Baterie żelowe i ich zastosowanie w przemyśle

Baterie żelowe i ich zastosowanie w przemyśle

Baterie i akumulatory stosowane w różnych gałęziach przemysłu służą przede wszystkim do zasilania urządzeń i maszyn takich jak wózki widłowe, wózki platformowe, maszyny sprzątające czy pojazdy drogowe.

Ich wykorzystanie zastępuje w dużej mierze konieczność korzystania z silników spalinowych i generowania zagrożenia przy użytku w pomieszczeniach zamkniętych. Wśród najpopularniejszych obecnie rozwiązań w zakresie baterii przemysłowych wymienić trzeba przede wszystkim baterie żelowe odporne na rozładowywanie się i gwarantujące znacznie wyższą żywotność niż inne rozwiązania. Jak działają i jakie akumulatory oprócz żelowych można wykorzystać w przemyśle?

Baterie trakcyjne w zastosowaniach przemysłowych

Baterie trakcyjne charakteryzują się wyjątkowo dużą pojemnością pozwalającą na wykorzystanie ich do zasilania pojazdów takich jak wózki widłowe i są naturalną alternatywą dla silników spalinowych. Pomimo konieczności ich ładowania, a w niektórych przypadkach także uzupełniania elektrolitu w akumulatorze, spisują się znacznie lepiej w zakresie bezpieczeństwa użytkowania w zamkniętych pomieszczeniach, żywotności samej baterii, kosztów utrzymania wózków widłowych i maszyn w zakładzie czy bezpieczeństwa dla środowiska.W ramach baterii trakcyjnych stosowanych szeroko w różnych gałęziach przemysłu wymienić można kilka najważniejszych wariantów:

baterie żelowe naprawaBaterie żelowe to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Elektrolit w akumulatorze zamknięty jest w formie zżelowanego kwasu siarkowego, który jest znacznie bardziej odporny na ubytki elektrolitu podczas pracy oraz samorozładowanie. Akumulatory żelowe, dzięki swojej konstrukcji, charakteryzują się znacznie wyższą żywotnością niż jakiekolwiek inne rozwiązania i doskonale adaptują się do warunków pracy, wykazując odporność na zmiany temperatury zewnętrznej. Baterie żelowe można spotkać w urządzeniach pracujących w magazynach, zakładach farmaceutycznych, przemyśle spożywczym i chemicznym i wielu innych branżach w pomieszczeniach zamkniętych z ograniczoną wentylacją.

Baterie zasadowe, a właściwie akumulatory niklowo-kadmowe to rozwiązanie dedykowane do pomieszczeń, w których panują wyjątkowo niskie temperatury. Specjalna mieszanka niklu i kadmu pozwala tu na pracę akumulatora przy bardzo niskich temperaturach, choć nie jest wyjątkowo odporna na częste zmiany temperatury.

Baterie kwasowe poprzedzały baterie żelowe i do niedawna były wykorzystywane zdecydowanie najczęściej ze względu na swoją uniwersalność. Baterie kwasowe mogą być stosowane w maszynach do prac lekkich i ciężkich i działają dzięki dwóm ołowiowym elektrodom zanurzonym w elektrolicie. Jedną z wad baterii kwasowych jest konieczność wymiany elektrolitu, który paruje podczas pracy i wytwarza szkodliwe wyziewy. Baterie kwasowe są praktycznym, ale wymagającym rozwiązaniem.

Baterie litowo-jonowe stosowane są tam, gdzie wymagana jest duża moc, ale minimalna waga i rozmiar baterii. Niestety, są wrażliwe na przeładowanie grożące wybuchem akumulatora.

Zastosowanie i zalety baterii żelowych

baterie trakcyjne żeloweStworzenie baterii żelowych było naturalnym sposobem na wyeliminowanie wad baterii kwasowo-ołowiowych, w których konieczne było uzupełnianie wody i kwasu oraz ostrożne obchodzenie się z pracującym akumulatorem wydzielającym szkodliwe opary podczas odparowywania elektrolitu.

Baterie żelowe nie mają takich problemów – w ramach poprawy działania, roztwór wody i siarki został zastąpiony żelową masą, która powstała przez dodanie do kwasu krzemionki. Akumulatory żelowe, dzięki wyeliminowaniu płynnych czynników stały się bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia, które teraz nie szkodzą wyciekiem elektrolitu, a także wyeliminowały odparowywanie czynnika a więc i konieczność jego uzupełniania.

Wśród zalet baterii żelowych stosowanych w każdej gałęzi przemysłu w urządzeniach takich jak wózki widłowe czy maszyny sprzątające wymienić można m.in. możliwość dowolnego ustawienia akumulatora w obrębie maszyny, niskie ryzyko rozładowywania się akumulatora oraz możliwość pracy cyklicznej przez wiele godzin.