Dom opieki dla seniora – co powinien posiadać w ofercie?

Dom opieki dla seniora – co powinien posiadać w ofercie?

Wybór idealnego domu opieki dla seniora to duże wyzwanie. Przed podjęciem decyzji należy naprawdę dobrze zastanowić się nad tym, jakie warunki powinno spełniać to miejsce i na co naprawdę warto zwracać uwagę podczas wyboru. Trzeba koniecznie dobrze zapoznać się z ofertą i sprawdzić, jakie usługi są w niej zawarte. Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie tego miejsca z osobą, która będzie w nim przebywać, aby sprawdzić, czy w rzeczywistości wszystkie warunki są naprawdę zapewnione. Dowiedz się więcej na temat tego, jak znaleźć naprawdę dobry dom opieki, w którym bliska Ci osoba starsza będzie miała zapewnioną odpowiednią opiekę oraz bezpieczeństwo każdego dnia.

Dokładnie zapoznaj się z ofertą przed podjęciem decyzji

Pobyt w domu opieki dla seniorów ma naprawdę wiele plusów dla osób starszych. Tego typu placówki to doskonałe miejsce do tego, aby wieść spokojne i bezpieczne życie w gronie osób w podobnym wieku i z podobnymi problemami zdrowotnymi. Przynależność do takiej społeczności naprawdę poprawia samopoczucie i może pozytywnie wpłynąć na kondycję psychiczną seniora. Kontakt z innymi ludźmi jest niezwykle istotny, podobnie jak różnego rodzaju sesje terapeutyczne oraz rozmaite formy aktywizacji seniorów, które powinny być zawarte w ofercie dobrego domu opieki. Aby mieć pewność, że wybrane miejsce zapewni osobie starszej wszystko, czego potrzebuje, to warto dobrze zapoznać się z dostępnymi na terenie ośrodka usługami i sprawdzić, co dokładnie wchodzi w skład wybranej oferty. Powinno znaleźć się w niej oczywiście komfortowe miejsce do spania w postaci własnego pokoju oraz odpowiednie wyżywienie.

Bardzo ważne jest, aby była możliwość dopasowania diety do potrzeb indywidualnych seniora. 

Poza podstawowymi kwestiami należy także zwracać uwagę na poziom opieki zdrowotnej oraz terapeutycznej dla seniorów. Ważne jest, aby na miejscu pracowali wykwalifikowani lekarze i sanitariusze oraz pielęgniarki. Personel powinien mieć możliwości podawania środków medycznych, wykonywania prostych zabiegów, takich jak robienie zastrzyków oraz innych prostych czynności. Jego zadaniem jest także stale monitorować stan zdrowia podopiecznych i w razie potrzeby wysłać go na dodatkowe badania lub wizytę lekarza specjalisty lub wykwalifikowanego psychologa. Chociaż to trudny temat, do ich obowiązków może należeć także stwierdzenie zgonu pacjenta lub wezwanie na miejsce zdarzenia medyka, posiadającego odpowiednie kwalifikacje dla dopełnienia formalności związanych np. z wystawieniem karty zgonu.

Bardzo ważne jest, aby seniorzy w domu opieki mogli spędzać czas wolny na różnych aktywnościach. Powinni mieć dostęp do rozrywki oraz na terenie ośrodka powinny być organizowane różnego rodzaju zajęcia ruchowe oraz rozwijające umysł. Bardzo ważne jest, aby w podeszłym wieku dbać nie tylko o swoją sprawność fizyczną, ale także psychiczną.

Postaw na sprawdzony dom opieki dla seniorów

Decydując się na skorzystanie usług z domu opieki dla seniorów, koniecznie należy bardzo dobrze zapoznać się z ofertą placówki oraz upewnić się, że wszystko działa tam tak, jak należy. Jest to bardzo ważna decyzja, która będzie miała wpływ na życie całej waszej rodziny. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odwiedzić dom opieki, do którego osoba starsza miałaby zostać zapisana. Taka wizyta na pewno umożliwi dokładne rozeznanie się w tym, w jaki sposób funkcjonuje to miejsce. Istotne jest, aby zapoznać się ze wszystkim procedurami oraz sprawdzić, jak prezentuje się teren całego ośrodka. Warto zapoznać się ze standardem w pokojach oraz łazienkach, a także w przestrzeni wspólnej, z której mogą korzystać seniorzy w wolnym czasie. Są to kwestie, na które warto zwrócić dużą uwagę, ponieważ to one decydują o komforcie osoby starszej w takiej placówce.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto także zapytać innych o opinię. Idealnie sprawdzą się tutaj oczywiście polecenia znajomych i rodziny, którzy korzystają z podobnych usług i mają już w tym zakresie rozeznanie. Poza tym warto także sprawdzić opinie o takich miejscach online. Zarówno w Google, jak i na portalach społecznościowych oraz bezpośrednio na stronie internetowej można znaleźć opinie dotychczasowych klientów i podopiecznych na temat danej placówki. Takie rozeznanie zdecydowanie ułatwi podjęcie decyzji rozsądnej i wybranie ośrodka opieki dopasowanego do konkretnych potrzeb seniora i jego rodziny.