Co zrobić, jeśli odkleił mi się plaster antykoncepcyjny?

Co zrobić, jeśli odkleił mi się plaster antykoncepcyjny?

Plastry antykoncepcyjne to dobra metoda dla osób, które nie pamiętają o regularnym zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych, lub też nie mogą, lub nie chcą stosować metod mechanicznych, jak choćby wkładka domaciczna czy też krążek dopochwowy. Jednak również w przypadku plastrów istnieją pewne ograniczenia, należy również wiedzieć, co robić, gdy dojdzie do odklejenia się plastra. Czym zatem są plastry antykoncepcyjne Evra i kto może je stosować?

Plastry antykoncepcyjne Evra – podstawowe informacje

Jest to środek antykoncepcyjny działający w systemie transdermalnym, co oznacza, że uwalniane hormony przenikają bezpośrednio do krwi, bez obciążania poszczególnych narządów, takich jak wątroba, celem przetworzenia podanego leku. Substancje aktywne to progestagen i estrogen w postaci syntetycznej. Działanie plastra polega na niedopuszczeniu do jajeczkowania, przyczynia się również do powstawania zmian w śluzie szyjkowym tak, aby nie dopuścić do zapłodnienia oraz do zmian w błonie śluzowej macicy.

Stosowanie plastra polega na przyklejeniu go raz na 7 dni na skórę pośladków, górnej zewnętrznej części ramienia, na brzuchu, lub na górnej części tułowia tam, gdzie nie będzie się on ocierał o ubranie. Nigdy nie należy przyklejać plastra na piersi! Aby plaster się dobrze trzymał, należy zadbać o to, by naklejać go na skórę czystą, pozbawioną owłosienia, nienatłuszczoną żadnymi kremami i balsamami. Skóra nie może być też w danym miejscu podrażniona ani zaczerwieniona, by nie narażać się na przykre dolegliwości. Zmiana plastra musi odbywać się regularnie, czyli zakładamy nowy plaster 1. dnia cyklu, a potem kolejne dni to 8., 15. Przy czym pamiętamy, że 22. dnia cyklu nie zakładamy nowego plastra. Jest to czas, kiedy powinno się pojawić krwawienie z odstawienia. Powinno ono trwać 7 dni, a po ich upływie zakładamy nowy plaster nawet wtedy, gdy krwawienie nie nastąpiło lub jeszcze się nie skończyło. W tym jednak przypadku warunkiem do dalszego stosowania preparatu powinno być uprzednie wykluczenie ciąży, którą można podejrzewać, jeśli krwawienie z odstawienia nie wystąpiło przez co najmniej 5 dni od zdjęcia ostatniego plastra.

Odklejenie plastra Evra
Receptę online na wybraną przez Ciebie metodę antykoncepcji możesz dostać po wizycie u lekarza w ZdalnejPrzychodni.pl

Kiedy można stosować plastry antykoncepcyjne Evra?

Plastry antykoncepcyjne, chociaż mają wiele zalet, nie są zalecane każdej kobiecie. Ich dobór musi być zatwierdzony przez lekarza, gdy wykluczy on już przeciwwskazania. Jakie są podstawowe przeciwskazania do ich stosowania?

  • Uczulenie na substancję aktywną lub którykolwiek ze składników leku.
  • Zakrzepica.
  • Migrena z aurą ogniskową.
  • Nowotwory.
  • Krwawienia z dróg rodnych nieznanego pochodzenia.
  • Cukrzyca.
  • Przewlekłe stany zapalne jelita grubego
  • Czas połogu.

Czasem ograniczeniem do stosowania jest waga przekraczająca 90 kg, gdyż wówczas skuteczność antykoncepcji może spaść.

Odkleił mi się plaster – co robić?

Aby plaster działał prawidłowo, musi być odpowiednio przyklejony. Jeśli tylko przykleiliśmy go we właściwy sposób, z zadbaniem o to, by znalazł się on we właściwym miejscu, oraz o to, by skóra w danym miejscu była czysta, zdrowa i pozbawiona owłosienia – nie powinno dojść do odklejenia. Co robić, gdy jednak się tak stanie?

Warto wiedzieć o tym, że dawka hormonów, jakie nasz organizm uzyskuje z zaaplikowanego plastra, działa jeszcze nawet do dwóch dni od kiedy nastąpiło odklejenie plastra Evra, zatem ciąża nie powinna Ci grozić nawet jeśli nie nakleisz nowego plastra przez dwa dni (np. na skutek nieuwagi). Jednak, jak wiadomo, antykoncepcja, niezależnie od swojego rodzaju, najskuteczniej działa wówczas, gdy jest stosowana prawidłowo i bez nagłych przerw. Zatem, jeśli tylko masz  możliwość, jak najszybciej naklej nowy plaster, nawet jeśli od wymiany nie minęło jeszcze 7 dni.

Musisz wiedzieć, aby nie naklejać plastra dwa razy w to samo miejsce – zbyt długie zaklejanie danego fragmentu może prowadzić np. do stanów zapalnych. Nie oznacza to jednak, że jeśli miałaś plaster np. na prawym ramieniu, to nie możesz go już więcej naklejać na tę część ciała. Możesz, pamiętaj tylko o tym, by nie było to dokładnie to samo miejsce, na którym plaster znajdował się wcześniej.