Kiedy warto udać się do neurologa?

Home Zdrowie Kiedy warto udać się do neurologa?
Kiedy warto udać się do neurologa?

Neurolodzy to lekarze, którzy diagnozują i leczą problemy z mózgiem i układem nerwowym. Nie robią operacji. Nasz lekarz może zalecić konsultację z takim specjalistą, jeśli podejrzewa, że wymagamy specjalistycznej opieki. Jakie choroby leczą neurolodzy i kiedy warto się do nich udać?

Kim jest neurolog?

Neurolog jest specjalistą, który leczy choroby mózgu i rdzenia kręgowego (centralny układ nerwowy), nerwy obwodowe (nerwy łączące mózg i kręgosłup z narządami, takimi jak płuca lub wątroba) oraz mięśnie. Choroby neurologiczne mogą obejmować chorobę Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne (ALS lub choroba Lou Gehriga), bóle pleców, urazy lub infekcje mózgu i rdzenia kręgowego, guzy mózgu, padaczkę, bóle głowy, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, obwodową neuropatię (choroba wpływająca na nerwy), drgawki czy drżenie.

Podczas wizyty u neurologa na początku przeprowadzi on wywiad z nami i pomówi o całej historii medycznej oraz objawach. Przeprowadzi też badanie, które będzie koncertować się na naszym mózgu i nerwach.

Kiedy warto zgłosić się do neurologa?

Wszyscy odczuwamy bóle głowy. Czujemy, jak rozciągają się od naszych zatok, przez czubek głowy, w dół przez mięśnie głowy, szyi i ramion lub wzdłuż podstawy czaszki i mózgu. Mogą być spowodowane wieloma schorzeniami, od infekcji zatok po pulsujący ból zęba podczas wizyty u dentysty. Objawami poważniejszych bólów głowy, w tym migren, mogą być wymioty, ból, który staje się ciągły, pojawia się nagle, jest nasilany przez obciążenie, lub zaczyna się wcześnie rano, zmiany widzenia, a nawet drgawki. Jeśli objawy bólu głowy są niezwykle silne to warto zgłosić się do neurologa.

Przewlekły ból to taki, który miesiące, a nawet lata. Ból ten może być wynikiem choroby lub urazu, ale gdy trwa dłużej niż zwykły czas rekonwalescencji, może stać się objawem innego problemu. Kiedy nie jest on czymś, z czym może sobie poradzić lekarz rodzinny, możemy udać się do neurologa, szczególnie jeśli mamy inne objawy wraz z bólem, takie jak osłabienie, drętwienie czy problemy z kontrolą pęcherza lub jelit.

Zawroty głowy mogą występować w różnych odmianach. Neurolodzy leczą zawroty głowy, które są objawem braku równowagi, a także takie, które sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy my lub rzeczy wokół nas wirowały. Pomogą nam też walczyć z brakiem równowagi to trudnościami z jej utrzymaniem. Nasz lekarz rodzinny może pomóc nam zdecydować, czy zawroty głowy są wystarczająco poważne, aby zobaczyć się z neurologiem.

Drętwienie lub mrowienie może wystąpić z wielu różnych powodów, z których niektóre są tak proste, jak siedzenie w sposób, który odcina krążenie krwi lub niejedzenie. Jeśli jednak odrętwienie będzie się utrzymywać, pojawi się nagle lub zdarzy się tylko po jednej stronie ciała, może być czas na wizytę u neurologa. Drętwienie lub mrowienie może być również objawami udaru, w którym to przypadku należy bardzo szybko uzyskać pomoc.

Uczucie słabości, z którym powinniśmy udać się do lekarza, są inne niż zmęczenie lub bóle mięśni po długiej wędrówce lub podnoszeniu ciężarów. Powinniśmy skonsultować się neurologiem, jeśli wystąpi osłabienie mięśni, które wpływa na wykonywanie codziennych czynności lub gwałtowny spadek siły mięśni, zwłaszcza ramion i nóg. Może to być spowodowane poważniejszym stanem lub chorobą układu nerwowego, taką jak udar.

Problemy z poruszaniem się, takie jak trudności w chodzeniu, niezdarność czy drżenie, mogą być objawami problemów w układzie nerwowym. Możemy umówić się do neurologa, jeśli te problemy ruchowe zakłócają codzienne życie. Pamiętajmy jednak, że czasem objawy w rodzaju drżenia mogą być efektem ubocznym przyjmowania leków. Jeśli jednak drżenie wpływa na codzienne czynności, możemy udać się do neurologa.

Trudności w widzeniu mogą być spowodowane starzeniem się lub problemami z układem nerwowym. Jeśli osłabienie wzroku jest nagłe i zdarza się w obu oczach, możemy poprosić o ocenę wzroku. Lekarz okulista lub lekarz pierwszego kontaktu może doradzić, czy powinniśmy zobaczyć się z neurologiem.

Problemy z mówieniem, ekstremalne problemy z pamięcią, zmiany osobowości lub otępienie to objawy, które mogą być spowodowane zaburzeniami lub problemami w mózgu, kręgosłupie i nerwach. Niektóre objawy mogą być spowodowane trudnościami w uczeniu się lub mogą być oznakami choroby takiej jak Alzheimer. W takich przypadkach wizyta u neurologa jest niezbędna.