Jak wybrać rodzaje sadzonek truskawek i czym kierować się przy wyborze szkółki?

Truskawki w misce

Wydawać by się mogło, że wybór sadzonek truskawek jest rzeczą banalną. Jednak to tylko pozory! Rynek firm oferujących sadzonki tych owoców jest bardzo duży i przy wyborze tej, z której usług ostatecznie skorzystamy trzeba kierować się ostrożnością oraz wieloma ważnymi czynnikiami. Jakimi konkretnie…?

                Istnieje całe mnóstwo odmian sadzonek, które różnią się od siebie w mniejszym lub większym stopniu. Różnice te najczęściej obejmują wygląd owoców, ich kolor, smak, zapach, a także okres na który przypada kwitnienie czy też intensywność owocowania. O konkretne cechy danej sadzonki lub różnice między konkretnymi odmianami koniecznie należy zapytać sprzedawcę ze szkółki. Dobór idealnej sadzonki jest bardzo istotny, zwłaszcza, że najpewniej mamy już w głowie wizję na temat naszej przyszłej plantacji i wiemy, roślin o jakich właściwościach pożądamy najmocniej.

                 Jak w przypadku wszystkich produktów, także w przypadku sadzonek truskawek mamy do czynienia z ich przeróżną jakością. Jak odróżnić sadzonki dobrej jakości od tych o słabej? Przede wszystkim, wysoką jakość można zarzucić tym sadzonkom, które przeszły wszystkie niezbędne etapy uprawy w prawidłowy sposób.

Warto upewnić się, czy szkółka w której chcemy dokonać zakupu posiada certyfikaty poświadczający jej profesjonalne podejście do hodowli sadzonek. Zakup sadzonek z uznanej szkółki daje nam gwarancje doskonałej jakości sadzonek oraz ich nienagannego zdrowia – informuje polski producent sadzonek – Top Plant

                Jakkolwiek to nie zabrzmi, bardzo ważne jest, by zakupione przez nas sadzonki były zdrowe. Oznacza to, że nie mogą być one zarażaone żadnymi chorobami ani szkodnikami, co często ma miejsce w przypadku sadzonek niewiadomego pochodzenia lub otrzymanych od znajomych „w gratisie”. Wystarczy nawet jedna zarażona sadzonka, by zakażenie mogło rozprzestrzenić się na resztę uprawy, a w najgorszym wypadku pozbawić wszystkich dobrych właściwości glebę znajdującą się na plantacji.

Dlatego ważne jest, żeby przed zakupem sadzonek sprzedawca pozwolił na je osobiście obejrzeć. Musimy wtedy przyjrzeć się ich ukorzenieniu – nie powinno ono wzbudzać w nas absolutnie żadnych zastrzeżeń. Warto też ocenić, czy sadzonki truskawek są w odpowiedni sposób zabezpieczone i, na przykład, zanurzone w ukorzeniaczu – dodaje firma Top Plant

Jeżeli tak jest, to znaczy że najpewniej mamy do czynienia z profesjonalną szkółką sadzonek i powinniśmy uwierzyć w dobrą jakość znajdujących się tam sadzonek.

Truskawki

                Dobrym pomysłem jest także podpytanie się sprzedawcy lub podejrzenie na stronie internetowej szkółki, czy przyznano jej jakiekolwiek certyfikaty. Posiadanie wiarygodnych certyfikatów działa, oczywiście, jak najbardziej na korzyść danej szkółki sadzonek. Gdy już zdecydujemy się na zakup, koniecznie trzeba pamiętać o paszporcie, ponieważ sadzonki pochodzące ze szkółki, ale nie posiadające takiego dokumentu nie jest tak naprawdę dopuszczony do sprzedaży i absolutnie nie powinien znaleźć się w obrocie. Ponadto, dobrze też jest zapytać o wrażenia klientów danej szkółki, jeżeli takowych znamy, ewentualnie zapoznać się z opiniami w internecie.

                Należy mieć świadomość, że oszczędzanie na sadzonkach truskawek nie jest zbyt dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ sadzonki stanowią fundament każdej plantacji, bez względu na to, czy chcemy hodować kukurydzę, ziemniaki czy truskawki – dobrej jakości sadzonki są podstawą i bez nich się nie obejdzie. To właśnie z sadzonek otrzymujemy później owoce, a przecież chcemy, by owoce były jak najzdrowsze i jak najsmaczniejsze – w innym razie hodowla będzie dla nas nieopłacalna i tylko narazi nas na straty.  Reasumując, złej jakości sadzonki przyniosą złe efekty.


Źródła informacji:

A) Top Plant, producent sadzonek → sadzonki-truskawek.eu