Sposoby usunięcia zaćmy – poradnik medyczny

Home Zdrowie Sposoby usunięcia zaćmy – poradnik medyczny
Sposoby usunięcia zaćmy – poradnik medyczny

Jedyną skuteczną metodą wyleczenia zaćmy jest wymiana starej i zmętniałej soczewki na nowy, naśladujący jej działanie implant. Sposób ten stosowany jest od lat i na chwilę obecną nie istnieją sposoby, by zastąpić go metodą farmakologiczną.

Leczenie operacyjne wymaga jednak udania się do kliniki w celu przeprowadzenia zabiegu, co rodzi pytanie: którą opcję wybrać? W Polsce dostępne są dziś trzy możliwości. Leczenie w ramach NFZ w jednej z placówek współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia, leczenie prywatne w klinikach przystosowanych do tego typu zabiegów lub leczenie za granicą, na przykład w Czechach, na podstawie dyrektywy transgranicznej. Każda z wymienionych opcji ma swoje wady i zalety. Warto poznać je wszystkie jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Na którym sposobie usunięcia zaćmy wyjdziesz najkorzystniej?

Leczenie na NFZ

Operowanie zaćmy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jest opcją, która jako pierwsza przychodzi do głowy pacjentom zmagającym się z chorobą. Aby z niej skorzystać, należy wpierw udać się do lekarza okulisty (po skierowaniu od lekarza rodzinnego) by ten wystawił skierowanie na leczenie szpitalne z operacją zaćmy. Wtedy to należy zgłosić się do jednej z wybranych klinik w Polsce i rozpocząć czekanie na swoją kolej. Długi czas oczekiwania to podstawowy minus leczenia zaćmy na NFZ.

Istnieje co prawda kilka miejsc, głównie w mniejszych miejscowościach na podkarpaciu i w województwie Lubelskim, gdzie szansę na operację masz jeszcze w roku, w którym zgłaszasz się na zabieg. Niestety, sytuacja w pozostałej części Polski wygląda znacznie gorzej, bo kolejki mogą wynosić nawet kilka lat. Co więcej, pacjenci decydujący się na operację w ramach NFZ mają możliwość otrzymania wyłącznie standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej, która w porównaniu z pozostałymi soczewkami dostępnymi na rynku jest soczewką najmniej odzwierciedlającą prawidłową pracę oka. Nie jest to jednak, w żadnym wypadku opcja zła i dla wielu osób w zupełności wystarcza.

Leczenie poza Polską w ramach dyrektywy transgranicznej

Dla osób, które nie chcą lub nie mogą oczekiwać na operację w tak długich kolejkach, lub też tych które wolałyby mieć prawo wyboru soczewki za dopłatą do standardowej oferowanej przez NFZ, doskonałą opcję stanowi leczenie za granicą. W ramach dyrektywy transgranicznej Polacy mają możliwość odzyskania kosztów zabiegu wykonywanego poza granicami kraju, na przykład w Czechach. Tam też chorzy na zaćmę jeżdżą najczęściej (u południowych sąsiadów swoją klinikę posiada między innymi OneDayClinic).

Decydując się na operację za granicą również należy wpierw udać się do lekarza i uzyskać stosowne skierowanie na zabieg. Skierowanie to będzie podstawą do zwrotu kosztów zabiegu przez NFZ, a więc jego posiadanie jest tu niezwykle istotne. Skierowanie takie wystawiane jest terminowo i ważne jest do czasu wykonania zabiegu, a więc nie należy obawiać się, że upłynie jego ważność. Wybierając zabieg za granicą pacjent decyduje się na jeden z pakietów, podpisuje umowę, a następnie w przeciągu 30 dni zostaje zoperowany w wybranej klinice. W OneDayClinic istnieje również opcja wykupienia noclegu na miejscu, by w dzień po zabiegu udać się na badanie kontrolne. NFZ zwraca koszty operacji w większości przypadków, w których dopełnione zostały wszystkie obowiązki pacjenta (czyli posiada on skierowanie i odpowiednio złożył wniosek).

Leczenie prywatne

Ostatnim sposobem jest oczywiście leczenie prywatne w klinikach znajdujących się w całej Polsce. Tu pacjent również ma dowolność wyboru soczewki, jednak należy liczyć się z cenami takich zabiegów. Ten wykorzystujący standardową soczewkę sferyczną kosztuje zwykle od 2 – 3 tysięcy złotych za jedno oko. Ceny te idą stopniowo w górę, zwykle kończąc się na granicy 6 – 7 tysięcy za najdroższą soczewkę asferyczną wieloogniskową. Warto przy tym pamiętać, że w klinice prywatnej nie jest wymagane skierowanie, natomiast często konieczne jest badanie u lekarza przyjmującego w klinice (badania te zwykle są dodatkowo płatne i nie wliczone w koszt zabiegu). Zaletą leczenia prywatnego, poza szerokim wyborem soczewek, jest też brak kolejek, który w pilnych przypadkach może decydować o stopniu widzenia pacjenta po zabiegu.