Odbudowa zabytkowego młyna w Elblągu

Home Ciekawostki Odbudowa zabytkowego młyna w Elblągu
Odbudowa zabytkowego młyna w Elblągu

Zadbane zabytki są chlubą miasta oraz ciekawą atrakcją turystyczną. Przyciągają ludzi z sąsiednich miejscowości, z dalekich zakątków Polski oraz z zagranicy. Doskonałym przykładem takiego miejsca jest Zespół Młyna Wodnego w Elblągu. Ten wyjątkowy budynek ma już ponad 150 lat, a klasyczny młyn wodny w tym miejscu działał praktycznie od samego początku istnienia miasta. Jak zmienił się Zespół Młyna Wodnego po renowacji i odbudowie kompleksu?

Wyjątkowy zabytek z wieloletnią tradycjąmłyn3

Dawniej młyny wodne były niezwykle ważne. Umożliwiały wytwarzanie mąki, magazynowanie jej i zboża przeznaczonego do jej wytwarzania. Pełniły funkcję silosów i zapewniały miejsca pracy młynarzowi oraz jego pomocnikom. Zabytkowy Zespół Młyna Wodnego stoi w miejscu, w którym pierwszy młyn stanął wieki temu, gdy miasto Elbląg zostało założone. Pierwsze zapiski mówiące o działaniu tego budynku pochodzą już z 1246 roku. Pokazuje to bardzo dobrze, jak długą tradycję posiada to miejsce. Młyn przez wiele lat należał do zakonu krzyżackiego i dawniej nazywany był Młynem Krzaczastym. Pełnił swoją podstawową funkcję aż do lat 60. XX wieku.
Budynek został opuszczony w latach 80. i wtedy też zaprzestano jego używania. Przez kilka lat młyn niszczał, a miejscowi szabrownicy wykradali wszystkie cenne elementy znajdujące się w konstrukcji, przede wszystkim te, które były wykonane z metalu. Dopiero w 1991 roku miasto uznało ten budynek za ważne miejsce w Elblągu i został on wpisany do rejestru zabytków. Budynek, który w 1994 roku spłonął, został nabyty przez prywatnego inwestora, który od pierwszego wejrzenia zakochał się w tej zabytkowej bryle i pragnął dać jej drugie życie oraz przywrócić lata świetności, aby na nowo to miejsce pełniło ważną rolę w życiu mieszkańców miasta Elbląg. Dlatego właśnie we współpracy z urzędem miejskim, firmą projektowo-rzeczoznawczą Marka Świtlickiego oraz konserwatorem zabytków podjął się jego odbudowy.

Nowe życie dla zabytkowego budynkumlyn2

Budynek starego Młyna Wodnego w Elblągu był w opłakanym stanie. Pożar oraz miejscowi złodzieje zniszczyli znaczną część konstrukcji. Ściany były popękane, brakowało dachu, a stropy zostały poważnie uszkodzone przez ogień. Oznaczało to, że odnowienie całości będzie kosztowało naprawdę dużo pracy oraz pieniędzy. Dlatego nowy właściciel postanowił podejść do sprawy z rozsądkiem i zajął się najpierw częścią kompleksu. Zaczął od odnowienia Domu Młynarza. Skorzystał z pomocy konserwatora zabytków, który czuwał nad zachowaniem poprawności designu całej budowli oraz ze sprawdzonego biura projektowego z doświadczeniem. Dzięki temu udało się odbudować przepiękną, zabytkową bryłę w sposób zgodny z tym, jak wyglądała wiele lat temu.
Po odbudowaniu Domu Młynarza przyszedł czas na kolejne budynki wchodzące w skład Zabytkowego Zespołu Młyna Wodnego. W porozumieniu z urzędem miejskim oraz konserwatorem zabytków nowy właściciel postanowił otworzyć tam hotel i restaurację. Po ponad 7 latach wykonywania prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych stworzony został wyjątkowy kompleks o niepowtarzalnym stylu. Hotel Młyn był pierwszym w Elblągu hotelem o tak wysokim standardzie. Przyciągał jednak turystów nie tylko ze względu na wysoki poziom, ale przede wszystkim dlatego, że był prawdziwą perełką architektury o niepowtarzalnym charakterze i ciekawym zabytkiem z wieloletnią historią. Obecnie to miejsce tętniące życiem, w którym nie brakuje gości. W środku czekają pokoje o standardzie trzech i czterech gwiazdek, a także wykwintna restauracja i wiele atrakcji.