Dla wielu osób podjęcie decyzji o zakupie konkretnej działki i dokonanie transakcji wydaje się procesem znacznie łatwiejszym, niż późniejsze projektowanie i budowanie domu. Okazuje się jednak, że nieumiejętnie wybrana działka może nie tylko wpłynąć na znaczne zwiększenie kosztów podczas budowy, ale i problemu z późniejszą eksploatacją domu na przestrzeni wielu lat. Zanim więc zdecydujesz się na swoją wymarzoną działkę upewnij się co należy zrobić przed jej zakupem.
Cechy charakterystyczne działki
Rozpoczynając poszukiwania działki, pierwsze rzeczy na jakie zwraca się uwagę to jej rozmiar i położenie względem miasta. Dla niektórych osób łatwy i szybki dojazd do centrum będzie koniecznością, dla innych wręcz przeciwnie. Podczas gdy jedni poszukują działek szerokich, inni z powodzeniem zaakceptują działkę wąską pełną innych, istotniejszych zalet. Dla wielu osób dużą wartość stanowi to, czy działka jest zacieniona, jaki jest stan dróg dojazdowych, jakie będą widoki z okien domu, czy też to kto zamieszkuje najbliższe sąsiedztwo.
Każdy z tych aspektów jest oczywiście istotny z perspektywy przyszłego zamieszkiwania działki, jednak zanim to nastąpi warto upewnić się, czy dom może w ogóle bezpiecznie na niej stanąć. W tym celu konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań gruntu.
Badania gruntu
Podczas wybierania swojej idealnej działki, jedną z ważniejszych kwestii na jakie należy zwrócić uwagę jest podmokłość terenu. Tę najlepiej badać w mokrych miesiącach, a więc wiosną i jesienią – podmokłe tereny oznaczają więcej potencjalnych szkód dla fundamentów domu, co oczywiście dla nikogo nie stanowi korzystnej oferty. Równie ważny jest też rodzaj gleby, na której będzie stawiany przyszły dom. Odległość lustra wód gruntowych od powierzchni czy rodzaj przepuszczalności gruntu to ważne kwestie, jeśli weźmiemy pod uwagę podpiwniczenie budynku, prowadzenie instalacji gruntowego wymiennika ciepła, czy też budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.
Badanie gruntu to zadanie, którego trudno oczekiwać od potencjalnego właściciela działki. Aby wszystkie pomiary były dokładne i wiarygodne, zadanie to warto zlecić geologowi. Zatrudnienie geologa może wydawać się wielu osobom zbędnym wydatkiem, jednak z perspektywy trwałości przyszłego domu, z pewnością zabiegiem koniecznym. Ważną kwestię podczas badania gruntu na działce przeznaczonej pod budowę stanowi również klasa gleby. Warto bowiem pamiętać, że nie wszystkie działki zostały zakwalifikowane jako działki budowlane.
Te z przeznaczeniem rolnym mogą zostać przekwalifikowane, choć klasy gleby powyżej trzeciej mogą sprawiać problem z odrolnieniem i generować dodatkowe koszty. Kwestię klasy gleby można z łatwością sprawdzić w ewidencji gruntów i budynków. Jeśli działka nie jest przeznaczona do zabudowy, wniosek o jej przekwalifikowanie należy złożyć do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę
Jedną z bardziej oczywistych kwestii jest dojazd do posesji. Często zdarza się bowiem, że kupowana działka nie ma dostępu do drogi publicznej. Dojazd drogą prywatną należy sformalizować z właścicielem drogi poprzez odpowiednie dokumenty prawne. Warto pamiętać również o kwestii uzbrojenia działki, a więc o przyłączach do sieci elektrycznej i wodociągowej, czy też poziomie wód gruntowych.
Ważne jest też sprawdzenie działki pod kątem formalności związanych z ciążącymi na jej obecnym właścicielu zobowiązaniami, kredytami itp. Zdarza się bowiem, że osoba kupująca działkę nie jest informowana o tym, że ta została uprzednio obciążona kredytem czy też jej nabycie nie zostało sfinalizowane i obecny właściciel sprzedaje ją bezprawnie.