Na czym polega światłolecznictwo?

Home Zdrowie Na czym polega światłolecznictwo?
Na czym polega światłolecznictwo?

Zdarzają się sytuacje w życiu, kiedy nasze mięśnie, tkanki  i kości wymagają specjalistycznej troski. Urazy, kontuzje lub ogólny proces regeneracji  wiążą się z koniecznością odwiedzenia lekarza oraz zapisania się na zajęcia fizjoterapupetyczne. We współczesnej medycynie w ofercie rehabilitanta jest dużo więcej możliwości niż zwykłe zajęcia korekcyjne i masaże. Postęp technologiczny spowodował powstanie coraz to nowszych i współczesnych technik regeneracji, jedną z nich jest światłolecznictwo.

Metoda ta wykorzystuje naturalne, bądź sztuczne źródła światła. Zacznijmy od działania Helioterapii, czyli korzystny wpływ promieni UV, które dostarcza słońce. Stanowi technikę medyczną oparta nai naturalnym działaniu, poprzez promieniowanie nadfioletowe.W gabinetach używa się specjalnych promienników, które wnikają w głąb naszych tkanek do 2mm. Zakres fal wynosi od 100 do 400nm i podzielony jest na trzy obszary ciała.

terapia światłem

Promieniowanie UV wpływa korzystanie na odnowę biologiczną pacjenta, dzięki przyspieszeniu wzrostu komórek naskórka, co ma szczególne znaczenie u osób z poparzeniami, bliznami i świeżymi ranami. W celach leczniczych wykorzystywana jest energia słoneczna , czyli promieniowanie UV, które działa bakteriobójczo, a oprócz zwiększenia melaniny podczas opalania się, zapewnia także zwiększenie liczby krwinek białych oraz czerwonych. Oprócz słońca, podczas zabiegów wytwarzane jest UV przy pomocy łuków elektrycznych oraz wyładowania jarzeniowe. Metoda Helioterapii stosowana jest, aby zredukować nadwyżkę stężenia glukozy, obniżyć ciśnienie krwi, a także w celu pobudzenia funkcjonalności tarczycy, jąder, jajników, przysadki oraz tarczycy.

Drugim rodzajem światłolecznictwa jest promieniowanie podczerwone, czyli IR, które jest niewidzialne gołym okiem i stanowi część promieniowania elektromagnetycznego.

Długość fali w tym przypadku to już 400 do 760nm, które wywołuje wrażenie świetlne. Promieniowanie to rozprzestrzenia się w postaci fotonów, czyli porcji energii. Wykorzystywane jest w leczeniu przewlekłych i ostrych stanów zapalnych, ponieważ doskonale zmniejsza napięcie mięśni i działa przeciwbólowo – źródło: patrz → stopka

Światłolecznictwa opiera się na wytworzeniu ciepła, które pobudza receptory skóry i powoduje lepszą przemianę materii oraz udrożnienie przepływu krwi tętniczej w tkankach.

Ciepło wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu stanowi świetne przygotowanie przed masażem leczniczym czy terapią manualną. Warto pamiętać, że ludzkie tkanki składają się z dużej ilości wody, dlatego dobrze pochłaniają promienie, ogrzewając skórę i komórki wchodzące w jej skład. Jedną z technik światłolecznictwa opartą na podczerwonym świetle są również lasery lecznicze, których efektem jest gojenie się trudnych ran, niwelowanie stanów zapalnych oraz regulacja właściwości odżywczych skóry.