Kiedy praca za granica liczy się do emerytury?

Home Praca Kiedy praca za granica liczy się do emerytury?
Kiedy praca za granica liczy się do emerytury?

Odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, otworzyły się dla nas rynki pracy w krajach Europy Zachodnich. Polacy są tam znani jako profesjonalni pracownicy i dobrzy fachowcy. Nasi rodacy również chwalą sobie pracę za granicą, ponieważ zarobki są tam dużo wyższe, a także warunki pracy na ogół lepsze. Co ważne po latach pracy możemy liczyć także na świadczenia od państw, w których pracowaliśmy. Co trzeba zrobić, aby otrzymać zagraniczną emeryturę?

Praca w Holandii — jakie są oferty pracy w Holandii i dlaczego warto pracować w tym kraju?

Najpopularniejszym państwem, do którego Polacy emigrowali za pracą, do niedawna była Wielka Brytania, a na drugim miejscu uplasowały się Niemcy. Jednak obecnie znacznie większym powodzeniem cieszy się Holandia. Coraz częściej, zarówno decydując się na prace sezonowe, jak i dłuższy wyjazd w celach zarobkowych, obieramy nieco ten nieco bliższy punkt na mapie Europy. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim ważna jest zapłata za pracę. Liczy się nie tylko jej wysokość, ale częstotliwość wypłat, ponieważ pieniądze za pracę w Holandii najczęściej otrzymamy bowiem już po tygodniu.

Nie musimy martwić się, także o barierę językową, gdyż pracodawcy zatrudniający specjalistów najczęściej wymagają jedynie znajomości angielskiego i to niekoniecznie zaawansowanym poziomie. Natomiast w przypadku prostych prac sezonowych, takich jak ogrodnictwo, branża budowlana, praca na magazynie, przy produkcji, czy sprzątania znajomość języka obcego w ogóle nie jest konieczna.

Jak postarać się o holenderską emeryturę?

Zabaj o emeryturęWyjeżdżając do legalnej pracy w Holandii, możemy liczyć na holenderską emeryturę częściową lub wypłacaną w całości. Osoby pracujące za granicą, które chcą mieć wliczone lata pracy z Holandii do lat pracy w Polsce i innych świadczeń (np. emerytury, renty, zasiłku dla bezrobotnych) powinny udokumentować przepracowany okres, przedkładając w polskim urzędzie pracy tzw. druk E301 lub PD U1. Wspomniany dokument potwierdza zatrudnienie nas za granicą, a także opłacone przez pracodawcę składki socjalne. Jest to zaświadczenie wydawane przez instytucje właściwe ds. zatrudnienia w kraju, w którym pracowałeś.

Formularze służą m.in. do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych w sytuacji, gdy zamierzamy zaliczyć okresy ubezpieczenia także z innych krajów Unii Europejskiej.

W celu uzyskania formularza / druku E301 / PD U1 za lata pracy na terenie Holandii, należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu o nazwie UWV w Holandii. Warto wiedzieć, że w Holandii może obowiązywać nas emerytura całościowa, jeśli pracowaliśmy określoną ilość lat, a także częściowa tzw. emerytura AOW.

Jest to świadczenie wypłacane przez Państwo, które przysługuje każdemu, kto przez kilka lat opłacał składki ubezpieczeniowe. W Holandii za każdy rok opłacania składek na ubezpieczenie zyskujemy 2% tego świadczenia.

Pamiętajmy o tym, że wysokość tej emerytury jest dwa razy w roku ustalana przez Państwo. Możemy też uzyskać wyższą kwotę, jeśli mieszkamy z tzw. partnerem fiskalnym. W Holandii może być to dowolna osoba (dziewczyna, koleżanka, kolega, chłopak, brat, siostra) razem, z którą prowadzimy gospodarstwo domowe, czyli posiadamy wspólne wydatki i nawzajem się sobą opiekujemy. Jest to też osoba, która ma prawo do sprawdzania naszego stanu zdrowia, w razie jakiegoś wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia.

Podsumowując

praca w Holandii od zarazJeżeli pracowaliśmy w Holandii przez 5 lat, uzyskamy prawo do 10% emerytury. Wtedy po przekroczeniu odpowiedniego wieku możemy uzyskać świadczenie, niezależnie, czy pobieramy też emeryturę z innego kraju, czy mamy inne źródła dochodu. Co ważne, w sytuacji, gdy kwota świadczenia będzie mała, możliwe, że będzie ono wypłacane kwartalnie lub co pół roku. Tak więc legalna praca w Holandii za granicą może wliczać się do emerytury, nawet jeżeli mamy przepracowane jedynie kilka lat. Jest to duże wsparcie dla naszego budżetu, ponieważ emerytury w krajach zachodnich Unii Europejskiej są zwykle bardzo wysokie, jak na polskie standardy. Ponadto, nawet jeśli dostaniemy świadczenie wypłacane jedynie co pół roku lub kwartał i tak jest to kwota, która podreperuje nasz domowy budżet lub zapewni nam wakacje, lub atrakcyjny urlop.