Stomatologia dziecięca i zasady jej działania

stomatologia dziecięca

Obecnie, dzięki rozwiniętej medycynie, każdy stomatolog jest w stanie zapewnić dostateczną opiekę swoim pacjentom. Zęby i ich rozwój są szczególnie ważne w pierwszych latach życia. W tym okresie pojawiają się mleczaki. Zadaniem dentysty jest informować rodziców dziecka o jakichkolwiek niepożądanych zmianach, jakie mogą zaistnieć w jamie ustnej. Wiele dzieci nosi aparaty na zęby, które mają poprawić wzrost zębów i wyeliminować patologie.

W skład obowiązków, jakie posiada dentysta dla dzieci, wchodzą:

  • Dobór odpowiednich szczoteczek oraz past do zębów,
  • Leczenie ortodontyczne,
  • Leczenie wad zgryzu,
  • Leczenie próchnicy,
  • Bieżące przekazywanie informacji o stanu uzębienia rodzicom.

Dentyści w znacznej większości polecają rodzicom dziecka produkty, które należy dodać do diety. W zależności od wieku dziecka, lekarz dobiera właściwe sposoby leczenia. Stomatologia dziecięca jest zupełnie odrębną dziedzina stomatologii. Zęby dziecięce, w początkowej fazie rozwoju najłatwiej jest leczyć np. zakładając aparat na zęby. Poza tym, mleczaki, które wypadają do około 10-go roku życia, są zastępowane przez zęby stałe. Wielu dentystów zastanawia się czy leczyć ewentualne zęby mleczne, które sprawiają problemy. Otóż popularne mleczaki również podlegają leczeniu. Proces ten odbywa się zupełnie inaczej, niemniej jednak jest on konieczny.

dentysta dla dzieci kraków

Stomatologia dziecięca jest dziedziną medycyny, która wymaga także odpowiedniego podejścia lekarza. Dzieci w znacznej większości bardzo boją się dentystów. Każda wizyta często kończy się płaczem, dlatego to stanowisko powinny zajmować osoby, które będą w stanie uspokoić malucha i wykonać wszelkie potrzebne barania i zabiegi. Ponadto, zęby stałe są mocniejsze niż mleczaki – łatwiej jest wyleczyć zęby maluszka lub chociaż przeprowadzić rutynową kontrolę. To dlatego od wielu lat gabinety stomatologii dziecięcej malowane są na kolorowo, często widnieją na nich postacie z bajek lub uśmiechnięte owoce i warzywa. Większe dzieci zawsze mogą przeczytać w gabinetach, dlaczego warto dbać o zęby i jaki jest tego cel.

Jednak, by wszystko w gabinecie dentysty odbywało się zgodnie z zamierzeniem, wizyty muszą być regularne. Rodzice dziecka muszą stosować się do rad dentysty. Często, zły stan zębów, z którym boryka się niejeden dorosły, jest właśnie skutkiem ubocznym niestosowania się do rad specjalisty. Stomatolog, jako fachowiec w swojej dziedzinie, jest w stanie zapewnić naszym dzieciom należytą opiekę. Dlatego tak wiele mówi się o odstawianiu smoczka w odpowiednim momencie i podawaniu dziecku produktów bogatych w wapń, magnez i żelazo. Smoczek zbyt długo stosowany, może być przyczyną krzywego wzrostu, a niedobór wymienionych pierwiastków – wpłynie na szybsze psucie się zębów. Wizyty u dentysty nie będą straszne nawet dla najmłodszych, jeśli wszystkie rady stomatologa będą przestrzegane.