Podejmujesz walkę z otyłością? Odchudzanie z balonikiem żołądkowym!

Jak schudnąć

Odchudzanie za pomocą balonu sprowadza się do nieoperacyjnego umieszczenia balonika w żołądku. Zabieg  przeprowadzany jest pod wpływem znieczulenia dożylnego,  jest pod kontrolą specjalisty (anastezjologa). Czas trwania zabiegu to około 20-30 minut. Do żołądka wprowadzana jest odpowiednia sonda z balonem. Po wprowadzeniu balona do organizmu zostaje on napełniony solą fizjologiczną. Przebieg implantacji monitorowany jest za pomocą kamery endoskopowej. Jest on w stu procentach odwracalny – w każdej chwili balon można wyjąć, a sam zabieg jest całkowicie odwracalny. Pacjent po zabiegu zwykle po jednym, dwóch dniach zostaje wypisany z obiektu medycznego, przy wyjściu dostaje terminarz kolejnych wizyt (kontrolnych), zalecenia oraz schemat postępowania. Balon zostaje wyciągnięty z organizmu zazwyczaj po okresie półrocznym. Balon usuwany jest w podobny sposób jak przy implantacji – endoskopowo.

Zalety balonika

Balon żołądkowy pomaga wdrożyć w życie nowe, lepsze nawyki żywieniowe: eliminacja produktów wysokoprzetworzonych, o wysokiej zawartości węglowodanów i wysokim stopniu indeksu glikemicznego. Jest to rozwiązanie, które nauczy nas lepszych nawyków żywieniowych, pomagających  długotrwale schudnąć jak i bez wielkiego wysiłku utrzymać właściwą masę ciała.

Sylwetka

Po zastosowaniu balonika z pewnością będziemy jedli mniej, ale do prawidłowej masy dobrze jest również dodać ćwiczenia fizyczne.

Dieta po zabiegu

Podczas pierwszej doby po zabiegu jedyną przyjmowaną substancją powinny być małe ilości płynów. W tym okresie należy ograniczyć do minimum aktywność fizyczną. Organizm musi przystosować się do obecności balonu w żołądku, w początkowej fazie można spodziewać się skurczów, wzdęć, biegunki.

  • W ciągu kilku pierwszych dni żołądek przyzwyczaja się do obecności balonu. W tym okresie jadłospis powinien bazować na płynach: sokach, bulionach, galaretkach, lekkostrawnych produktach mlecznych.
    Po upływie dwóch tygodni dozwolone są produkty zmiksowane oraz o miękkiej konsystencji, takie jak twarogi, banany.
  • W trzecim tygodniu dozwolone jest wprowadzenie do menu produktów stałych. Zaleca się zmniejszenie ilości spożywanego chleba, makaronów, kasz. Istnieje możliwość, że produkty tego typu  poprzyklejają się do balonu i będą generować nieprzyjemny oddech.
  • Należy dostarczać do organizmu dużą ilość płynów (około 2-3 litrów na dzień), przy uwzględnieniu separacji picia i jedzenia produktów stałych w tym samy czasie.

Co warto wiedzieć?

„Podczas trwania kuracji (zazwyczaj jest to okres około sześciu miesięcy) należy ściśle przestrzegać zaleceń dietetycznych. Sam fakt obecności balonu nie powoduje redukcji masy ciała” – podpowiada klinika KCM z Jeleniej Góry.

Jak dodaje: „Jego celem jest wypełnienie części żołądka, co jest pomocne przy zmniejszaniu przyjmowanego pożywienia.  Balon pełni swoją funkcję tylko w sytuacji, gdy pacjent trzyma się zaleceń dietetyka. Koszt wypełnienia żołądka balonem to około 7000 – 8000 zł., Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegu.”

Poznaj więcej informacji na temat zabiegu na stronie kliniki KCM: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm.