Bramy szybkobieżne to w kategorii bram stosowanych wewnątrz i na zewnątrz budynków zdecydowanie najkorzystniejsze i najbardziej funkcjonalne rozwiązanie przemysłowe. Szybkie, sprawne i przede wszystkim odporne na warunki zewnętrzne bramy szybkobieżne pozwalają dziś zmaksymalizować dynamikę pracy ciągów komunikacyjnych wewnątrz fabryk, magazynów i hal przemysłowych, a jednocześnie skutecznie odciąć od siebie strefy ograniczonego dostępu, strefy wymagające wysokiej czystości czy też strefy o wysokiej różnicy temperatur.
Jednym z ważniejszych elementów każdej bramy szybkobieżnej jest jednak zastosowana w niej automatyka, która w dużej mierze odpowiada za prędkość i dynamikę pracy bramy. Na podstawie jakich kryteriów dobiera się ją do konkretnej bramy i określonego zastosowania?
Charakterystyka bram szybkobieżnych
Automatyka stosowana w bramach to jeden z głównych powodów dla których te są w stanie zagwarantować dynamiczne i bezwysiłkowe poruszanie się po przestrzeniach produkcyjnych. Bramy szybkobieżne są szczególnym przykładem połączenia bardzo lekkiego płaszcza bramy z automatyką przystosowaną do pracy w trybie ciągłym, powalającą osiągnąć znacznie wyższe niż standardowo prędkości otwierania i zamykania.
Automatyka stosowana do bram szybkobieżnych to przede wszystkim systemy odporne na różnorodność temperatur, w jakich przyjdzie im pracować (czego najlepszym przykładem są bramy stosowane w chłodniach i mroźniach, nawet do -35oC, ale też systemy gotowe do pracy w dużej wilgotności i zasoleniu powietrza jak i w środowiskach czystych i sterylnych. Ich praca nie powinna zostać zaburzona przez niekorzystne warunki czy intensywne użytkowanie, a nawet drobne uszkodzenia mechaniczne – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wiele bram szybkobieżnych posiada funkcję samodzielnego powrotu płaszcza bramy do prowadnic, z których został wypięty (poprzez uderzenie w kurtynę), system ten nazywany jest systemem samonaprawy.
Automatyka do bram szybkobieżnych
Bramy otwierają i zamykają się automatycznie, obsługiwane są za pomocą przycisków sterowania umieszczonym przy bramie, czujników wykrywających ruch (radary) lub też kontrolerów sterowanych radiowo. Opcji jest wiele, a najlepsi producenci są zwykle w stanie dostosować bramę do indywidualnych potrzeb każdego klienta, dlatego też dziś każda brama szybkobieżna działa nieco inaczej, w sposób spersonalizowany dla danego zastosowania.
Nowoczesne bramy szybkobieżne posiadają cały szereg czujników, radarów i fotokomórek, dzięki którym oszczędzają własną konstrukcję (mechanizm otwierania i zamykania), jak i chronią przedmioty i ludzi mogących znajdować się w otoczeniu bramy. Centrala sterująca bramy pozwala na na zaprogramowanie czasu automatycznego zamykania bramy, ale też na zatrzymanie procesu otwierania lub zamykania za pomocą przycisku w dowolnym momencie jej pracy. Radary pozwalają na przygotowanie bramy do otwarcia w momencie zbliżenia się do nich pojazdu lub osoby. Fotokomórki eliminują ryzyko zamknięcia się bramy w momencie, kiedy przeszkoda znajduje się w świetle bramy.
Automatyka bram szybkobieżnych powinna być wreszcie możliwa do połączenia z systemem przeciwpożarowym bądź alarmowym, którego uruchomienie mogłoby otworzyć jednocześnie wszystkie bramy na terenie zakładu i zablokować je w pozycji otwartej, udrażniając w ten sposób ciągi ewakuacyjne z pomieszczeń. Możliwości indywidualnego dopasowania automatyki do potrzeb klientów jest więc wiele, a same bramy szybkobieżne stanowią dziś jeden z najbardziej podstawowych i oczywistych wyborów.