Tradycyjne angielskie książki dla dzieci – przegląd najciekawszych tytułów

bajki angielskie dla dzieci

Na półkach w księgarniach czy na stronach sklepów internetowych znajdziemy wiele ciekawych książek dla dzieci, które przetłumaczono z języka angielskiego na polski. A gdyby tak zamiast polskich tłumaczeń albo równolegle z nimi czytać dziecku te same bajki w oryginale? To możliwe dzięki wielu księgarniom.

„Alicja w krainie czarów” – powrót do wspomnień i ciekawa lektura dla naszych córek

Która z dorosłych kobiet z sentymentem nie wspomina pewnie jednej z pierwszych swoich lektur, czyli „Alicji w Krainie Czarów”? Jeśli teraz chcemy wprowadzić swoją córkę w świat baśni, a przy okazji przypomnieć sobie lata swojego dzieciństwa, to warto sięgnąć właśnie po „Alicję w Krainie Czarów” (ang. Alice’s Adventures in Wonderland) Lewisa Carolla w oryginale. Warto, ponieważ możemy zaszczepić córce miłość do literatury, którą same poznawałyśmy w tym wieku, a przy okazji rozwinąć słownictwo języka angielskiego. Przyjmuje się bowiem, że z jednej powieści jesteśmy w stanie, nawet w części nieświadomie, zapamiętać około 200-300 słów po angielsku. Choćby dlatego na pewno warto, zwłaszcza że „Alicja w Krainie Czarów” to klasyka, której aż żal nie znać.

Klasyka dla dzieci, czyli „Tajemniczy ogród”

„Tajemniczy ogród” (ang. The Secret Garden) brytyjskiej pisarki Frances Hodgson Burnett opublikowano po raz pierwszy w 1911 roku, ale i dziś lektura ma wiele wielbicieli. Jako szkolna lektura świetnie nadaje się także do czytania w języku oryginalnym, czyli angielskim. Gdy nasze dziecko „Tajemniczy ogród” omawiało już w szkole na lekcjach języka polskiego i jest po lekturze w ojczystym języku, to może czas na odmianę i sięgnięcie po książkę w języku angielskim?

Harry Potter i kamień filozoficzny w oryginale nie tylko dla najmłodszych

Seria książek Joanne Kate Rowling o przygodach młodego czarodzieja mimo upływu lat nie traci popularności, a pokolenie dzisiejszych dwudziestolatków także chętnie do niej wraca. Gdy już nasze dziecko przeczytało polską wersję kilkukrotnie i zna ją niemal na pamięć, udowadniając, że sztuka czytania wcale nie zanika, także wśród dzieci, to warto podrzucić mu ten sam tytuł w oryginale.

Przygody Archie Greena, czyli literatura angielska dla dzieci w nowoczesnym wydaniu

bajki angielskie dla dzieci„Alicja w Krainie Czarów” czy „Tajemniczy ogród” to pozycje obowiązkowe, acz tradycyjne. Niektórym młodym czytelnikom książek w języku angielskim mogą się za to spodobać tytuły nieco bardziej współczesne. Te zapewni D. D. Everest, angielski pisarz, autor serii opowiadającej o przygodach Archiego Greene’a. W księgarni znajdziecie między innymi drugi tom przygód Archiego, w którym przygody chłopca rozpoczynają się, gdy wraz z rodzicami wybiera się na Targi Książki Magicznej. Tam czekają na niego nowe wyzwania, zwłaszcza wyjaśnienie tajemnicy klątwy, z którą zmagają się w klubie alchemików. Taka pozycja z pewnością sprawdzi się jako prezent dla chłopców, jako odpowiednik „Alicji w Krainie Czarów” bardziej odpowiedniej dla dziewcząt.

Klasyczne utwory dla dzieci w oryginale także do słuchania

Wiele z naszych książek można kupić nie tylko w wersji papierowej, bowiem do książek dołączane są także nagrania bajek na CD, co umożliwia szlifowanie umiejętności rozumienia ze słuchu. Dlatego też warto zainwestować w klasyczną angielską literaturę w oryginale, która zapewni nam język angielski w jego naturalnej, używanej na co dzień formie.