Rehabilitacja dzieci – kiedy jest potrzebna i dlaczego warto z niej skorzystać?

Home Zdrowie Rehabilitacja dzieci – kiedy jest potrzebna i dlaczego warto z niej skorzystać?
Rehabilitacja dzieci – kiedy jest potrzebna i dlaczego warto z niej skorzystać?

Ze względu na coraz większą ilość siedzącej pracy dużą część społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju problemy związane z narządem ruchu i układem kostnym. Jednak nie tylko dorosłym doskwierają problemy natury neurologicznej bądź ortopedycznej wymagające konsultacji z fizjoterapeutą, bowiem również u dzieci pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości. Jak rozpoznać, że dziecku jest potrzebna rehabilitacja i w jakich przypadkach warto z niej skorzystać?

Jakie objawy u dziecka powinny wzbudzić naszą czujność?

Twoje dziecko często zaciska piąstki albo „przekręca się” na bok tylko w jedną stronę? A może leżąc na brzuchu, unosi główkę? To nie objaw siły, ale napięcia mięśniowego i słabych mięśni brzucha. Czujność rodzica powinny wzbudzić także kłopoty ze snem, drżenie mięśni czy brak kontaktu wzrokowego albo uśmiechu u nieco już starszego dziecka. Tak naprawdę, przebywając z maluchem praktycznie 24 na dobę, rodzic jest w stanie wychwycić nawet najdrobniejsze nieprawidłowości w jego rozwoju. Nie warto zagłuszać swoich obaw, lepiej od razu zgłosić się do profesjonalisty – neurologa i fizjoterapeuty.

Kiedy zgłosić się do specjalisty zajmującego się rehabilitacją dzieci?

Już u bardzo małych, trzymiesięcznych dzieci możliwe jest dostrzeżenie objawów, które mogą świadczyć, że nasza pociecha potrzebuje specjalistycznej pomocy. Dlatego jeśli zaniepokoi nas cokolwiek, warto udać się nie tylko do pediatry, ale i do fizjoterapeuty i to właśnie na wczesnym etapie rozwoju dziecka, ponieważ u niemowlaków w tym wieku potrzeba dużo mniej pracy, by wpłynąć korzystnie na pewne elementy rozwoju, na przykład zmieniając sposób ułożenia dziecka w czasie snu czy pielęgnację. Gdy dziecko ma już około 8 czy 10 miesięcy, potrzeba będzie dużo więcej czasu i ćwiczeń. Według wielu lekarzy dziecko do trzeciego miesiąca życia powinno zostać zbadane przez neurologa i rehabilitanta, by wykluczyć problemy zdrowotne bądź ewentualnie poinstruować rodziców, jak pracować z dzieckiem, jak je prawidłowo nosić, przewijać czy układać do spania, by niwelować napięcie mięśni.

Rehabilitacja niemowląt i dzieci metodą NDT Bobath – nie tylko dla dzieci ze stwierdzonymi problemami zdrowotnymi

Jeśli pomijaliśmy dotąd rolę fizjoterapeutów specjalizujących się w dolegliwościach osób dorosłych, to o fizjoterapii dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, w ogóle mało kto słyszał. A taka rehabilitacja, przeprowadzana za pomocą metody wynalezionej w latach 40. XX wieku, zwanej NDT Bobath, wspomaga rozwój dzieci i to nie tylko tych, które od pierwszych miesięcy życia zmagają się z problemami neurologicznymi, ortopedycznymi, chorobami genetycznymi czy wadami rozwojowymi. Także rodzice całkowicie zdrowych dzieci mogą pozytywnie wpłynąć na układ kostny i mięśniowy niemowląt. Czy bowiem każda mama albo każdy tata wiedzą, jak prawidłowo układać dziecko do przewijania czy kąpania? Czy każdy rodzic zdaje sobie sprawę, kiedy może zmienić wózek gondolowy na spacerówkę? Czy każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że wybierając się w dłuższą podróż samochodem z maluchem, należy robić częste przerwy, ponieważ dziecko nie powinno długo siedzieć w jednej pozycji w specjalnym foteliku?

Na czym polega rehabilitacja metodą Nrehabilitacja-dzieciDT Bobath?

Rehabilitant pracujący z dzieckiem metodą NDT Bobath wpływa na napięcie mięśniowe u najmłodszych dzieci poprzez utrwalanie prawidłowych odruchów i eliminowanie tych szkodliwych dla układu mięśniowego. Niezbędna jest oczywiście współpraca z rodzicem – jeśli rehabilitant będzie pokazywał prawidłowe odruchy, a rodzic zaniedba utrwalanie ich u swojej pociechy, to efektów leczenia nie będzie. Jeśli nasze dziecko urodziło się zbyt wcześnie i potrzebuje stymulacji, by dogonić rówieśników, to także warto zainwestować w wizytę u fizjoterapeuty specjalizującego się w rehabilitacji tą metodą.

Rehabilitacja metodą NDT Bobath także dla starszych dzieci

Metoda NDT Bobath sprawdzi się także u starszych dzieci zmagających się z różnego rodzaju problemami – ortopedycznymi czy neurologicznymi, na przykład porażeniem  mózgowym. Ile kosztuje pojedyncza sesja terapeutyczna? 70 złotych za 50-minutowe spotkanie. Warto jednak pamiętać, że w jego trakcie odbywa się nie tylko praca z dzieckiem, ale także nauka rodziców, jak utrwalać odpowiednie ruchy, dlatego terapia przynosi efekty długofalowe.