Najciekawsze atrakcje Pogórza Izerskiego

Najciekawsze atrakcje Pogórza Izerskiego

Pogórze Izerskie jest najdalej na zachód wysunięta częścią Sudetów. Tu przebiegają granice z Niemcami i Czechami. Najważniejszymi rzekami tego obszaru są Kwisa, Izera, Kamienica, Kamienna, które na pewnych odcinkach mają charakter typowo górskich rzek, a na pozostałych płyną spokojnym nurtem. Niezwykłą atrakcją Pogórza Izerskiego są między innymi torfowiska, porośnięte unikalnymi gatunkami roślin. Niektóre z nich mają około 10 tysięcy lat. Cztery rezerwaty przyrody, zlokalizowane właśnie na tym terenie, powstały w celu ochrony tych niezwykłych enklaw.

Jakie atrakcje znajdują się na obszarze Pogórza Izerskiego?

Pogórze Izerskie ze względu na wiele różnorodnych atrakcji jest dostępne dla turystów przez cały rok. Zimą oferuje amatorom narciarstwa biegowego wiele tras, które dostępne są zarówno po naszej, jak i po drugie stronie granicy. Latem natomiast zwolennicy sportów rowerowych mogą cieszyć się ze świetnie przygotowanych ścieżek, biegnących w dużych fragmentach po równym terenie, a także po spłaszczonych wierzchołkach gór.

Niezwykle popularnymi i chętnie odwiedzanymi przez turystów miejscowościami uzdrowiskowymi jest Polanica-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Karpacz oraz Jakuszyce, Wleń, Nielestno z pobliską zaporą Pilchowicką, Lubomierz, znany z filmu „Sami swoi”.

Atrakcje turystyczne Pogórza Izerskiego

Pogórze Izerskie jest regionem bogatym w różnorodne zabytki. Spośród wielu atrakcji warto odwiedzić:

  • Zamek Czocha, który został zbudowany z inicjatywy króla czeskiego Wacława I w 1247 roku. Pozostawał w rękach książąt piastowskich przez niemal sto lat, następnie dostał się w ręce czeskich rodów. Na początku XX wieku kupił go Ernst Gütschow, który był producentem cygar z Drezna i sfinansował jego renowację do wyglądu z początków XVIII wieku, sprzed pożaru z roku 1793. Po II wojnie światowej stał się ośrodkiem wypoczynkowym dla oficerów wojska polskiego. Obecnie stanowi dostępną dla wszystkich atrakcję turystyczną, a jednocześnie hotel i restaurację. Jak głosi legenda w znajdującej się na dziedzińcu studni, z której czasami można usłyszeć jęki, zazdrosny Krzysztof Nostitz utopił swoją żonę Gertrudę. Atrakcją zamku Czocha jest wysoka na niemal dwie kondygnacje sala rycerska, a także podziemia i wieża. Ciekawostką jest to, że na jego terenie kręcono filmy takie jak: „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Wiedźmin”, ekranizację „Pamiętników Fanny Hill”.
  • W miejscowości Lubomierz udać się do Muzeum Kargula i Pawlaka i wziąć udział w Festiwalu Filmów Komediowych.
  • Zaporę Pilchowicką zbudowaną z kamieni łączonych betonem na początku XX wieku, zgodnie z obowiązującą w tym czasie dla tego rodzaju obiektów sztuką budowlaną. Dzisiaj ta technika została zapomniana. Jest drugą co do wysokości i wieku zaporą w Polsce i niezwykłą atrakcją dla turystów.
  • Woda ze zbiornika zasila turbiny elektrowni, znajdujące się w wyglądającym jak dom rodzinny budynku u stóp zapory.
  • Zamek Wleński Gródek, pochodzący z XII wieku, który jest najstarszą tego typu budowlą na Śląsku,
  • Wieżę Książęcą w miejscowości Siedlęcin, w której można podziwiać najstarsze zachowane na terenie Polski drewniane stropy oraz średniowieczne malowidła przedstawiające legendę o sir Lancelocie z Jeziora.
  • Zamczysko w Płoszczynie pochodzące z okresu średniowiecza, które składa się z niewysokiego wału, głębokiej fosy oraz wału zewnętrznego. Przylega do niego podgrodzie zabezpieczone od południa fosą i wałem, a od północy jedynie wałem.

izery

 

Atrakcje w okolicy Pogórza Izerskiego – nasze polecenia

Dolina Bobru oferuje turystom wiele rozrywek i sposobów na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Jednymi z naszych ulubionych atrakcji w okolicy Nielestna są między innymi:

  • Spływy kajakiem/pontonem w okolicach Nielestna, które jest niewielką miejscowością położoną na Dolnym Śląsku, w Sudetach, na pograniczu Pogórza Izerskiego i Gór Kaczawskich oraz Wlenia, a także Jeziora Pilchowickiego. Turyści, którzy tu się zatrzymali mogą wynająć kajaki i popłynąć malowniczymi okolicami Doliny Bobru. Spływy odbywają się w różnych wariantach, różniących się między sobą czasem trwania i długością trasy. Pierwszą propozycją jest spływ Bobrem na trasie Nielestno-Marczów, którego czas wynosi około 2 do 3 godzin. Drugim jest spływ Bobrem Nielestno – Dębowy Gaj, który trwa około 3 do 4 godzin. Trzecim natomiast, najbardziej wymagającym jest spływ Nielestno-Lwówek Śląski, który jest najdłuższy i zajmuje około 5 do 6 godzin. Do wynajęcia sprzętu niezbędny jest dowód osobisty. Kajaki w Nielestnie to wspaniała przygoda dla małych i dużych. Rodziny mogą skorzystać ze specjalnie stworzonych pakietów, które znacznie obniżają koszty spływu.
  • Piesze wędrówki specjalnie do tego celu przeznaczonymi szlakami na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. To jeden z najbardziej malowniczych obszarów na Dolnym Śląsku, którego wielkość wynosi około 11 tysięcy hektarów. Podczas pieszych wycieczek najpopularniejszymi trasami można podziwiać wspaniałe gatunki roślin, takie jak: irga czarna, goryczka krzyżowa i orzęsiona, kruszczyk błotny, włosocień cienisty, a także przedstawicieli fauny w postaci dzików, lisów, jeleni, saren, puchaczy, zajęcy.
  • Liczne trasy rowerowe przygotowane po terenach równinnych i wzniesieniach Pogórza Izerskiego.