Co robi geodeta przy budowie domu ?

Co robi geodeta przy budowie domu ?

Jeżeli kiedyś widzieliście osobę w pomarańczowej kamizelce trzymającą statyw z metalowym urządzeniem na górze to prawdopodobnie natknęliście się na geodetę. Ich usługi są niezwykle przydatne, gdy kupujemy bądź sprzedajemy działkę lub chcemy wybudować dom. On może również rozwiązać nasze problemy, gdy mamy spór z sąsiadem.

Kim jest geodeta?

Geodeta to specjalista, który dokonuje dokładnych pomiarów i jest w stanie dokładnie określić granice działki. Sporządza on dokładne raporty i mapy. To one są wykorzystywane podczas planowania budowy, ale nie tylko. Możemy użyć ich w wszelkiego rodzaju aktach prawnych czy innych dokumentach. Geodeci określają dokładną lokalizację dróg, budynków i innych cech przestrzeni, które są wykorzystywane do określania wszelakich zmian w linii własności, ograniczeń, co do tego co może, a co nie, być zbudowane na danej posesji. To on jest w stanie zlokalizować różne struktury, które już się mieszczą na danej nieruchomości, jak chociażby rury czy kable. Będzie on też w stanie określić odpowiednią głębokość fundamentów. Jak więc widać jego praca może być wręcz niezbędna podczas budowy domu.

Co robi geodeta przy budowie domu?

geodeciJeżeli planujemy budowę nowego budynku to możemy potrzebować dokładnej analizy swojej nieruchomości wykonanej przez geodetę. Pomoże to określić dokładne granice naszej działki i jej ewentualne ograniczenia. Na przykład, niektóre działki mają prawo dostępu do drogi, a inne muszą pozwalać właścicielom sąsiadujących nieruchomości na udostępnienie przejazdu. Istnieją również działki, które mają takie obciążenie, że firma usługowa, czyli elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna lub telekomunikacyjna, ma prawo dostępu do fragmentów naszej posesji, by wykonać niezbędne naprawy. Typowym przykładem może być tu rozmieszczenie linii wysokiego napięcia, wodnych i kanalizacyjnych. Nie chcielibyśmy, aby w przypadku awarii ktoś skuwał nasze wejście do domu, by odsłonić rurę kanalizacyjną.

Geodeta pomoże nam zidentyfikować takie problemy i umożliwi modyfikację planów poprzez przeniesienie lokalizacji planowanego budynku tak, by spełniała ona wymagania i nie naruszała żadnych przepisów.

Specjalista zajmujący się geodezją przyjedzie na naszą posesję wyposażony w specjalny sprzęt zakupiony w sklepie geodezyjnym. Zazwyczaj są oni wyposażeni w tachimetr, czyli sprzęt przeznaczony do pomiaru kątów i odległości, które jest podstawą dla każdego geodety. Powinien on też mieć teodolit, który umożliwi pomiar kątów poziomych i pionowych oraz niwelator. Zwłaszcza to ostatnie urządzenie jest bardzo istotne na każdej budowie, ponieważ umożliwia ono wyznaczenie różnicy wysokości danych punktów pomiarowych. W praktyce oznacza to, że wylane fundamenty lub stropy będą poziome, a ściany, czy też kolumny, będą proste i prostopadłe do sufitu.

Tachimetr, teodolit i niwelator to profesjonalny sprzęt geodezyjny, którego nie jest w stanie zastąpić zwykła miarka. Często w sklepach geodezyjnych zaopatrują się w nie również firmy budowlane, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji podczas pracy.

Kiedy jeszcze mogą być potrzebne usługi geodezyjne?

sprzęt geodezyjnyUsługi geodezyjne przydają się w bardzo wielu sytuacjach. Jeżeli mamy spór z sąsiadem dotyczący granicy działki lub lokalizacji ogrodzenia to będzie on w stanie podać jej dokładne położenie. Nie jest niczym niezwykłym to, że ogrodzenie sąsiada znajduje się na naszej nieruchomości lub, że róg szopy czy garażu znajduje się na nieruchomości sąsiadującej z Twoją.

Zazwyczaj przed wprowadzeniem jakichkolwiek istotnych zmian na naszej działce lepiej skonsultować się z geodetą. Mówimy tu o takich sytuacjach jak budowa basenu, ogrodzenia, garażu, przybudówki czy innego budynku. Jeżeli nie mamy dokładniej mapy naszej nieruchomości, a później odkryjemy, że zbudowaliśmy coś częściowo na posesji sąsiada możemy zostać wplątanie w kosztowny i nieprzyjemny konflikt prawny. Pamiętajmy, że nawet jeżeli ściana naszego domu zahacza o 4 cm na posesję, która nie jest nasza, to nie jesteśmy w stanie jej już przesunąć. Zwłaszcza jeżeli mówimy o konstrukcjach z fundamentami.

Kiedy kupujemy dom również dobrze przeprowadzić jest takie badanie. Poprośmy właściciela, żeby pokazał nam odpowiednie dokumenty i udostępnił wszystkie informacje. Nie chcemy w końcu, by przez środek naszej działki przechodziła rura kanalizacyjna i uniemożliwiała budowę.

Geoprofi – usługi geodezyjne

Geoprofi oferuje usługi geodezyjne w Świdnicy i na ternie całego Dolnego Śląska już od ponad 15 lat. Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technik geodezyjnych wszystkie zlecenia wykonywane są precyzyjnie, aby spełnić wysokie wymagania klientów. Firma obsługuje  zarówno klientów indywidualnych jak i wiele firm i instytucji.

Adres: ul. Ofiar Oświęcimskich 1, 58-100 Świdnica
Telefon kontaktowy: 666 831 566
Adres e-mail: geodezja@geoprofi.pl