Jak wybrać psychoterapeutę?

Home Zdrowie Jak wybrać psychoterapeutę?
Jak wybrać psychoterapeutę?

Minęły bezpowrotnie czasy, w których wizyta u psychiatry czy psychologa stanowiła powód do wstydu przed sąsiadami. Być może nadal takie przekonanie pokutuje w mniejszych miejscowościach, ale choć ludzie, jak chodzili, tak nadal chodzą do specjalistów, to wreszcie zaczynają mówić o tym bez skrępowania.

Dla kogo psychoterapeuta?

Gabinety psychologiczne często w opisie usług mają wiele skomplikowanych opisów. Osobom, które szukają profesjonalnej pomocy czy wsparcia może być trudno zorientować się w tych opisach. Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy dany psychoterapeuta ma konkretną specjalizację. Dla przykładu poradnia Matiam (http://www.matiam.pl/psychoterapia) specjalizuje się w terapii dla dzieci. Niektórzy pracują głównie z dziećmi i młodzieżą, inni z osobami w podeszłym wieku. Warto sprawdzić, czy potencjalny terapeuta pracuje z osobami dorosłymi.

Wiele gabinetów oferuje zróżnicowane programy. Warto najpierw sprawdzić na czym mniej więcej polega dane podejście. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy oferowana w gabinecie terapia będzie odpowiadać naszym potrzebom i preferencjom.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy dany psycholog lub terapeuta jest specjalistą w konkretnej dziedzinie, na przykład zajmuje się głównie terapią uzależnień albo terapią par. Lepiej wybrać osobę, której specjalizacja jest bliższa naszemu problemowi. Łatwo można to sprawdzić albo na stronie internetowej danego gabinetu, lub po prostu nawiązując kontakt z psychologiem. Wystarczy napisać maila lub zadzwonić i najprościej na świecie – zapytać.Psychoterapia poznawczo behawioralna - Matiam

Psychoterapia – jak dobrać jej kierunek

Dopasowanie psychoterapii do specyfiki problemu, z którym przychodzi pacjent, jest bardzo ważne. Dlatego osoba młoda lepiej poczuje się z kontakcie z terapeutą, który umie nawiązać kontakt z młodym człowiekiem, umie rozmawiać jego językiem i rozumie jego problemy. Jeśli ktoś cierpi na depresję czy inne zaburzenia, na przykład nerwicę, powinien pracować z terapeutą, który podejmuje się pracy w takich przypadkach.

Zupełnie inny kierunek obiera psychoterapia w przypadku osób, które chcą pracować raczej nad osobistym rozwojem. Sesje terapeutyczne przypominają wówczas raczej trening personalny, mający pozwolić klientowi odkryć i rozwinąć swoje talenty, swój potencjał, nauczyć się kontroli, opanowania i radzenia sobie w rozmaitych sytuacjach. Obecnie bardzo cenione są tzw. umiejętności miękkie, w których rozwinięciu również może pomoc psychoterapeuta.