Skąd się biorą szczury w piwnicach?

szczur

Szczury to gryzonie, które niestety dość często możemy spotkać w naszych domach. Mogą się one wkraść do piwnicy, kuchni czy nawet do pokoi. Szczury najczęściej pojawiają się w naszych domach w okresie jesiennym. Jeżeli podczas jesiennych miesięcy przeważa ciepła temperatura, ilość szczurów może być o wiele większa. Problem gryzoni nie dotyczy jedynie mieszkańców wsi. Szczury bardzo często pojawiają się w blokach oraz w domach w wielkich miastach.

Jak zwalczać szczury

Wielu z nas, by pozbyć się myszy i szczurów z domu, kupuje psa lub kota. Zwierzęta te (prędzej koty), w znacznej większości mogą pomóc nam pozbyć się problemu. Jednak problem ze szczurami może być bardzo poważny w wielu przypadkach.

Otóż, ilość szczurów, jaka może być w naszych domach, rzadko jest mniejsza niż kilka. Dlatego samodzielna walka z gryzoniami najczęściej nie przynosi efektów. Trzeba również dodać, że gryzonie mogą roznosić różne choroby. Problem jest więc o wiele bardziej poważny, jeśli w domu mieszkają dzieci.

Ostatnio, bardzo popularnym sposobem na pozbycie się szczurów, jest deratyzacja. Dobra firma umożliwi nam pozbycie się problemu, jak powodują szczury. Obecnie, coraz częściej możemy natknąć się na podobne oferty. Deratyzacja przeprowadzana przez fachowców, pozwoli nam osiągnąć oczekiwane efekty.

Na czym jednak polega deratyzacja pomieszczeń? Fachowcy stosują nowoczesne techniki, których celem jest trwałe pozbycie się szczurów.

Metody, jakie są wykorzystywane, są dopasowywane do źródła oraz natężenia problemu. Specjaliści od insektów i gryzoni, pomogą nam zlokalizować miejsce, w którym przebywają szczury. Poza tym, do ich zadań należy również pomoc w usunięciu wszystkich miejsc i przejść którymi szczury dostają się do naszego domu. wykrycie, w jaki sposób szczury dostają się do naszego domu, jest pierwszym krokiem do zwalczenia problemu. W piwnicy, gdzie najczęściej się one gromadzą, należy zlokalizować kryjówkę szczurów.

Usunięcie ich schronienia oraz jedzenia, również może dużo dać. Szczury, nie mając miejsca do którego mogłyby wrócić, mogą na stałe opuścić naszą piwnicę.

Specjaliści, którzy przeprowadzają proces deratyzacji, mogą nam udzielać wskazówek tuż przed i po operacji. Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na walkę ze szczurami, która może poprzedzić wizytę fachowców w naszym domu.

Inne metody walki ze szczurami

Niekiedy na wizytę fachowców trzeba długo czekać. Szczury są bardzo wrażliwe na niektóre zapachy. Można więc wykorzystać rośliny takie jak czosnek, wilczomlecz, nostrzyk czy mięta i świeże liście pomidorów. Oprócz tego, szczury nie znoszą zapachu cytryny. Im bardziej jest ona spleśniała, tym lepiej. Wszelkie rośliny należy rozłożyć w kątach, przy wejściach i oknach, czyli tam, skąd mogą przychodzić szczury.

Klejowa pułapka na szczury

Na pojedyncze szczury perfekcyjna może się okazać pułapka z kleju.

Poza roślinami, szczury nienawidzą zapachu kota oraz różnych olejów czy smarów. Gryzonie są wrażliwe nie tylko na konkretne zapachy. Nienawidzą one światła. W piwnicach jest zazwyczaj bardzo ciemno i w pomieszczeniu takim brakuje okien. Zamontowanie światła w piwnicy może znacznie pomóc w walce ze szczurami

Dlaczego piwnice stanowią idealne środowisko dla szczurów? – Otóż, zwierzęta te lubią ciemne i chłodne pomieszczenia. Dość często, szczury gromadzą się również w kanałach, gdzie jest mokro. W piwnicach domowych często występuje wilgoć, co stwarza idealne warunki dla szczurów. Jednak metody, jakie stosują i zalecają fachowcy, mogą na zawsze wytępić szczury mimo sprzyjających warunków.