USG i inne badania w życiu kobiety

USG narządu ruchu Wrocław

Zdrowie znajduje się dość wysoko a liście priorytetów większości kobiet. Dlatego też wiele reklam produktów prozdrowotnych, zdrowej żywności, suplementów diety i wszystkiego, co jest bio, fit, eko i light – jest skierowana głównie do kobiet. Producenci wiedzą, jak łatwo nas podpuścić na to, co zdrowe i ma służyć poprawie naszego samopoczucia, wyglądu itp. Są jednak badania, których żadnej kobiecie zaniedbać nie wolno.

Badania profilaktyczne kobiety

Badania profilaktyczne, która powinna wykonywać kobieta, często są związane z wiekiem. Niektóre badania wykonujemy od osiągnięcia dojrzałości przez całe życie, inne dopiero w okolicy wieku pokwitania lub w poszczególnych okresach życia. Jak to wygląda?

  • kobiety młode – między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia – powinny, jak każda osoba, zwracać uwagę na kontrolę cholesterolu, morfologię krwi, okresowe badania moczu czy pomiary ciśnienia krwi. Ważne jest coroczne badanie ginekologiczne i wykonanie cytologii. Pozostałe badania – jeśli nie am istotnych wskazań – można wykonywać doraźnie lub w razie potrzeby. Pamiętajcie też o samobadaniu piersi między 6. a 9. dniem cyklu!
  • po czterdziestym roku życiu warto zacząć kontrolować także poziom hormonów, zwłaszcza związanych z pracą tarczycy. O ile nie robiłaś tego wcześniej – a jest to wskazane chociażby przed rozpoczęciem starań o dziecko – teraz jest odpowiedni czas, żeby się tym zająć. Raz na kilka lat warto wykonać również badania EKG czy dokładniejsze badanie okulistyczne.
  • jeśli jesteś już po pięćdziesiątce, do listy badań, o które warto zadbać chociaż raz w roku lub raz na dwa lata, warto dodać badanie densytometryczne, sprawdzające gęstość kości. Dzięki niemu można wcześniej wykryć osteoporozę czy inne zmiany w kośćcu. Musisz tez pamiętać o wykonywaniu mammografii. Pozostałe badania – bez zmian.

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby było to możliwe, konieczna jest profilaktyka i dobra diagnostyka. Dlatego nie odkładaj na później badań USG czy morfologii krwi. Do dentysty lepiej jest pójść raz na pół roku na przegląd, a nie dopiero wtedy, gdy zacznie boleć ząb. Na takie sprawy nie warto szczędzić pieniędzy a przede wszystkim czasu.