Zmotywowani pracownicy z Ukrainy – jak ich pozyskać?

Aktualnie rynek w pracy potrzebuje do pracy zmotywowanych pracowników z zagranicy. W Polsce są to osoby narodowości ukraińskiej, którzy zdecydowali się przyjechać do pracy do naszego kraju. Jak jednak pozyskać dobrych i chętnych do pracy Ukraińców?

Polski rynek pracy jest otwarty na zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Dzięki temu łatwo pozyskać zmotywowane i doświadczone lub nie osoby do pracy. Zwłaszcza, że Ukraińcy cieszą się doskonałą opinią wśród pracodawców jako pracowników godnych zaufania, lojalnych oraz oczywiście pracowitych. W jakich miejscach szukać osób do pracy pochodzenia ukraińskiego?

Współpraca z agencją pracy – nieodzowna pomoc w poszukiwaniu pracowników

Jednym z najlepszych, a jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów na pozyskanie dobrego pracownika z zagranicy, jest regularna współpraca z agencją pracy. Ich szeroka oferta, a także nieodzowna pomoc w poszukiwaniu lojalnych, a jednocześnie zmotywowanych i chętnych do pracy osób jest warta zachodu.

Dodatkowo agencje pracy nie tylko pomagają w znalezieniu dobrych pracowników z Ukrainy, ale również załatwiają wszystkie istotne formalności oraz ułatwiają komunikację. Profesjonalna agencja FlyMaster zajmuje się także kwestiami umów, ZUS-em i ubezpieczeniami czy chociażby przeprowadzeniem badań lekarskich lub przeprowadzenia szkolenia BHP. Dzięki temu zmniejsza się czas, który jest poświęcany na cały proces rekrutacyjny, a pracodawca ma pewność, że w jego zakładzie pracy będą pracowały tylko osoby odpowiedzialne i zmotywowane.

Agencje pracy posiadają sporą bazę potencjalnych pracowników, przez co łatwiej i szybciej jest znaleźć kogoś na stanowisko – zwłaszcza w przypadku nagłego zapotrzebowania na nową kadrę.

Ogłoszenia zamieszczone w Internecie – czy warto?

Pracowników z Ukrainy można również pozyskać na własną rękę – poprzez zamieszczenie ogłoszenia na portalach internetowych. O ile takie działanie pozwoli na dobranie osób do pracy samodzielnie, o tyle znacznie wydłuża cały proces rekrutacyjny – zwłaszcza przy większym zapotrzebowaniu pracowników. Jesteśmy wtedy zobowiązani do załatwienia wszystkich formalności, a także upewnienia się, czy potencjalni pracownicy posiadają odpowiednie pozwolenia. Problematyczne staje się również zweryfikowanie doświadczenia czy ewentualnych chęci do podjęcia nowych obowiązków.

Wysokie wynagrodzenie oraz dodatkowe ułatwienia – czy mają znaczenie?

Każda osoba, która podejmuje się pracy, pragnie dostać godne wynagrodzenie za wykonywane zadania – nie ważne czy są to Polacy czy osoby pochodzące z zagranicy. Zaoferowanie wysokich zarobków, które będą adekwatne do obowiązków i aktualnego poziomu życia w naszym kraju sprawią, że będą oni znacznie bardziej chętni i zmotywowani do podjęcia pracy.

Innym autem będzie także współpraca z miejskimi szkołami czy prywatnymi przedszkolami, dzięki czemu pracownicy będą mieli gdzie i z kim zostawić swoje dzieci. Można na to również spojrzeć w inną stronę – współpraca ze szkołami wyższymi czy uczelniami może sprawić, że łatwiej będzie znaleźć wykwalifikowanych i chętnych do pracy pracowników.

Dlaczego pracownicy z Ukrainy są zmotywowani do pracy?

Sąsiedztwo Polski i Ukrainy sprawia, że nasz kraj staje się miejscem emigracji w celach zarobkowych sporej liczby obcokrajowców. Dodatkowo trudności w otrzymaniu pozwolenia na pracę i wyjazd poza granice Ukrainy doprowadziło do tego, że tamtejsi pracownicy szukają raczej długoterminowego zatrudnienia. Aby jednak utrzymać pracę, rozwijać się w niej i możliwe, że piąć się po szczeblach wewnętrznej hierarchii – pracują z jeszcze zwiększoną motywacją.

Warto również pamiętać, że znaczna część pracowników z Ukrainy posiada doświadczenie w pracy i chętnie się jej podejmuje. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą i polityczną na Ukrainie. Nic dziwnego, że do obowiązków podchodzą poważnie.

Jak pozyskać zmotywowanych Ukraińców do pracy?

Znalezienie pracowników chętnych do pracy wcale nie jest takie proste. Można jednak skorzystać z oferty profesjonalnej agencji pracy, a także podjąć stałą współpracę, która na pewno zaowocuje dobrą pomocą w znalezieniu odpowiednich osób. Istotne może się również zaproponowanie w ofercie pracy wysokich zarobków, adekwatnych do poziomu wykonywanych obowiązków, a także możliwości rozwoju. Z pewnością świetnie sprawdzi się również podjęcie współpracy z okolicznymi szkołami czy prywatnymi placówkami. Dobre warunki pracy sprawią, że pracownicy z Ukrainy będą zmotywowani do podejmowania pracy.