Leczenie kanałowe bez tajemnic

Home Zdrowie Leczenie kanałowe bez tajemnic
Leczenie kanałowe bez tajemnic

Leczenie kanałowe to zabieg stosowany w celu naprawy i uratowania zęba, który jest mocno zniszczony lub zainfekowany. Ten rodzaj terapii jest wykonywany, gdy miazga w zębie, która składa się z nerwów i naczyń krwionośnych zostaje uszkodzona. Podczas leczenia kanałowego miazga jest usuwana, a wnętrze zęba oczyszczane i uszczelniane.

Ludzie boją się leczenia kanałowego ponieważ zakładają, że będzie bardzo bolesne. W rzeczywistości zazwyczaj sama procedura nie jest bardziej bolesna niż wkładanie zwykłej plomby. Dyskomfort i ból odczuwamy w okresie poprzedzającym zabieg stomatologiczny.

Czym jest miazga i dlaczego trzeba ją usunąć?

Miazga to obszar w zębie, który składa się z nerwów, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej. Nerw znajduje się w tzw. korzeniu zęba. Nie ma on znacznego znaczenia dla zdrowia i funkcjonowania zęba po tym, jak już on wyrósł. Ma on jedynie funkcje czuciową – dzięki niemu odczuwamy ciepło lub chłód. Leczenie kanałowe i usunięcie nerwu nie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, jednak może spowodować, że dany ząb będzie bardziej podatny na złamania.

Kiedy ząb jest bardzo zainfekowany w komorze miazgi zaczynają rozmnażać się bakterie. One wraz z resztką miazgi mogą spowodować infekcję zęba. W naszym dziąśle tworzy się ropień na końcu korzenia zęba. Oprócz ropnia, infekcja w kanałach zębów może powodować wiele innych dolegliwości jak chociażby obrzęk rozprzestrzeniający się nawet na twarz i szyję. Zazwyczaj towarzyszy temu również ból.leczenie kanałowe

Jak poznać, że potrzebne jest nam leczenie kanałowe?

Ostateczną diagnozę zawsze wyda nasz dentysta, który może poprosić też o zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zęba. Jednak są pewne objawy, które mogą wskazywać, że będziemy go potrzebowali. Jednym z nich jest poważny ból zęba zwłaszcza przy przeżuwaniu. Powinna nas też zaniepokoić przedłużona wrażliwość na gorącą lub zimną temperaturę, zwłaszcza jeżeli wciąż ją czujemy po usunięciu źródła ciepła lub zimna. Kolejnymi objawami jest przebarwienie zęba, obrzęk i tkliwość w pobliżu na dziąsłach, a także trwałe lub nawracające pryszczyce na dziąsłach. Czasami jednak nie pojawiają się żadne objawy.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Terapia kanałowa wymaga jednej lub więcej wizyt w gabinecie lekarskim i może być wykonana przez stomatologa. Pierwszym krokiem zazwyczaj jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby zobaczyć kształt kanałów korzeniowych i określić czy są jakiekolwiek oznaki infekcji kości. Zazwyczaj podczas zabiegu dentysta wykonuje znieczulenie miejscowe, abyśmy nie czuli obszaru w pobliżu zęba. Często w rzeczywistości znieczulenie nie jest konieczne, ponieważ nerw jest już martwy, ale większość specjalistów nadal nas znieczula, abyśmy byli bardziej zrelaksowani.

W zębie wywierca się otwór dostępowy. Miazga wraz z bakteriami i związanymi z nimi odpadkami jest usuwana z zęba. Proces czyszczenia musi być bardzo dokładny i z tego powodu powinno się go wykonywać pod mikroskopem. Często kanały zębowe są zagięte i bez mikroskopu łatwo byłoby pominąć część zanieczyszczeń, które w dalszym ciągu mogłyby powodować ból i infekcje. To najnowsza technika leczenia kanałowego nazywana również endodoncją mikroskopową. Tylko dzięki niej dentysta może odnaleźć wszystkie, nawet nietypowo zlokalizowane, ujścia kanałów i perfekcyjnie opracować i wypełnić nawet zakrzywione lub bardzo wąskie przestrzenie.

mikroskopowe leczenie zębówPo dokładnym oczyszczeniu zęba należy go zamknąć. Niektórzy dentyści lubią czekać tydzień przed zamknięciem zęba, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku jednak nie zawsze jest to konieczne. Jeśli występuje infekcja dentysta może umieścić w zębie lek, który ją wyleczy. Jeśli leczenie kanałowe nie jest zakończone podczas tego samego zabiegu to do wnętrza zęba wkłada się wypełnienie tymczasowe, które zapobiega zanieczyszczeniom między wizytami.

Podczas ostatniego etapu leczenia zdarza się, że potrzebujemy dalszej odbudowy zęba. Często te leczone terapią kanałową wymagają dużych wypełnień, ponieważ ubytek był bardzo poważny. Zdarza się, że podczas takiej terapii potrzebujemy wstawienia korony, słupka lub innego uzupełnienia zęba, aby zapobiec jego łamaniu i przywrócić mu pełną funkcjonalność. Nasz dentysta na pewno omówi z wami takie potrzeby i możliwości leczenia.