Jak zadbać o komfort osób starszych? Produkty dla seniorów

Home Społeczeństwo Jak zadbać o komfort osób starszych? Produkty dla seniorów
Jak zadbać o komfort osób starszych? Produkty dla seniorów

 

Średnia życia Polaka wynosi dla mężczyzn 74 lata, a dla kobiet 81 lat. Społeczeństwo coraz bardziej się starzeje, stajemy się wobec tego krajem ludzi starszych. W niedługim czasie co drugi z nas przekroczy 65 rok życia. Dziś statystyczny Polak przeżywa w zdrowiu średnio 61,3 lat, a Polka 64,6 lat, dlatego nasze państwo stanie przed nowymi wyzwaniami związanymi z opieką nad ludźmi starszymi. Szczególne zadania czekają tutaj służbę zdrowia.

Wraz z wiekiem pojawia się coraz większe ryzyko upadków, co jest związane z chorobami narządu ruchu i  problemami ze słuchem, wzrokiem. Dodatkowo, osoby starsze powinny zadbać o lekkostrawną dietę i nie zapominać o regularnej aktywności fizycznej, aby zachować odpowiednią formę i sprawność. Kolosalne znaczenia mają także realizowane systematycznie badania profilaktyczne, które pozwolą na wczesne wykrywanie potencjalnie groźnych dolegliwości, a dzięki temu na walkę z nimi bądź prewencję.

Lekkostrawna dieta

Z powodu obniżenia się wydolności organizmu seniora zmniejsza się zdolność regeneracji komórek, dlatego należy dostosować do niego dietę. Wskazania dla niej mają charakter indywidualny i powinny być skonsultowane ze specjalistą oceniającym poziom niedoborów w organizmie określonych związków. U seniorów spada zapotrzebowanie dobowe na energię, u mężczyzn wynosi przy wadze 55-85 kilogramów 1700-2200 kcal, a u kobiet przy wadze ciała 45-75 kg 1500-1900 kcal.

W diecie lekkostrawnej należy zrezygnować z przetworzonych i wysokokalorycznych produktów, zachować systematyczność pięciu do sześciu posiłków o wyznaczonych porach dnia co trzy do czterech godzin. Potrawy powinny być świeże, przeżuwane dokładnie, bez pośpiechu, owoce i warzywa trzeba obierać ze skórek i spożywać raczej przerobione, duszone lub jako przeciery. Ostatni posiłek powinien być na trzy godziny przed snem. Duże znaczenie ma picie wody mineralnej lub ziołowych herbat między posiłkami. Produkty pożądane w diecie lekkostrawnej to białe pieczywo najlepiej czerstwe, płatki owsiane, kasze i ryż, jogurty, maślanki, kwaśne mleko, ser chudy, jajka na miękko. Mięso powinno być chude: cielęcina, kurczak, indyk, ryby, warzywa i owoce duszone, gotowane, pieczone bez skórek. Do gotowania, duszenia używać raczej olejów roślinnych tłoczonych na zimno, a spośród innych tłuszczów oliwę i masło. Pić wodę mineralną, soki kompoty bez cukru, a z przypraw używać łagodną pietruszkę, kminek, rumianek, bazylię, majeranek, lubczyk, cynamon, rozmaryn.

sprzet pomocniczy dla osob starszych

Akcesoria dla osób starszych

Upadki seniorów to najczęstsza przyczyna hospitalizacji osób starszych w Polsce. Dochodzi do nich najczyściej w domu albo najbliższej okolicy. Konsekwencją upadku są urazy, których skutkiem może być nawet śmierć, na przykład złamania szyjki kości udowej. Sposobem na wyeliminowanie lub ograniczenie ryzyka upadku jest zlikwidowanie w domu wszelkich dywaników lub podklejenie ich antypoślizgowymi podkładkami. Warto zaopatrzyć bliską nam osobę starszą w akcesoria dla osób starszych, które zapewniają dodatkową dozę bezpieczeństwa. Mowa tu na przykład o przyrządach do ubierania, podkładach ochronnych, a także ławkach do wanny dla seniorów. Nie bez znaczenia będą także akcesoria jak bransoletka identyfikacyjna, która rozwiąże problem w przypadku zagubienia się bliskiej nam osoby starszej.

Senior powinien dbać o kondycję fizyczną dzięki ćwiczeniom wykonywanym przynajmniej pięć razy w tygodniu, na przykład ćwiczyć schodzenie z wyższego przedmiotu na niższy, sięgać po przedmioty, w ten sposób ćwicząc równowagę. Absolutnie niezbędne są codzienne przynajmniej półgodzinne spacery, choćby z popularnymi  kijami nordic walking. Aktywność fizyczna jest doskonałą profilaktyką upadków i kontuzji.