Oświetlenie w sklepie a ścieżka zakupowa – czyli o odpowiednim projektowaniu oświetlenia

oświetlenie sklepowe

Oświetlenie w sklepie ma duże znaczenie w przypadku marketingu. Ma to na celu wyodrębnienie polecanych produktów, wskazanie odpowiednich segmentów, czy najnowszej kolekcji. Odpowiednie oświetlenie ma za zadanie przekonać klientów do wejścia do sklepu i zwrócenia uwagi na dane produkty. Dzięki temu zastosowaniu sklep może trafić do docelowej grupy osób i przekonać jak najwięcej osób do swojego asortymentu. Jak powinien wyglądać odpowiednio oświetlony lokal?

Jak odpowiednie oświetlenie sprawdza się w marketingu sklepu?

Główną częścią marketingu architektonicznego w sklepach jest tak zwana ścieżka zakupowa, czyli inaczej looping. Jest to określona droga, jaką musi pokonać klient wchodząc do sklepu. Każda trasa ma na celu poprowadzić konsumenta przez wnętrze butiku tak, aby  musiał minąć wiele działów, aby zainteresować go jak największą liczbą produktów.

Aranżacja wnętrza jest szczególnie ważna w sklepach odzieżowych, ponieważ ciężko odpowiednio wyeksponować najnowszą kolekcję i proponowane produkty. Wówczas na ścianach i manekinach pojawiają się ekspozycje z najnowszymi kolekcjami, a kasa znajduje się na końcu sklepu. Ubrania na manekinach podświetlone są z góry lub z dołu, co powoduje wrażenie większego prestiżu i jakości danych ubrań. Do ogólnego oświetlenia powierzchni handlowej czy usługowej najczęściej używane jest oświetlenie wbudowane w sufit, które doskonale rozświetli całą powierzchnię sklepu. Zwykle jest ono wykonane z świetlówek liniowych i halogenów. Do optycznego zwiększenia danego pomieszczenia służy specjalny typ oświetlenia, które kierowane jest na ściany (wallwasher), często w połączeniu z lustrami.

 

Jak dobrać oświetlenie do rodzaju sklepu?

Oświetlenie ważne jest nie tylko z racji zbudowania przyjemnego dla potencjalnego klienta przyjemnego klimatu, ale przede wszystkim dla dobrego wyeksponowania produktu. Odpowiednie ustawienie świateł w sklepie wpływa na to, czy klient zechce skorzystać z oferty naszego sklepu. Ważne, aby dobrać lampy do rodzaju produktów, jakie oferujemy. Jest to istotne, ponieważ przykładowo sklepy jubilerskie, powinny mieć oświetlenie zamontowane tuż przy prezentowanej biżuterii, halogenowe, które sprawi, że oferowana biżuteria rozbłyśnie całym swoim blaskiem, szczególnie jeśli zawiera oszlifowane kamienie. Wtedy najlepiej aby lampy były w ciepłym odcieniu, o silnym natężeniu.

sklep oświetlenie

Jeśli chodzi o ubrania to, światło powinno być umieszczone tuż nad boxami z ubraniami, ponieważ dzięki temu rzuca nam się w oczy podczas wejścia do sklepu. Światło powinno mieć ciepły odcień, który doskonale podkreśli wszystkie zalety proponowanych produktów. Dodatkowo jeśli ten sklep jest przeznaczony do konkretnych odbiorców np. nastolatków, warto zastosować przydymione światło, kolorowe i najlepiej w innowacyjnych systemach LED.

 

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED?

Warto pamiętać, że oświetlenie sklepu jest bardzo obszerne i może generować duże koszty związane z energią elektryczną. Jednak stosując zastosowania LED nie tylko zaoszczędzimy wiele pieniędzy i zredukujemy koszty związane z prowadzeniem sklepu, ale także zyskamy doskonałą ozdobę i nowoczesny design naszego biznesu.

Dodatkowo pamiętajmy, że oświetlenie LED jest niezwykle trwałe dzięki czemu, możemy zapewnić sobie mniejsze koszty eksploatacji, a także oszczędzi nam to wielu kłopotów związanych z wymienianiem żarówek, kabli ledowych itp. Dzięki czemu nasz sklep zawsze będzie wyglądał profesjonalnie.

Nie zapominajmy, że w dzisiejszych czasach wyjątkowo wysoko ceniona jest też ekologia. Oświetlenie LED to o wiele bardziej przyjazne środowisku oświetlenie niż tradycyjne żarówki, które generują niepotrzebne ciepło, szybciej się zużywają, a także często zawierają szkodliwe substancje.

Podsumowując, rola odpowiedniego oświetlenia w sklepie jest niezwykle ważną częścią marketingu mającą na celu przyciągnięcie potencjalnego klienta. Oświetlenie dobrane pod branżę jaką się zajmujemy, przyciągnie do sklepu nowych odwiedzających, co skutkuje tym, że szansa na nabycie naszych produktów o wiele bardziej się zwiększa. Odpowiednia ekspozycja naszego asortymentu, sprawia, że klienci wyrabiają sobie dobrą opinię na temat marki, chętniej korzystają z promocji i częściej odwiedzają sklep, aby trafić na nowości i okazje. Niekorzystne oświetlenie może skutecznie zniechęcić klientów do zakupów w naszym sklepie.