Jak zaplanować czas dziecku w wakacje?

Jak zaplanować czas dziecku w wakacje?

Wakacje dla dzieci to czas nie tylko odpoczynku od szkoły, ale także poznawania nowych miejsc, ciekawych przygód i najlepszy element dzieciństwa. Czasem jednak w dwumiesięcznej przerwie ciężko jest znaleźć takie atrakcje, by mogły one spędzać ten czas najlepiej jak można. Rodzice i opiekunowie mają swoje obowiązki, a dzieci zwyczajnie się wtedy nudzą. Jak więc zorganizować im ten czas, by nawet pod nieobecność dorosłych nasze pociechy mogły cieszyć się z wakacji? 

Wypoczynek powiązany z hobby

Pierwszym kluczowym aspektem jest zadbanie o to, by wszystkie aktywności, jakie będziemy chcieli zorganizować dzieciom, były zgodne z ich zainteresowaniami i pasjami. Jeśli nie wiemy, co dokładnie maluch chciałby robić, wówczas warto przez jakiś czas go poobserwować, zobaczyć czy największą radość sprawia mu sport, muzyka, taniec, czy jeszcze inne aktywności.

Gdy dziecko jest małe, wówczas nie ma jeszcze określonych preferencji, ale to żaden problem. Wakacje są wtedy najlepszym czasem, by spróbowało ono nowych rzeczy i zobaczyło co go ciekawi. To również są doświadczenia, które pozwalają mu dobrze dorastać i się rozwijać.

Jeśli zaś dziecko jest starsze, wystarczy jedynie zapytać jakimi aktywnościami byłby zainteresowany. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach starsze dzieci interesują się głównie grami i Internetem, jednak to nie przeszkoda do tego, by zorganizować jakieś cyfrowe kursy, dzięki którym pozna ten świat lepiej, ale wśród innych ludzi i poza domem. 

Zajęcia poza domem

Dla rodziców najważniejsze powinno być, by ich pociecha spędzała ten czas wakacji jak najlepiej, ale niekoniecznie w domu. W takich wypadkach warto poszukać jakichś kolonii, półkolonii czy obozów, na których spędzi ona czas z rówieśnikami, pozna inny tryb życia i być może odkryje w sobie dotąd nieznane talenty.

Podobnie ma się rzecz z różnymi spotkaniami np. realizowanymi przez miasto dla dzieci w wakacje. Miejsce centra kultury, biblioteki czy szkoły organizują ciekawe jednodniowe wycieczki, programy, kursy, czy seanse, które dla dzieci są idealną okazją, by wyjść z domu i cieszyć się latem.

Zajęcia w domu

Nie można jednak lekceważyć sytuacji, gdy dziecko zwyczajnie nie chce mieć kontaktu z innymi ludźmi i najlepiej bawi się samemu, np. gdy jest introwertykiem. Wtedy nie warto na siłę zmuszać pociechy do pozadomowych aktywności, gdyż to będzie dla niej gorsze niż zwyczajna nuda. Najlepiej zorganizować dziecku odpowiednie atrakcje, w których może uczestniczyć sam. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niewykonalne.

Przykładem może być zorganizowanie domowych zajęć plastycznych. Z odpowiednimi przyborami i przykładowym podaniem tematu pracy, dziecko jest w stanie spędzić cały dzień na rozwijaniu swojej kreatywności i tworzeniu niesamowitych dzieł. Czas ten można urozmaicać, jeśli zainwestujemy w nowe i lepsze przybory, np. sztalugę, brystole czy wycinanki. Wtedy pole do działań jest znacznie większe, a czas na tym spędzony się wydłuża. 

dziecko piłkarzInną opcją jest stworzenie w ogródku pola do zabaw sportowych. Wiadomo, że granie w piłkę samemu nie jest ciekawe, ale jeśli zorganizuje się dziecku odpowiedni tor przeszkód, wówczas niewątpliwie spędzi on długie godziny na rozwijaniu swoich umiejętności ruchowych. Zorganizowanie odpowiedniego toru nie jest również zbyt kosztowne. W Internecie można znaleźć wiele akcesoriów pozwalających na jego stworzenie, np. małe rampy, piłkarskie płotki treningowe, czy bramki, które na pewno urozmaicą dziecku trening. 

Co w razie niepogody?

Bywa i tak, że wszystkie plany pokrzyżuje nam brzydka pogoda. W takim wypadku nie warto szukać dziecku atrakcji na siłę. Nuda też jest dobra i uczy, że nie wszystko zawsze idzie zgodnie z planem, ale być może w takim wypadku zorganizuje ono sobie czas samodzielnie, co także bardzo rozwija. 

Skorzystaj z naszych rozwiązań!

Widać więc, że organizowanie dziecku czasu w wakacje nie jest wcale takie trudne. Wystarczy odpowiednie podejście, słuchanie co dziecko chce robić, czy nawet pozwolenie mu na odrobinę nudy. Ten letni czas jest dla naszych pociech okazją do rozwoju, zabawy, ale też poznawania siebie i swoich emocji, by później mogły one docenić i bardzo dobrze wspominać te dziecięce chwile beztroski.