Polska muzyka za granicą – twórcy znani i nieznani

Polska muzyka

Znajomość polskich zespołów za granicą, jest dość znikoma. U nas w kraju, za najbardziej  znanych twórców uchodzą Edyta Górniak, Michał Szpak, Doda czy Ewa Farna. Za granicą jednak nieco inaczej patrzy się na polskich twórców. Promocja polskiej muzyki jest dość słaba, przez co niewiele jest tak naprawdę twórców i zespołów, które znają zagraniczni fani.

Różne są zestawienia najbardziej znanych i lubianych twórców polskich za granicą. Bywa tak, że niektórzy twórcy i zespoły z Polski królują na zagranicznych listach przebojów jedynie przez jakiś czas. Uznanie polskich zespołów jest więc zmienne. Warto jednak wspomnieć tych artystów, którzy dość często pojawiają się w zagranicznych mediach.

Znana w całej Polsce Dorota Rabczewska, czyli Doda, ze swoją karierą nie poprzestała na Polsce. Artystka, po zaśpiewaniu znanego utworu ‘’Titanum’’, została doceniona nawet za oceanem. Doda, mająca często kontrowersyjny styl bycia, posiada głos, który śmiało można porównać do najpopularniejszych światowych sław.

Warto również dodać, iż wielu jest polskich kompozytorów, którzy również cieszą się dużym uznaniem za granicą. Większość fanów klasycznej muzyki będzie znała Zbigniewa Preisnera, który od lat tworzy muzykę również do filmów. Z kompozytorów, znany jest również Krzysztof Penderecki. Jego muzyka została doceniona przez samego Stanleya Kubricka.
Inni artyści i muzycy polscy, którzy mogli zaistnieć w zagranicznych mediach, to np. Iza Lach, Marcin Przybyłowicz, Abel Korzeniowski czy sama Margaret.

Słaba promocja polskich muzyków

Pomimo dużej liczby znanych i cenionych polskich kompozytorów i twórców, promowanie polskiej muzyki i artystów nadal jest na dość niskim poziomie. Od lat, największą popularnością cieszą się artyści ze Stanów Zjednoczonych czy z Wielkiej Brytanii. Dość rzadko zdarza się, że polska gwiazda jest na topie przez wiele miesięcy czy nawet przez lata.

Polscy muzycy są doceniani w Polsce i zdarzają się przypadki, w których to ich popularność zwiększa się za granicą. Jest to w dużej mierze zasługa Internetu. W serwisie YouTube, mnóstwo jest nagrań, coverów czy własnych utworów wielu osób. Polacy, którym udaje się wybić poza nasz kraj, często mają szczęście. Wiele dobrych pomysłów, głosów, talentów i utworów warto byłoby wypromować, by świat mógł wreszcie poznać jakość polskiej muzyki.

Dziś, głównie znane zespoły pochodzą z wyżej wymienionych krajów. Wiele jest zespołów, które mają swoje przysłowiowe 5 minut i są przez parę miesięcy – do 3 lat, rozpoznawalne na całym świecie. Jednak nie oznacza to prawdziwej sławy i uznania – zespoły, które zostaną docenione, są pamiętane przez późniejsze lata.

Polscy muzycy i kompozytorzy tworzą wspaniałą muzykę z pogranicza każdego gatunku. My, jako Polacy wiemy o tym, ponieważ w polskich rozgłośniach radiowych często mona usłyszeć tych bardziej lub mniej znanych twórców z Polski. Stosunkowo w małym kraju wcale nie brakuje wielkich talentów. Muzyka jest pasją dla wielu osób, które przelewają swoje pomysły na papier czy instrumenty.

Talent, jaki jest w wielu polskich muzykach, nie powinien pozostać bez echa. W innych krajach, czasem można usłyszeć znane polskie hity, jednak promocja polskich artystów za granicą nigdy nie była na tyle dobra, by polscy muzycy mogli zaistnieć na arenie światowej. Jest to wielka strata dla wielu polskich muzyków i zespołów, których talent często przewyższa zespoły zza granicy.