Kurtka na narty i na deskę

narciarstwo backcountry

Narty, czy snowboard – odwieczne pytanie o dominujący sport zimowy prawdopodobnie nigdy nie zostanie rozstrzygnięte. Podczas gdy jedni delektują się spokojnym i eleganckim stylem jazdy na nartach, inni z chęcią przerzucają się na dającą poczucie wolności i swobody deskę. Niezależnie jednak od wybranej dyscypliny, o odpowiedniej odzieży pamiętać należy zawsze i bezwzględnie. Dla laika wyglądać mogłoby, że kurtki narciarskie nie różnią się niczym, od tych snowboardowych. Wersje stonowane, jak i kolorystycznie szalone są dostępne dla fanów obydwu sportów śnieżnych. Obydwie mają też odpowiednie właściwości termiczne i wodoszczelne. Czym jednak różnią się od siebie i dlaczego tak ważne jest, by wybrać odpowiednią?

Kurtka snowboardowa męska i damska

Snowboardziści i skaterzy to jedna wielka rodzina. Ich styl ubierania się i ogólnego zachowania jest do siebie bardzo zbliżony, a charakterystyczny luz i beztroska odzwierciedlane są również w postaci ubrań. Nic nie jest jednak w snowboardzie przypadkowe. Luźne kurtki i spodnie nie są wyłącznie modowym sposobem wyrażenia własnych przekonań, ale i praktycznym elementem wyposażenia sportowca.

Przedłużony tył, luźny krój, wysoki poziom mobilności – kurtka snowboardzisty nie może w żaden sposób ograniczać jego ruchów. Jazda na snowboardzie wymaga zaangażowania całego ciała, a sterowanie odbywa się tu głównie biodrami i korpusem. W zbyt ciasnej kurtce ruchy te byłyby znacząco ograniczone, przez co jazda stała by się nie tylko niewygodna, ale i potencjalnie niebezpieczna. Dodatkowym atutem przedłużanego tyłu kurtek snowboardowych jest podwyższona ochrona przed wiatrem oraz fakt, że umożliwia on swobodne siadanie na śniegu podczas zapinania wiązań, bez ryzyka przemoczenia spodni i bielizny termicznej.

kurtki snowboardowe sklep

Kurtka narciarska

Narty uznawane są za ten bardziej elegancki, dystyngowany sport zimowy i jako taki posiadają znacznie dłuższą tradycję. Jednym z jej elementów jest dopasowany do sylwetki, ergonomiczny strój i kurtka nie sięgająca dalej, niż do linii bioder. Skąd wziął się właśnie taki projekt ubioru i czemu służy podczas jazdy? W przeciwieństwie do snowboardzistów, narciarze sterują podczas jazdy głównie kolanami i udami. Kurtka nie może być dla nich zbyt długa, bo nie pozwoli na swobodne ruchy nóg i będzie się zwyczajnie plątać. Ze względu na używane często kijki nie może być też sytuacji, w której kurtka zaburza ruchy rąk. Dlatego też narciarze stawiają na bardziej przylegającą odzież wierzchnią i komfortowe otulenie ponad sportowym luzem.

Są jednak kwestie, które są niezbędne zarówno w kurtkach narciarskich, jak i snowboardowych.

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że bielizna termiczna jest w sportach zimowych elementem niezbędnym. Stawiają na nią zarówno snowboardziści, jak i narciarze. Dzięki temu elementy, które w kurtkach snowboardowych pomagają snowboardzistom, a przeszkadzałyby narciarzom nie stanowią części niezastąpionej i mogą z powodzeniem być stosowane tylko w jednym ze sportów. Mowa oczywiście o przedłużonym tyle kurtki chroniącym przed wiatrem. Kurtki narciarskie robią to równie skutecznie. Żaden z modeli nie jest więc gorszy. Rozwiązanie jest więc tylko jedno: kupić kurtkę, która będzie wygodna.

Artykuł został napisany w współpracy ze sklepem Stlpoland – Sklep z kurtkami narciarskimi i snowboardowymi.