Rowery crossowe

zawody cross country

Przejażdżki rowerowe mogą być świetnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu. Coraz więcej osób niezależnie od wieku zdecyduję się na zakup odpowiedniego roweru, na którym będą oni mogli jeździć w różnych warunkach niezależnie od powierzchni jak i od pogody. Rosnącą popularnością cieszą się rowery crossowe. Czym się charakteryzują? Jak kupić rower crossowy odpowiedni do swoich potrzeb?

Czym charakteryzuje się rower crossowy?

Rowery crossowe podobnie jak ich trekkingowe odpowiedniki są przeznaczone do pokonywania dalszych dystansu po drogach płaskich najczęściej asfaltowych lub po pobocznych ubitych ścieżkach. W odróżnieniu od rowerów trekkingowych nie posiadają one dodatkowego osprzętu w postaci błotników, lampek, nóżki czy bagażniku. Co prawda, te elementy można osobno to kupić i niekiedy istnieją wyjątki od reguły. Rowery crossowe zazwyczaj posiadają koła o rozmiarze 28 cali, a ich opony cechują się delikatnym bieżnikiem i są dosyć wąskie. Pokonując dalekie dystanse na płaskiej powierzchni pozycja rowerzysty najlepiej kiedy jest wyprostowana i właśnie taką postawę ciała uzyskujemy korzystając z roweru crossowego. Kierownica może być dobrana indywidualnie do swoich potrzeb i może być zarówno prosta jak i wygięta. Amortyzatory w rowerach crossowych najczęściej posiadają skok 50 do 63 mm choć niekiedy można znaleźć modele posiadające większe nawet 80 mm konstrukcja. Rower crossowy jest zazwyczaj bardzo lekki i możliwe jest dochodzenie do wysokich szybkości podczas jazdy.

jazda cross

Należy pamiętać że rower crossowy zaliczany jest do uniwersalnych rodzajów, dzięki którym będziemy mogli wykorzystywać go w różnych warunkach. Ciężar ramy zazwyczaj waha się w granicach 12 kg, jednak decydując się na droższe modele specjalistyczne, można liczyć, że spadnie on a nawet do 9 lub 10 kg. Pozycja pochylenia jest w około 70 stopni przez co nawet długie wycieczki nie będą męczące dla pleców. Rower crossowy bardzo często ma możliwość regulacji wysokości kierownicy przez co możemy jeszcze bardziej dobrać pod siebie odpowiednią pozycję. Należy pamiętać, że kupując ten rower koniecznie należy osobno dokupić oświetlenie, które będzie niezbędne do bezpiecznych wycieczek. Ilość przerzutek jest uwarunkowana od danego modelu i zakresu cenowego jednak należy pamiętać, że ich większa ilość pozwoli nam dostosować jazdę do konkretnych warunków i znacznie ułatwi pokonywanie przeszkód. Siodełko zazwyczaj jest wąskie i twarde jednak je również można wymienić i zakupić model, który będzie większym stopniu odpowiadał indywidualne preferencje. Niska waga sprawia, że jazda na rowerze crossowym jest łatwiejsza i dodatkowo nie będziemy mieć problemów w sytuacji gdy musimy wnieść nasz sprzęt np. po schodach na wyższe piętro do naszego mieszkania.

Nasze wymagania względem roweru crossowego

Decydując się na zakup takiego sprzętu powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie określone czego tak naprawdę oczekujemy i w jakich warunkach będzie najczęściej wykorzystywany nasz rower.  Osoby, które zdecydowały się na bardziej sportowe wykorzystanie roweru powinni zainwestować w lepszy sprzęt, który będzie służył latami. Dla początkujących świetnie sprawdzą się tańsze odpowiedniki, które w dalszym ciągu charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Dokładnie ustalenie naszych oczekiwań wobec sprzętu pozwoli nam łatwiej podjąć odpowiednią decyzję podczas zakupu. Pamiętajmy, że pomimo wielu rad znajdujących się w internecie lub pochodzących od naszych znajomych najlepiej podczas wybierania roweru crossowego dobrać go indywidualnie do swoich potrzeb uwzględniając zarówno parametry jak i subiektywne odczucie wygody. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w kwestii wyboru naszego przyszłego roweru crossowego, polecamy skontaktowanie się z obsługą https://www.pmbike.pl/rowery-crossowe