Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Home Dom i ogród Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?
Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Systemy ogrzewania we wnętrzach użytkowych oraz mieszkalnych przeszły metamorfozę związaną z rozwojem technicznym. Wybierane są w zależności od potrzeb i możliwości ekonomicznych. Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najnowszych rozwiązań cieszących się obecnie popularnością. Technologia została wynaleziona w latach siedemdziesiątych, od tego czasu rozwinięto kilka systemów i możliwości łączenia instalacji. Zanim rozważy się taki typ ogrzewania, warto poznać jego zalety oraz istotne wady.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Najbardziej popularne na rynku systemy ogrzewania podłogowego to instalacja wodna oraz elektryczna. Każda z nich różni się sposobem wykonania, kosztem instalacji, eksploatowania, użytym materiałem jak i sterowaniem takiego ogrzewania w pomieszczeniu. W dużym uproszczeniu, kiedy mowa o ogrzewaniu podłogowym najczęściej ma się na myśli instalację wodną. Jest mniej kosztowna w utrzymaniu niż wersja elektryczna. Polega na rozprowadzeniu rurek grzewczych wypełnionych wodą pod podłoga. Za pomocą kotła grzewczego i pompy cieplnej w rurach zostaje podgrzana woda. Natomiast ogrzewanie elektryczne jest zdecydowanie dużo łatwiejsze w montażu. Ciepło rozprowadza sieć kabli, zawierających aluminium. Ze względu na wysokie zużycie energii elektrycznej jest kosztowniejsza w utrzymaniu. Najnowsze systemy stanowią obiecującą alternatywę dla wodnego i elektrycznego ogrzewania. W przypadku instalacji elektrycznej mogą to być pompy, bazujące na energii odnawialnej, połączone z kolektorami słonecznymi oraz wykorzystujące system ogniw fotowoltaicznych. Kolejne innowacyjne pomysły to ogrzewanie podłogowe za pomocą przepływu nagrzanego przez kanały powietrza albo ogrzewanie na podczerwień. Ta ostatnia polega na emitowaniu podczerwieni poprzez panele, maty lub folie, które ogrzewają podłogę, sufit oraz ściany. Nagrzane w ten sposób elementy stałe wnętrza oddają ciepło, analogicznie do ogrzanych przez słońce powierzchni.

Ogrzewanie podłogowe a ogrzewanie grzejnikowe

ogrzewanie podłogowePrzy wznoszeniu nowego budynku, już na etapie koncepcyjnym należy rozstrzygnąć jakiego rodzaju ogrzewanie ma zostać zamontowane. Zazwyczaj jest to wybór między tradycyjnym ogrzewaniem grzejnikowym, a właśnie ogrzewaniem podłogowym. W przypadku sporego wahania co do wadliwości czy kosztów eksploatacji, często łączy się oba systemy, wprowadzając podłogowe ogrzewanie tylko w kuchni i łazience, oraz decydując się na instalację grzejników w pozostałych pomieszczeniach. Taką opcję proponują również deweloperzy, jednak ostateczna decyzja o wyborze ogrzewania zależy od indywidualnych preferencji klienta. Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest naturalna cyrkulacja powietrza, lepsza wilgotność oraz brak zalegającego kurzu, który osadza się na grzejnikach. Jest to rozwiązanie warte rozważenia przez alergików oraz osoby, które doceniają ciepło rozchodzące się przy stopach, lecz niekoniecznie będące odczuwalne na wyższej wysokości. Różnica temperatur między dolną a górną częścią pokoju wynosi mniej więcej 2°C. Dodatkowym atutem jest uzyskanie efektywnego ogrzania wnętrza, niezależnie od rodzaju położonej podłogi.  Dominuje przekonanie, że ogrzewanie podłogowe montowane pod drewnianą podłoga jest nieopłacalne z racji, że drewno jest słabym przewodnikiem ciepła oraz gorzej zachowuje swoją jakość. Współczesny rynek oferuje wiele gatunków drewnianych podłóg, paneli czy parkietów, dostosowanych do ogrzewania podłogowego, to samo tyczy się wyboru klejów i lakierów. Drewno nie sprawdzi się tylko wówczas, jeżeli wybrane materiały wykończeniowe nie zostały zaprojektowane pod taki system ogrzewania. W przypadku montowania grzejników rzeczywiście nie ma potrzeby skrupulatnego zwracania uwagi na tego typu elementy, jednak z pewnością będzie się to przekładało na większe straty cieplne, w konsekwencji wyższe koszty utrzymania.

Ogrzewanie podłogowe najlepiej zlecić profesjonalistom

Instalacja ogrzewania podłogowego jest skomplikowaną oraz ryzykowną procedurą. Należy pamiętać, że najlepiej cały system uwzględnić w początkowej, projektowej fazie budowy, ponieważ późniejsze zmiany mogą być niemożliwe do wykonania. Zazwyczaj budynki kupowane w stanie deweloperskim mają swojego wykonawcę. W przypadku wznoszenia domu przez klienta indywidualnego, zamiast samodzielnego montażu, najlepiej zatrudnić sprawdzoną firmę, która specjalizuje się w instalacjach ogrzewania podłogowego. Jeśli nie posiada się specjalistycznej wiedzy oraz praktyki łatwo wówczas o omyłki, które mogą być bardzo kosztowne w naprawie. W Termico ogrzewanie podłogowe zostaje założone całkowicie od podstaw, bez angażowania podwykonawców, co zapewnia wysoką jakość stosowanych materiałów, solidność oraz zdecydowanie niższą cenę usługi.