Jak przeprowadzić domową terapię logopedyczną? Rodzic logopeda!

Home Edukacja Jak przeprowadzić domową terapię logopedyczną? Rodzic logopeda!
Jak przeprowadzić domową terapię logopedyczną? Rodzic logopeda!

Dzieci bardzo często mają problemy z wymową. Nie chodzi tu wyłącznie o zbyt późne rozpoczęcie mówienia, ale także błędy w trakcie wypowiadania bardziej skomplikowanych słów. Czy jednak od razu trzeba wpadać z tego powodu w panikę? Oczywiście, że nie. Warto jednak ćwiczyć z malcem poprawną wymowę w warunkach domowych. Tym samym stać się jego rodzicem – logopedą.

 

Kluczem do sukcesu jest oczywiście jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii. Uważa się, że takowa powinna być zakończona przed pójściem dziecka do szkoły, czyli zanim maluch podejmie naukę czytania i pisania. Poza tym oczywistym zdaje się fakt, że im dłużej dziecko utrwala pewne nawyki, tym trudniej później je wyeliminować. Priorytetem jest zatem wczesne wykrycie problemu i odpowiednia reakcja.

Od czego zacząć domową terapię logopedyczną i na czym skupić się w jej trakcie?

Oczywiście pierwszym krokiem jest ustalenie samego problemu. Później można myśleć o jego usunięciu i metodach przy tym zastosowanych. Tak czy inaczej, wątpliwości nie ulega akt, że mimo, iż rodzic bierze na siebie odpowiedzialność bycia domowym logopedą, może też skorzystać z porad profesjonalisty. Bywa, że staje się to wręcz konieczne. Jeśli wada wymowy jest duża, dobrze prowadzić ćwiczenia i pracę w domu, pod czujnym okiem specjalisty.

Gdy raz już obrana ścieżka pomocy zdaje się być prawidłowa, ważne jest regularne jej utrwalanie. W taki sposób, aby mózg nie zapomniał, czego do tej pory się nauczył. W terapii logopedycznej ważna jest zatem sumienność i systematyczność – sprawdź dedykowane programy logopedyczne.

Tym bardziej, że efektywne ćwiczenia nie muszą być długie. Wystarczy kwadrans dziennie, by dziecko  wiele z nauki wyniosło.

Warto również pamiętać o tym, aby naukę odpowiednio urozmaicać. Nie trzeba ciągle wykonywać nudnych ćwiczeń oddechowych. Można wprowadzić do terapii elementy zabawy. W Internecie znajdziemy pełno inspirujących stron i pomysłów na to, jak uprzyjemnić żmudną naukę w domu. Na pewno warto też zapoznać się z ofertą internetowym sklepów takich, jak liger.net.pl, gdzie znajdziemy mnóstwo pomocy logopedycznych, gier, zabawek, książek i ćwiczeń.

Rozmowa z dzieckiem, to też ćwiczenia logopedyczne. Nie zaniedbuj relacji z dzieckiem!

Terapia logopedyczna choć w większości opiera się na konkretnych ćwiczeniach do wykonania, może być prowadzona także w formie zwykłej rozmowy. Poświęcając czas dziecku, rozmawiając z nim na różne tematy – wzbogacamy jego słownictwo i systematycznie ćwiczymy wymowę bardziej skomplikowanych wyrazów. Nie chodzi tylko o nudne wykonywanie kolejnych zadań czy nawet gry w edukacyjne planszówki, chodzi również o zwykłą atencję, której małe dzieci potrzebują całkiem sporo.

W tym wszystkim nie powinnyśmy jednak zapominać o odpowiedzialnym podejściu do problemu i sytuacji. Jeśli nasze działania nie przynoszą zamierzonych skutków, a wymowa dziecka wcale się nie poprawia – najwyższy czas zapisać je na profesjonalną terapię logopedyczną.

Zaniedbanie tej kwestii wiąże się z wieloma kłopotami. Niektóre pojawią się już na etapie wczesnoszkolnym. Poza tym, dzieci które niewyraźnie mówią wpadają z czasem w kompleksy, trudniej nawiązują relacje, a w skrajnych przypadkach są nawet odrzucane przez rówieśników.

Wniosek? O ile terapia domowa jest wskazana w drobnych problemach z wymową, o tyle w dość poważnych, trzeba pomyśleć o specjaliście.  Tylko z jego pomocą dziecko będzie w stanie poradzić sobie ze swoimi trudościami.