Czym jest endometrioza i jak ją leczyć?

Home Zdrowie Czym jest endometrioza i jak ją leczyć?
Czym jest endometrioza i jak ją leczyć?

 

Edometrioza to gruczolistość macicy, która polega na zatrzymywaniu się komórek błony śluzowej macicy wewnątrz organizmu i ich przesuwanie się w przeciwnym kierunku. Bardzo często w wyniku tego tworzą się torbiele i guzki, które nieraz powodują silny stan zapalny. Zwlekanie z podjęciem leczenia tylko pogorszy sprawę i może być przyczyną nawet niepłodności. Obecność błony śluzowej macicy poza samą macicą daje wiele nieprzyjemnych objawów, które jednoznacznie świadczą o tym, ze w organizmie dzieje się coś niedobrego. Komórki śluzówki mogą umiejscowić się w jajnikach, pęcherzu, a nawet w jelitach. Wszczepy błony zachowują się podobnie jak błona śluzowa macicy z której się oderwały. Wpływają na nie zmiany hormonalne zgodne z cyklem komórkowym zachodzącym w organizmie kobiety. Oznacza to, że gdy kobieta przechodzi miesiączkę, we wszczepach zachodzi podobny proces. One również wydzielają krew, ale z racji, że nie ma ona ujścia bardzo często gromadzi się i tworzy skrzepy i zrosty, które powiększają się w trakcie trwania choroby.

Jakie są objawy endometriozy?

Endometrioza w początkowych stadiach może być całkowicie bezobjawowa.  Wszczepy komórek śluzówki mogą systematycznie odkładać się i powiększać nawet przez kilkanaście lat. Początkowe objawy mogą być podobne do innych często występujących schorzeń ginekologicznych takich jak zapalenie jajników, pęcherza czy hemoroidy. Charakterystycznymi dla endometrium objawami są bolesne miesiączki, które niekiedy są niepokojąco intensywne. Można zaobserwować bolesności podczas stosunku oraz kłopoty z zajściem w ciąże. Bardzo często występuje plamienie około miesiączkowe, a niektórzy chorzy mogą doświadczyć krwi w moczu lub w kale, co przeważnie świadczy o tym, że komórki śluzówki wszczepiły się odpowiednio w ścianę pęcherza lub odbytnicę.

endometrioza

Leczenie endometriozy jest możliwe i dobierane indywidualnie do stanu zdrowia danego pacjenta. Polega ono w początkowej fazie na podawaniu odpowiednich leków, których celem jest hamowanie podziałów błony śluzowej. Działają one głównie na zasadzie całkowitego zmniejszenia estrogenów. Pod wpływem leków wszczepy śluzówki są mniej skłonne do krwawienia, przez co wiele nieprzyjemnych objawów przestaje być odczuwane. Jeśli jednak leczenie za pomocą odpowiednio dobranych medykamentów nie przynosi pożądanych rezultatów niezbędny będzie zabieg operacyjny. Celem tego działania jest usunięcie zrostów, torbieli i unieruchomienie narządów miednicy mniejszej. Dzięki zabiegowi chora osoba nie będzie cierpiała z powodu objawów i będzie mogła wrócić do pełnej aktywności.

Częstotliwość występowania endometriozy

Według prowadzonych badań endometrioza występuje u co piątek kobiety. Zazwyczaj dotyka osoby w wieku rozrodczym, a skutki nieleczonej choroby mogą być bardzo poważne – uświadamia http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm. Warto wiedzieć, że choroba ta nie jest zaliczana do nowotworowych, a jej przebieg mimo że bolesny nie jest zagrożeniem dla życia. Niekiedy, wszczepy faktycznie mogą zachowywać się podobnie do komórek rakowych. Ich obecność uruchamia działanie układu immunologicznego, jednak niekiedy dochodzi do sytuacji, że wszczepy przeistaczają się w guzy i są zdolne do odżywiania się substancjami ze krwi. Konsekwencją endometriozy może być nawet niepłodność, co dla wielu kobiet stanowi poważny cios. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć jakichkolwiek objawów, nawet jeśli mogą one początkowo wydawać się błahe. Regularne badania i konsultacje mogą zagwarantować szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia, które nie będzie wymagało ingerencji chirurga. Warto podjąć się tego wysiłku, zwłaszcza gdy w naszej rodzinie występowały przypadki zachorowań, bo wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że endometrioza dotknie także innych członków.