Jak wybrać zespół weselny?

zespół weselny Śląsk

Organizacja wesela bywa skomplikowana i wymaga podejmowania trudnych decyzji. Przyszła para młoda musi zadecydować o wyborze odpowiedniej sali, liście gości czy menu. Kiedy podstawowe kwestie zostaną rozwiązane przychodzi moment, w którym trzeba wybrać zespół weselny.

Dlaczego warto się zastanowić?

Zespół jest niejako duszą wesela. Profesjonalni i doświadczeni muzycy będą w stanie wprawić gości w nastrój weselnej zabawy i zachęcić do wyjścia na parkiet. Zespół w zależności od potrzeby chwili wywoła romantyczną lub wesołą, żartobliwą atmosferę. To nie wystrój sali czy wybór dań w menu gwarantują, że wesele będzie udane, ale właśnie zespół weselny.
Bardzo często podstawowym kryterium wyboru zespołu jest cena. Budżet ślubny w dużej mierze odpowiada za takie kwestie jak ilość osób, z których składa się zespół weselny oraz jakiego instrumentarium będzie używał zespół. Nie zawsze większa cena oznacza wyższą jakość i doświadczenie zespołu. Drogi zespół niekoniecznie sprosta wymaganiom pary młodej i gości, jednocześnie najtańszy zespół może być bardzo nieprofesjonalny. Przy wyborze muzyków watro stosować zasadę złotego środka w kwestii finansowej.

zespół weselny Śląsk
Wybierając zespół weselny warto wybrać ten, którego muzycy mają doświadczenie zarówno w graniu i śpiewaniu, jak i również w prowadzeniu wesela. Zadaniem członków zespołu poza grą jest również zaproszenie młodej pary do pierwszego tańca, zachęcanie gości do wznoszenia toastów, tańca i zabawy na parkiecie, wypicia. Dobry zespół wchodzi w interakcję z weselnikami, śpiewając przyśpiewki pomiędzy stołami, czy prowadząc oczepiny. Członkowie zespołu muszą być przygotowani na niespodziewane sytuacje i być w stanie poprawić atmosferę, gdy wydarzą się kryzysowe momenty lub problemy. Warto zwrócić uwagę, jakie zabawy na oczepiny ma zespół w swojej ofercie. Na pewno wiele z nich będą śmieszne i jednocześnie nie będą ośmieszać gości, lecz zespół na wesele może proponować oczepiny w takiej formie, że będą żenujące dla młodej pary i osób biorących w nich udział.

Jaka muzyka na weselu?

Kolejnym ważnym kryterium wyboru zespołu jest repertuar muzyczny. Coraz częściej zespoły weselne są sprofilowane na określone style muzyczne. Wiele z nich będą w stanie dostosować się do wymagań młodej pary i gości. Warto szukać kapel w obszarze konkretnych stylów muzycznych mając na uwadze nie tylko preferencje młodej pary, lecz aby określona muzyka przypadła do gustu także gościom. W końcu wesele jest czasem wspólnej zabawy gości i młodego małżeństwa. Repertuar i stylistyka, jakimi posługuje się dany zespół weselny Śląsk powinien być zaprezentowany w portfolio. Profesjonalne grupy muzyczne przedstawiają fragmenty swoich wystąpień na stronach internetowych. Na podstawie samego portfolio można określić czy goście pary młodej będą dobrze się bawić. Poza portfolio warto zapoznać się z repertuarem. Czy jest zróżnicowany i na tyle długi by prowadzić zabawę do rana i spełniać ewentualne życzenia gości.
Najlepsze zespoły weselne potrafią mieć zarezerwowane terminy nawet na dwa lata do przodu. Bardzo ważne jest by rozpocząć poszukiwania grupy muzycznej bardzo wcześnie, nie odkładając tego na ostatnią chwilę. Zbyt pochopna decyzja lub zbyt późna decyzja może zepsuć najważniejszy wieczór życia.