Jak wybrać abonament medyczny?

Jak wybrać abonament medyczny?

Oprócz pakietu zbiorowego, który jest dostępny w wielu zakładach pracy, każdy z nas może skorzystać z indywidualnej opieki medycznej w ramach wykupionego abonamentu.

Jednak, aby tak się stało, najpierw należy wykupić pakiet. Jak wybrać odpowiedni dla siebie abonament, by nie żałować i móc realnie z niego skorzystać?

7 kwestii, które należy wziąć pod uwagę, wybierając abonament medyczny

 

Dostosuj pakiet do swoich potrzeb

Jeśli jesteś bezdzietnym mężczyzną, to nie warto wykupywać dostępu do ginekologa, położnej czy pediatry, ponieważ jest to strata pieniędzy. Przeanalizuj, z jakich usług mógłbyś skorzystać i wybierz ten abonament, który w pełni Ci odpowiada. Jeśli jednak chcesz wykupić dostęp do prywatnej opieki medycznej także dla swojej rodziny, uwzględnij ich ewentualne potrzeby.

 

Im więcej specjalistów, tym lepiej

Kłopoty zdrowotne mogą pojawić się nagle i w dziedzinie, której się nie spodziewamy, więc warto wybrać taki abonament, który zapewnia nam lekarzy z jak najwięcej dziedzin medycyny. Wszystko po to, abyśmy nie musieli dopłacać do wizyt lekarskich pomimo wykupionego abonamentu lub czekać dłużej na wizytę ze względu na potrzebę uzyskania skierowania. Z tego powodu zanim postanowisz zdecydować się na daną ofertę przeanalizuj jej wachlarz.

 

Im szybciej otrzymasz pomoc, tym lepiej

Nie po to wykupujesz abonament, by czekać tygodniami na wizytę. Taki rezultat osiągniesz w darmowej służbie zdrowia. Z tego względu dowiedz się, jaki jest czas oczekiwania na wizytę. Najlepszy przedział czasowy, to krótki przedział, powinien on wynosić od jednego do trzech dni.

Jeżeli czas oczekiwania wydłuża się, sprawdź, czy jest możliwość skorzystania z usług innego specjalisty po zwróceniu kosztów przez sprzedawcę abonamentu. Zdarza się, że firma zastrzega sobie wydłużenie czasu przy wizytach u mało popularnych specjalistów lub wizytach profesorskich. Warto wziąć to pod uwagę.

 

Wachlarz diagnostyczny 

To kolejny ważny punkt, nad którym warto się dłużej pochylić. Im więcej badań różnego rodzaju możemy wykonać w ramach abonamentu, tym lepiej, ponieważ proces leczenia jest sprawniejszy i tańszy. Oprócz tego ważna jest metoda zdobycia skierowania na badanie. W niektórych organizacjach respektuje się wyłącznie z danej sieci, a w innych podmiotach medycznych są uwzględniane skierowania spoza sieci np. z publicznej opieki zdrowotnej bądź od innego lekarza prywatnego.

 

Duża ilość placówek i ich lokalizacje

Jeżeli blisko Twojego domu nie ma żadnej placówki medycznej danego abonamentu, to nie warto wykupywać pakietu, ponieważ koszty dojazdu mogą stać się nieopłacalne. Jeśli jednak często podróżujesz i jest szansa, że będziesz potrzebować skorzystać z usług lekarza poza swoim miejscem zamieszkania, warto wybrać ten pakiet, których placówki znajdują się zarówno blisko domu, jak i w ważniejszych dla Ciebie punktach w Polsce.

 

Wysokość ceny, a wachlarz oferty

Pakiety często różnią się ceną wobec siebie i ofertą, która jest proponowana w obrębie jej wartości. Najtańsze abonamenty oferują dostęp wyłącznie do kilku specjalistów i badań na podstawowym poziomie. Z kolei wyższe pakiety oferują nawet przeprowadzenie zabiegów czy operacji w najlepszych klinikach w Polsce. Warto przeanalizować poszczególne oferty i zdecydować się na taką, która najbardziej Ci odpowiada.

medyczny abonament

 

Ograniczenia względem beneficjenta 

To, że dzisiaj wykupiłeś pakiet, wcale nie oznacza, że od jutra możesz z niego skorzystać. Często trzeba przejść okres karencji, czyli czasu od kiedy możesz liczyć na przeprowadzenie operacji, ciąży czy innej usługi. Jeśli nie ma takiej informacji w umowie, to oznacza, że dany pakiet jest pozbawiony tego typu kary.

Jednak warto wykupić przed zakończeniem danego miesiąca pakiet, by móc korzystać z niego na początku kolejnego. Czasem zdarza się, że niektóre firmy zastrzegają sobie pewnie wiek pacjenta, po którego przekroczeniu nie można wykupić abonamentu. Zazwyczaj jest to 65-70 lat.

Dobry abonament medyczny jest w pełni dostosowany do pacjenta i jego potrzeb. Placówki powinny być umiejscowione blisko jego miejsca zamieszkania, a wachlarz specjalistów i badań diagnostycznych szeroki. Oprócz tego ważny jest również sposób rejestracji na wizytę, czy można zrobić to online, czy tylko telefonicznie.