Sprzęt do integracji sensorycznej niezbędny w terapii

Home Pozostałe informacje Sprzęt do integracji sensorycznej niezbędny w terapii
Sprzęt do integracji sensorycznej niezbędny w terapii

Zdrowe i radosne dziecko to marzenie każdego rodzica. Niestety zdarza się, że bacznie obserwując dziecko, jego rozwój ruchowy, reakcje na otaczające bodźce, aktywność dziecka, rozwój mowy, zauważamy jakieś niepokojące sygnały. Do takich niepokojących symptomów należy między innymi ciągłe potykanie się, upadki częstsze niż u rówieśników, czyli problemy z równowagą, impulsywność, nadwrażliwość emocjonalna, poruszanie się zbyt szybko lub zbyt wolno, trudności z samodzielnym piciem, przełykaniem czy żuciem jedzenia, przy wchodzeniu po schodach stawianie bardzo niepewnych kroków, trzymanie się cały czas poręczy.

Pomoc dzieciom przez zabawę

Dzieci z zaburzoną integracją sensoryczną często mają problemy z samodzielnym myciem, ubieraniem, zapinaniem guzików, sznurowaniem butów, z koncentracją, łatwo rozpraszają się, są nadruchliwe. Jeżeli te niepokojące objawy występują pojedynczo nie muszą budzić obaw, ale jeżeli jest ich kilka czy kilkanaście to powinny być niepokojącym sygnałem i należałoby udać się do specjalisty na konsultację. Takie objawy mogą świadczyć, że dziecko może mieć zaburzoną integrację sensoryczną. Jest to proces neurologiczny, który odpowiada za wrażenie płynące z ciała i środowiska, tak, aby mogły być użyte do celowego działania. Nadrzędne znaczenie ma mózg. Bardzo łatwo zachwiać delikatną równowagę dziecka, bo bardzo wiele czynników ma wpływ na prawidłowy rozwój sensoryczny. Integracja sensoryczna oznacza, że wszystkie wrażenia zmysłowe są zebrane w całość. Podstawowe zmysły do integracji sensorycznej to zmysł dotyku, równowaga, czucie ciała. Jeżeli wrażenia płynące ze zmysłów są złe lub niekompletne to dziecko nie jest w stanie nauczyć się czynności pisania, czytania. Przyswojenie ich sprawia mu ogromne trudności. Dziecko z zaburzoną integracją sensoryczną trzeba skontaktować z terapeutą, specjalistą od integracji sensorycznej, który po obserwacji dziecka i dokładnym zdiagnozowaniu zaburzeń dobierze odpowiednią terapię. W terapii ważny jest dobrze dobrany sprzęt do integracji sensorycznej.

integracja_sensoryczna

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych sprzętów. Ich cena kształtuje się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Gabinety terapeutyczne wyposażone są w certyfikowany sprzęt do integracji Liger, takie jak: taśmy terapeutyczne, krzesła i maty terapeutyczne, ściany wspinaczkowe, materace i baseny, piłki, deskorolki, zjeżdżalnie, różnego rodzaju huśtawki (łodzie owalne, huśtawki dętki, huśtawki z zapadającym się środkiem), podwiesie drewniane, beczki sensoryczne i jeszcze wiele innych. Podczas zajęć z wykwalifikowanym terapeutą dziecko intensywnie ćwiczy poprzez dobrze dobraną zabawę, korzystając z torów przeszkód, zjeżdżalni czy innych sprzętów. Wykonuje czynności, które do tej pory sprawiały mu trudności lub wręcz wzbudzały jego niechęć. Częstotliwość spotkań zależy od intensywności zaburzeń. Rodzic w domu musi także ćwiczyć z dzieckiem, aby wzmocnić efekt terapii. Bardzo wskazane jest zaopatrzenie się, w miarę swoich możliwości finansowych, w jakieś sprzęty do integracji, na których dziecko będzie mogło wykonywać, zalecone przez terapeutę, ćwiczenia. Pierwsze pozytywne zmiany są możliwe do zauważenia po kilku miesiącach.