Koloryzacja siwych włosów należy do jednej z najtrudniejszych metod farbowania, gdyż nie posiadają one naturalnego pigmentu. W związku z tym, że charakteryzują się grubą warstwą ochronną, bardzo ciężko przyjmują kolor.
Oczywiście, aby osiągnąć wymarzony rezultat, dobór właściwego środka uzależniamy od stopnia siwizny i właściwości włosów.
Co zrobić z siwymi włosami?
Z pewnością, szampon koloryzujący jest zbyt słabym specyfikiem farbującym dla nich, gdyż łapie nierówno, a poza tym szybko się zmywa. Dlatego najlepiej od razu zastosować profesjonalną farbę do włosów, która zawiera odpowiednie składniki oraz wnika do wnętrza włosa i nadaje mu odpowiednią barwę. Ważne jest to, by skorzystać z produktów znanych marek, które są gwarancją jakości. Poza tym, trzeba pamiętać o tym, by farbę trzymać na głowie dłużej niż normalnie (najczęściej 10 minut więcej), ale zwykle podany jest orientacyjny czas koloryzacji włosów odpornych na farbowanie na ulotce. Ogromne znaczenie ma także nałożenie odżywki na fryzurę zaraz po zakończonym zabiegu, gdyż sprzyja to wzmocnieniu barwy włosów.
Nie mniej skuteczna jest koloryzacja siwizny za pomocą henny, która posiada wiele czynników barwiących, zwłaszcza gdy dodamy do niej, np. sok z cytryny. Aby osiągnąć lepszy rezultat należy pastę z henny nałożyć na mokre włosy, które muszą być dobrze rozczesane, aby uniknąć kołtunów. Jednak wadą tej metody koloryzacji jest to, że wymaga nawet kilku godzin, a przy tym trzeba bardzo uważać, by nie pobrudzić henną np. szyi, gdyż trudno ją zmyć. Po zakończonym zabiegu należy włosy umyć szamponem i nałożyć na nie odżywkę. Trzeba pamiętać także o tym, że henna farbuje włosy stopniowo, najpierw są one szare, później przyjmują kasztanową barwę, a poza tym są zdrowe i ładnie się błyszczą.
Warto też wspomnieć o tym, że producenci kosmetyków przeznaczonych do farbowania włosów przedstawiają także w swej ofercie kremy koloryzujące siwe włosy, które także są bardzo skuteczne. Wzmacniają je od środka i nadają im piękny wygląd. Oczywiście, najlepiej siwiznę pokrywają naturalne, ciemniejsze kolory. Jeżeli jest ona intensywna, koniecznie trzeba odrzucić farby o niebieskich, czerwonych, rudych odcieniach, gdyż zbyt bardzo kontrastują z pozostałymi włosami. Jeżeli posiadamy niewielką liczbę siwych pasm, to warto używać kolorów rozjaśniających, które sprawiają, że są one mniej widoczne.
W razie wątpliwości co do tego, jak właściwie dokonać koloryzacji siwizny, warto się udać do salonu fryzjerskiego w celu przeprowadzenia zabiegu. Będziemy mieć wtedy pewność, że nasza fryzura wygląda nienagannie, a kolor jest równomiernie rozłożony.
Czym jest rozjaśnianie i na czym polega?
Rozjaśnianie to zabieg, który polega na usunięciu naturalnego pigmentu ze struktury włosów, jest on o wiele bardziej niebezpieczny niż farbowanie. Poza tym niewłaściwie przeprowadzony może prowadzić do katastrofalnych skutków w postaci łamliwości włosów, które swym wyglądem mogą przypominać siano. Oczywiście, najłatwiej jest rozjaśnić jasne włosy, w przypadku ciemniejszych zabieg trwa o wiele dłużej. Warto przeprowadzić go w kilku etapach, gdyż wtedy nie działamy w silny sposób na budowę włosów i w mniejszym stopniu narażamy je na wyniszczenie. Poza tym, w przypadku ich odfarbowania bardzo szybko widoczne są odrosty, które ciężko ukryć, a niestety nadają naszej fryzurze nieestetycznego wyglądu.
Zabieg rozjaśniania włosów najlepiej dokonać pod okiem specjalisty. Na pewno, fryzjer dobierze odpowiedni roztwór utleniający uczesanie, a także dostosuje czas jego trwania do oczekiwanego efektu. Nie grozi nam degradacja fryzury, jedynie poważny uszczerbek w portfelu, ale z drugiej strony nie warto oszczędzać na pięknym i zdrowym wyglądzie naszych włosów. Można także za pomocą wielu preparatów przeprowadzić rozjaśnianie włosów w domu, ale jest to ryzykowne działanie, które może się, np. zakończyć np. rudym odcieniem w miejscu spodziewanego blondu czy platyny. Ważną rolę ogrywa także odpowiednia ich pielęgnacja w postaci kosmetyków odżywiających i wzmacniających włosy.