Najlepsze książki o przedwojennej Warszawie

Najlepsze książki o przedwojennej Warszawie

Mit o przedwojennej Warszawie jako Paryżu północy funkcjonuje nieustannie w świadomości Polaków. Pragniemy wierzyć, że miasto mogło równać się z największymi stolicami europejskimi. Często odwołujemy się do tego magicznego miejsca z niezwykłą atmosferą słynnych przedwojennych kabaretów i restauracji. I taki obraz stolicy sprzed II wojny światowej funkcjonuje do dzisiaj pomimo wiedzy na temat trudności, z jakimi musiało zmagać się młode polskie państwo po odzyskaniu niepodległości. Jak się okazuje stolica była nie tylko miejscem kontrastów, gdzie dostatek przenikał się z biedą, ale również miastem zróżnicowanym kulturowo. W odkrywaniu prawdziwego obrazu przedwojennej
Warszawy pomogą nam książki przedstawiające prawdziwy jej wizerunek.

Jaką wartość mają książki o przedwojennej Warszawie?

Napisano wiele książek utrwalających obraz przedwojennej Warszawy, który pozostaje w pamięci niewielu żyjących Polaków. Dzięki nim możemy udać się w podróż po Paryżu północy, chłonąć atmosferę przedwojennych kawiarni i kabaretów, poznać życie gwiazd, którymi fascynowali się nie tylko mieszkańcy stolicy, ale również cała II Rzeczpospolita. Książki o Warszawie są źródłem ogromnej wiedzy o historii miasta i jej mieszkańcach na przestrzeni wieków. Warto wobec tego kupić najciekawsze z nich, aby skonfrontować współczesny obraz stolicy z tym sprzed wielu lat. Wśród najciekawszych pozycji o Warszawie znajdują się albumy przedstawiające atrakcyjne pod względem architektonicznym obiekty stolicy, książki o znanych, często wybitnych warszawiakach i ich skandalizującym życiu, o warszawskich przemysłowcach na przestrzeni wieków i wiele innych niezwykle interesujących.

Jerzy Majewski „Sekrety Warszawy”,

Jedną z ciekawszych pozycji o Warszawie jest książka Jerzego Majewskiego „Sekrety Warszawy”, przedstawiająca niezwykłe wydarzenia, które miały miejsce w stolicy w XX wieku. Autor stara się ukazywać czytelnikowi tajemnice skrywane przez eleganckie wnętrza miasta. Przedstawia między innymi postacie znanych poetów takich jak Kazimierz Przerwa – Tetmajer, czy Antoni Słonimski, którzy byli stałymi bywalcami kawiarni Lourse’a lub Café Snob. Ulicami Warszawy przechadzają się sławy tej miary co Pola Negri i Ina Benita. Dzięki „Sekretom Warszawy” można poznać atmosferę przedwojennej stolicy i udać się w fascynującą podróż po jej najciekawszych miejscach. 

czytanie książek o przedwojennej warszawie

„Widoki Warszawy” Wojciecha Gersona, Adama Lerue

„Widoki Warszawy” Wojciecha Gersona, Adama Lerue to pięknie wydany album z 20 kolorowymi litografiami, przedstawiającymi najciekawsze miejsca i budynki Warszawy, między innymi: targ za Żelazną Brama, kościół ewangelicki, Bank Polski, stacja kolei żelaznej, Zamek Królewski, kościół ojców karmelitów, kościół ojców reformatów, kościół ojców bernardynów, kościół św. Aleksandra, katedra Trójcy Świętej, widok rynku Starego Miasta, widok Rynku Nowego Miasta, Plac przed Teatrem, kościół św. Karola Boromeusza, kościół św. Krzyża, Pałac w Wilanowie, Łazienki Królewskie, Obserwatorium Astronomiczne, Pałac w Królikarni.

„Nietuzinkowi mieszkańcy Warszawy” Ewy Sztompke

Dzięki książce „Nietuzinkowi mieszkańcy Warszawy” Ewy Sztompke czytelnicy mogą odbyć trzydzieści literackich spacerów po stolicy ze znaną przewodniczką, która przedstawia popularne postacie stolicy na przestrzeni jej dziejów. Sięga w swych niezwykle interesujących gawędach do czasów, kiedy Warszawa nie była jeszcze stolicą państwa. 

„Niezwykli patroni ulic Warszawy” Kordiana Kuczmy

Kordian Kuczma w „Niezwykłych patronach ulic Warszawy” opisuje i dokumentuje proces nazywania ulic od roku 1916, kiedy wybrana pod auspicjami niemieckich okupantów Rada Miejska, korzystając z likwidacji carskiej cenzury, nadała wielu ulicom imiona wybitnych Polaków, między innymi Romualda Traugutta, Chopina, Kopernika, Moniuszki.

Gdzie można kupić książki o przedwojennej Warszawie?

Książki o przedwojennej Warszawie można kupić w sklepie i księgarni Muzeum Warszawy lub w sklepie internetowym, których misją jest popularyzowanie wiedzy na temat ważnych wydarzeń z życia stolicy.