Wybielające pasty do zębów – warto je stosować?

zestaw do wybielania zebów

Białe zęby to nie moda ostatnich lat – wybielanie zębów w domu stosuje się już od wieków, wykorzystując w tym celu przeróżne środki zarówno specjalistyczne oraz te nieco bardziej niekonwencjonalne. Jeśli nie jesteś w stanie wyobrazić sobie rozjaśniania szkliwa za pomocą popiołu drzewnego, sproszkowanego roku jelenia, kredy czy soli, bez obaw – technika poszła znacznie do przodu i nie wymaga już takich poświęceń. Jedyne, co pozostało po tych kolorowych czasach naszych przodków to soda, którą znajdziesz dziś w wybielających pastach do zębów. Na jakiej zasadzie działają i jak stosować je bez szkody dla zdrowia?

Pasta wybielająca zęby

To najprostszy, a za razem bardzo skuteczny sposób usuwania przebarwień w trybie codziennym. Wybielające pasty do zębów dają efekt rozjaśnienia szkliwa o jeden lub dwa tony, dając efekt powolnej, ale zauważalnej różnicy. Pasta wybielająca zęby to innowacyjny preparat o zaawansowanej formule, zawierającej enzymy i aktywne mikrogranulki, które rozpuszczają błonkę wiążącą płytkę nazębną ze szkliwem. Brzmi groźnie, jednak w gruncie rzeczy oznacza to nie więcej, niż starcie przebarwień z powierzchni zęba i ujawnienie bielszego koloru naturalnego zęba. Pasta wybielająca zawiera również substancje ścierne takie jak uwodniona krzemionka czy węglan wapnia, które odpowiadają za mechaniczną stronę usuwania kamienia nazębnego i osadów z kawy, tytoniu czy substancji barwiących. Należy jednak zwrócić uwagę na wskaźnik ścieralności RDA, który nie powinien przekraczać 200 – inaczej ryzyko uszkodzenia szkliwa znacznie się zwiększa.  Z tego samego powodu nie należy również używać wybielających past do zębów przez dłużej niż 2 miesiące pod rząd.

Zestaw do wybielania zębów

Wybielanie zębów w domu to jednak nie tylko specjalistyczna pasta, a cały szereg akcesoriów dzięki którym proces staje się jeszcze łatwiejszy i znacznie bardziej skuteczny. Jeśli na poważnie podchodzisz do utrzymania pięknego, perlistego uśmiechu, rozejrzyj się w drogerii za szczoteczką ze specjalną nakładką wybielającą. Jest to specjalna gumowa wypustka lub kilka wypustek umieszczonych pomiędzy włóknami czyszczącymi szczoteczki. Dobrym pomysłem będzie również inwestycja w szczoteczkę elektryczną z odpowiednią do wybielania wkładką. Warto również pamiętać o specjalistycznych płynach do płukania ust, które pomagają utrwalić efekt uzyskany dzięki składnikom pasty. Hamują one rozwój bakterii i gromadzenie się płytki nazębnej, pomagając zachować nie tylko zdrowie zębów ale i świeży oddech na znacznie dłużej. Pamiętaj: płyny do płukania ust nie zastępują pasty!

pasta wybielająca zeby

Wybielanie zębów w domu

Nie każdego stać na to, by regularnie odwiedzać dentystę celem wybielania zębów. Na szczęście dzisiejsze zestawy do wybielania zębów pozwalają na odpowiednią pielęgnację w domowym zaciszu. Pasty te, wbrew opinii niektórych osób są bezpieczne i nie podrażniają dziąseł, o ile stosuje się je zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją. Regularne stosowanie pasty wybielającej umożliwia skuteczne wybielenie nawet trudno dostępnych miejsc, a dzięki dodatkom w postaci fluorku sodu zęby zostają wzmocnione i pozostają pod ochroną przed osadzającym się kamieniem nazębnym. Jedyne, o czym należy pamiętać to regularne mycie zębów oraz konieczne w przypadku takich terapii przerwy – po dwóch miesiącach zmień pastę na delikatną, by nadmiar ścierania i składników wybielających nie zaczął negatywnie wpływać również na szkliwo. Po kolejnej tubce „zwykłej” pasty możesz wrócić do wybielającej pasty do zębów i kontynuować proces. Pamiętaj jednak – każde zęby mają swój naturalny kolor, jedne bardziej żółty od drugich i po pewnym czasie dalsze rozjaśnienie może stać się zwyczajnie niewykonalne.