jak stalówka EF u innego, lub tak gruba jak M u konkurenta,
  • M- medium, to stalówka średnia,
  • B – bold to stalówka gruba,
  • BB – double bold to oczywiście stalówka bardzo gruba.

Warto przy tym pamiętać, że różni producenci mogą stosować się do danych wytycznych w sposób dowolny oraz że w standardach japońskich stalówka F będzie dawała linię znacznie cieńszą, niż EF u producenta europejskiego. Japońskie pismo jest z reguły cieńsze i delikatniejsze, dlatego też wielbiciele tego typu linii powinni rozglądać się raczej za markami japońskimi.

Stalówki mogą różnić się między sobą także szerokością, końcówką, stopniem elastyczności, wielkością, kształtem, czy też rodzajem metalu. Każdy z tych aspektów będzie miał znaczący wpływ na ostateczny efekt rysunku czy pisma oraz poziom łatwości obsługi stalówki.

Stalówki do pisania i kaligrafii

stalówkaNa rynku pojawiło się w ostatnich latach naprawdę wiele nowych producentów stalówek do piór wiecznych i kaligrafii, jednak liderami pozostają niezmiennie marki takie jak Speedball, Joseph Gilliot, czy William Mitchell. W ich ofertach znajdziemy zarówno stalówki cieniutkie i sztywne, pozwalające na osiąganie bardzo ostrych i surowych linii, jak i stalówki miękkie, wyginające się, pozwalające na manipulowanie grubością kreski za pomocą odpowiedniego nacisku.

Doskonałym rozwiązaniem na początek przygody z kaligrafią są stalówki klasyczne, nieco sztywne, dające większą kontrolę nad pismem i pozwalające na trening techniki. Jako że pierwsze stalówki mogą szybko się zużywać i rozwarstwiać przez zbyt mocny nacisk, warto inwestować w dwie-trzy stalówki tego samego typu jednocześnie.

Bardziej doświadczeni kaligrafowie z pewnością docenią możliwości i różnorodność, jaką dają im proponowane choćby przez markę Speedball stalówki płaskie, dające możliwość tworzenia wielu różnorodnych czcionek (https://maluje.pl/speedball-stalowka-kaligraficzna-c-flat).

Stalówki do rysunku

Jeśli chodzi o stalówki rysunkowe, tu właściwie można wykorzystywać te dostępne dla kaligrafów lub postawić na stalówki dedykowane rysownikom, jak choćby stalówka Speedball Flexible 99 (https://maluje.pl/speedball-stalowka-rysunkowa-flexible-99). Stalówki dla rysowników są często bardzo cieniutkie i dość sztywne, gwarantując pełną kontrolę nad kreską i nie pozwalając na nadmierne rozlewanie się tuszu. Efekt uzyskany dzięki tego typu stalówkom daje znacznie większą precyzję niż jakikolwiek ołówek czy rysik.